Autor Wątek: X300 xjr-zapalil zgasl i nie chce zapalic?  (Przeczytany 40753 razy)

booschmen

  • Gość
X300 xjr-zapalil zgasl i nie chce zapalic?
« dnia: Marzec 18, 2012, 19:49:44 pm »
Witam, wlasnie probowalem odjechac moim zwierzem a tu lipa, tzn zapalil (ma problem z wolnymi czasem) tym razem tez a wiec zapalil musialem trzymac noge delikatnie na gazie  pracowal juz ok minuty moze dluzej bo nigdy nie odpalam i w piec. Puscilem na moment pedal gazu i zgasl, wiec odpalilem znowu i dodalem gazu tak pod czerwone na obrotomierzu ok 1-2sek zaczal odcinac zaplon i puscilem gaz, w tym momencie obroty spadly i nie moglem mu dodac wogule gazu ja mu znowu do konca a tu nic i za chwile zgasl i od tamtej pory nie moze zapalic, tak jakby chcial zlapac jak sie doda pelny gaz ale nie moze nic nie stuka nic nie strzelilo, tak jakby nie dostawal paliwa, odpinalem akumulator ale nie przeszlo? Pomozcie co prawda jest juz ciemno ale zebym wiedzial od czego zaczac rano dlubanie

Offline RedOctober

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.371
Odp: X300 xjr-zapalil zgasl i nie chce zapalic?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 18, 2012, 19:51:33 pm »
Zacznij od czujnika wału.
Jaguar XJS 5,3 V12 1987
Jaguar XJ6 4,0 Sport 1996
Jaguar XE-S 3,0 V6 2015.

booschmen

  • Gość
Odp: X300 xjr-zapalil zgasl i nie chce zapalic?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 18, 2012, 19:59:04 pm »
A gdzie go szukac, jest do niego jakis dostep czy musze rozgrzebac pol silnika? ewentualnie jak go sprawdzic ma jakies objawy?

Offline RedOctober

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.371
Odp: X300 xjr-zapalil zgasl i nie chce zapalic?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 18, 2012, 20:02:32 pm »
Czujnik jest z przodu silnika na kole pasowym. Zobacz czy podczas kręcenia rusza ci sie obrotomierz.
Jaguar XJS 5,3 V12 1987
Jaguar XJ6 4,0 Sport 1996
Jaguar XE-S 3,0 V6 2015.

booschmen

  • Gość
Odp: X300 xjr-zapalil zgasl i nie chce zapalic?
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 18, 2012, 20:04:54 pm »
Ok, dzieki czyli jak sie nie bedzie ruszac to jest czujnik uwalony, oby nie to bo jak patrzylem to 290zl plus wysylka;/ a moze tez byc tak ze powiesilo przepustnice i nie chce zapalic?

Offline RedOctober

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.371
Odp: X300 xjr-zapalil zgasl i nie chce zapalic?
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 18, 2012, 20:12:12 pm »
Jakbyś miał otwartą przepustnicę to by ci odpalił i od razu wszedł na obroty. Mogła ci też paść przepływka. Pamiętam że jak czyściłem raz przepustnicę to zapomniałem go podpiąć i kotek też nie chciał odpalić.
Jaguar XJS 5,3 V12 1987
Jaguar XJ6 4,0 Sport 1996
Jaguar XE-S 3,0 V6 2015.

booschmen

  • Gość
Odp: X300 xjr-zapalil zgasl i nie chce zapalic?
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 18, 2012, 21:30:32 pm »
No wlasnie, czasem na problem wolnych obrotow pomagalo odpiecie wtyczki przeplywomierza i ponowne podpiecie ale ostatnio nawet to nie pomagalo, po prostu musial odpalic za ktoryms razem tak zeby je zlapal i bylo ok a jak nie to pozostawala jazda na dwie nogi, a jeszcze pytanie czy jakby omijacaj przeplywke sprobowal go odpalic na tzw. plaku albo ACE jak diesla to moze sie cos stac? czy powinien chodzby zlapac jesli to nie czujnik?

Offline Michal_C

  • JCP Art - Master
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.357
  • Moja obecna
Odp: X300 xjr-zapalil zgasl i nie chce zapalic?
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 18, 2012, 21:34:27 pm »
Mialem identycznie. Wtyczka od przepustnicy byla winna, jeden pin zasniedzialy i czasem sie tak robilo. O ile u mnie to byla wtyczka, u Ciebie moze byc Idle control valve - zawor wbudowany w przepustnice, odpowiedzialny za obroty na luzie (czyli utrzymywanie stalych obrotow bez gazu).
IF IGNORANCE IS BLISS, WHY AREN'T THERE MORE HAPPY PEOPLE?

Offline RedOctober

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.371
Odp: X300 xjr-zapalil zgasl i nie chce zapalic?
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 18, 2012, 21:38:02 pm »
Mialem identycznie. Wtyczka od przepustnicy byla winna, jeden pin zasniedzialy i czasem sie tak robilo. O ile u mnie to byla wtyczka, u Ciebie moze byc Idle control valve - zawor wbudowany w przepustnice, odpowiedzialny za obroty na luzie (czyli utrzymywanie stalych obrotow bez gazu).

Tylko że w tym przypadku przy nacisnięciu lekko na gaz powinien odpalić, a koledze nie chce w ogóle odpalić nawet przy naciśnięciu na pedał gazu.
Jaguar XJS 5,3 V12 1987
Jaguar XJ6 4,0 Sport 1996
Jaguar XE-S 3,0 V6 2015.

booschmen

  • Gość
Odp: X300 xjr-zapalil zgasl i nie chce zapalic?
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 18, 2012, 21:47:49 pm »
Z tad moje pytanie czy na tzw plaka powinien odpalic jesli to nie czujnik polozenia walu, bo z drugiej strony uwazam ze jesli nie chce zapalic a kreci to po jakims czasie powinno byc czuc paliwem bo by go zalewalo a tu jakos dziwnie nic a po tym jak wszedl na obroty az do odciecia i puszczeniu gazu i ponownym dodaniu tak jakby nie mogl wejsc na obroty jakby nie ppracowalo kilka cylindrow, zastanawia mnie tez opcja poniewaz przetwornice od lamp sa owoniete folia bo ktos je urwal od lamp i wisialy czy przy takich obrotach jest jakas mozliwosc ze ten odkurzacz cos zerzarl chodz z drugiej strony jest przecierz filtr powietrza, jedynie jest nie zalozony waz ktory idzie od filtra kolo kompresora na druga strone silnika i kolo chlodnicy wchodzi do jakiejsc czarnej plastikowej puszki z kablami (wyglada to jak pompa Vacum) ale od czego to to nie mam pojecia?

Offline Michal_C

  • JCP Art - Master
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.357
  • Moja obecna
Odp: X300 xjr-zapalil zgasl i nie chce zapalic?
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 18, 2012, 22:43:43 pm »
To faktycznie moze byc czujnik polozenia walu, jak koledzy sugerowali. Podobne objawy mialem gdy mi padl czujnik, i wtedy tez myslalem ze to zwiazane jest z tym Idle control valve (silnik krokowy?). Ja sie kilka miesiecy zastanawialem czemu mi czasem nie chcial wchodzic na obroty po mocniejszym gazowaniu, w koncu w ogole przestal dzialac. Tak wiec po dluzszym zastanowieniu takze stawiam na ten czujnik. U mnie po wymianie dzialal wspaniale;)
IF IGNORANCE IS BLISS, WHY AREN'T THERE MORE HAPPY PEOPLE?

booschmen

  • Gość
Odp: X300 xjr-zapalil zgasl i nie chce zapalic?
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 18, 2012, 22:47:24 pm »
Teraz pytanie czy jesli faktycznie to on to czy kupic nowy za 290 czy szukac urzywki np w szamotulach albo bielsku i jaka jest pewnosc ze nie pochodzi 2-3 miesiace i nie padnie znowu;/

Offline RedOctober

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.371
Odp: X300 xjr-zapalil zgasl i nie chce zapalic?
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 18, 2012, 22:49:39 pm »
Ja zawsze wymieniam cna nowy. Mam gwarancję i święty spokój
Jaguar XJS 5,3 V12 1987
Jaguar XJ6 4,0 Sport 1996
Jaguar XE-S 3,0 V6 2015.

Offline Michal_C

  • JCP Art - Master
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.357
  • Moja obecna
Odp: X300 xjr-zapalil zgasl i nie chce zapalic?
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 18, 2012, 22:53:07 pm »
Potwierdzam, nowy. Uzywany to mozna blotnik kupic.  :-gwizd
IF IGNORANCE IS BLISS, WHY AREN'T THERE MORE HAPPY PEOPLE?

booschmen

  • Gość
Odp: X300 xjr-zapalil zgasl i nie chce zapalic?
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 18, 2012, 23:01:31 pm »
No tak a z elektronika to zawsze lepiej miec te 24mies pewnosci bo naprawic rzadko sie da;/ Dobrze ze to nie land rover bo tam takie cudo 800zl kosztuje;/ plus wysylka z UK