Autor Wątek: Olej silnikowy Jaguar S-type  (Przeczytany 20669 razy)

Offline Mercek

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 287
  • Piękna kobieta, piękny samochód, jest wspaniale!
Odp: Olej silnikowy Jaguar S-type
« Odpowiedź #75 dnia: Sierpień 04, 2017, 21:28:07 pm »
Panowie mądrzył się już nie będę, człowiek z Jaguar/Porsche na pytanie o olej odpowiedział z całym spokojem, zdecydowaniem i pewnością, że do 3.0 v6 tylko olej 5w30, marka nie jest istotna. Przy okazji, doświadczeni mechanicy śmieją się z forumowych specjalistów bijących pianę i przeżywających te wszystkie z nieba wzięte marki olejów. Jeszcze raz konkretnie, olej 5w30 i wymiana co 10-12 tysięcy.

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.460
Odp: Olej silnikowy Jaguar S-type
« Odpowiedź #76 dnia: Sierpień 05, 2017, 12:55:48 pm »
Toż dawno pisalem ze Koty po 97 roku wszystko na 5W30. Nowe silnik ingenium chyba 5W20 ale tez lepiej lac 5W30
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

Offline Timiq

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Olej silnikowy Jaguar S-type
« Odpowiedź #77 dnia: Sierpień 05, 2017, 17:11:07 pm »
To czemu w instrukcji z mojego kota(99 r.) jest olej a3/b3 i tabelka z gęstościami. nie ma nic o normach ani klasie lepkości. ??????
W wyszukiwarkach olejowych też do pierwszego liftu są inne oleje niż później.

A jakby tego było mało, na pierwszych fakturach z ASO widać że zalewany był 10W60 hyh
« Ostatnia zmiana: Sierpień 05, 2017, 17:19:16 pm wysłana przez Timiq »

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.460
Odp: Olej silnikowy Jaguar S-type
« Odpowiedź #78 dnia: Sierpień 05, 2017, 17:47:47 pm »
Wczytaj sie bardziej. W poliftach w instrukcji tez jest tabelka ale później pisza ze nie może być zalewany olej inny niz syntetyczny a najlepiej aby mial norme A5/B5 i lepkosc 5W30
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

SilverAG

  • Gość
Odp: Olej silnikowy Jaguar S-type
« Odpowiedź #79 dnia: Sierpień 05, 2017, 20:33:55 pm »
To jak będzie 5W30 to raczej na pewno nie będzie syntetyczny...

Offline Timiq

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Olej silnikowy Jaguar S-type
« Odpowiedź #80 dnia: Sierpień 05, 2017, 21:30:09 pm »
Ale w przedliftach tego zapisu nie ma i wyszukiwarki doboru oleju tez pokazują inaczej, więc albo nagle producentowi się coś zmieniło i zaczął zalecać takie normy, albo motor się czymś różni lub po prostu zalecają 5w30 do tego specjalnie dla forda o bardzo niskich oporach dla "ekologii" - i w to bardziej bym uwierzył.

Przecież nikt poza wyjątkami nie patrzy do instrukcji z modelu po lifcie, zresztą tam jest napisane o ile się nie mylę że zamiennie może być a3/b3.
W przedlifcie jest a1 lub a3 i lepkość dobierać wg. temp otoczenia( stref klimatycznych??)

« Ostatnia zmiana: Sierpień 05, 2017, 21:37:44 pm wysłana przez Timiq »

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.460
Odp: Olej silnikowy Jaguar S-type
« Odpowiedź #81 dnia: Sierpień 06, 2017, 11:02:05 am »
To jak będzie 5W30 to raczej na pewno nie będzie syntetyczny...

A niby jaki? Nie wglebiamy sie oczywiscie w bazy czy oleje sportowe gdzie 10W40 moze byc syntetykiem i inne nazwijmy to zachwiania od standardowych olejow.

Kazdy olej do normalnego auta o lepkosci 5W30 bedzie syntetykiem. A czy bedzie z bazy PAO, PAG czy HC to juz mniejsza z tym bo nasze silniki i tak tej roznicy nie odczuja
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

Offline Mercek

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 287
  • Piękna kobieta, piękny samochód, jest wspaniale!
Odp: Olej silnikowy Jaguar S-type
« Odpowiedź #82 dnia: Sierpień 06, 2017, 21:11:49 pm »
No i mamy dalsze bicie piany, o którym wspominałem. Nie będę już w tym uczestniczył bo to robi się śmieszne. Co znaczą lata doświadczenia profesjonalistów, przecież forumowi spece wiedzą i tak lepiej. Najlepiej wychodzi im poddawanie wszystkiego w wątpliwość i jałowe dyskusje.

Offline maron

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • S-typ 2.7D
Odp: Olej silnikowy Jaguar S-type
« Odpowiedź #83 dnia: Sierpień 07, 2017, 17:07:09 pm »
Mercek-przykro mi czytać taką opinię gdyż drivv to ,jak może już zdążyłeś się zorientować,człowiek który naprawdę wie co mówi.Natomiast co do "lat doświadczeń profesjonalistów"mam pewne osobiste obiekcje.

SilverAG

  • Gość
Odp: Olej silnikowy Jaguar S-type
« Odpowiedź #84 dnia: Sierpień 07, 2017, 18:13:19 pm »
Cytuj
Kazdy olej do normalnego auta o lepkosci 5W30 bedzie syntetykiem. A czy bedzie z bazy PAO, PAG czy HC to juz mniejsza z tym bo nasze silniki i tak tej roznicy nie odczuja

Zawsze myślałem, że to półsyntetyk. Ale jeśli spojrzeć na to od strony bazy, to niech będzie i syntetyk.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 07, 2017, 18:30:20 pm wysłana przez MicGin »

Offline Mercek

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 287
  • Piękna kobieta, piękny samochód, jest wspaniale!
Odp: Olej silnikowy Jaguar S-type
« Odpowiedź #85 dnia: Sierpień 07, 2017, 21:17:11 pm »
Nie miałem na myśli drivva, akurat on wie co mówi. ☺ W sumie nieważne, każdy robi jak uważa, sugerując się czasem zdaniem innych, czasem doświadczeniem własnym. Ja staram się brać pod uwagę zdanie osób, którzy mają jakąś wiedzę, ale i pamiętam swoje doświadczenia. Miałem na prawdę sporo samochodów, lałem elfa, mobila, nawet lotosa się zdarzyło, nie zauważyłem nigdy żadnych niepokojących objawów. Wszystkie samochody dzielnie dojechały do dnia sprzedaży. Na koniec nastał Mercedes, później Bmw, teraz jest Jaguar, zalane Castrolem i nic niepokojącego.

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.460
Odp: Olej silnikowy Jaguar S-type
« Odpowiedź #86 dnia: Sierpień 07, 2017, 23:18:23 pm »
Tak apropo Lotos obecnie robi naprawde zayebiste oleje. Stosunek jakość cena - super
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

Offline Mercek

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 287
  • Piękna kobieta, piękny samochód, jest wspaniale!
Odp: Olej silnikowy Jaguar S-type
« Odpowiedź #87 dnia: Sierpień 08, 2017, 19:49:49 pm »
Podejrzewam, że gdybym zalał syntetycznego lotosa, to auto dokładnie tak samo by jeździło. ☺

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Odp: Olej silnikowy Jaguar S-type
« Odpowiedź #88 dnia: Sierpień 24, 2017, 08:28:55 am »
Owszem cięzko sprawdzić tak naprawdę jakość oleju, silnik na każdym pojedzie, a różnice w zużyciu nawet jeżeli będą - to niewyczuwalne.

Ale mimo to mam przykre doświadczenia z olejem orlen (wlany do Cinquecento 700 - po 3 dniach silnik zaczął głośno rzęzić- zlewany olej miał gęstość wody) oraz Castrol 10W40  (silnik Rover K Series - wymieniłem po 5 tysiącach bo wkręcony na obroty był nienaturalnie głośny).

Dlatego z markami nie eksperymentuje. Wiem że Lotos ma niezłe oleje, w dodatku taki Quazar jest droższy od Liqui Moly (!), ale ewentualny remont silnika w kocie pewnie przewyższy wartość auta.

Zgodnie z prawami fizyki 5W40 chroni silnik lepiej niż 5W30 i jest dopuszczony do stosowania w AJ-V6. Nie widze więc powodów by upierać się przy 5W30 skoro nie interesują nas wymagania CAFE.
Nie chodzi tylko o to czy olej jest wystarczająco dobry, ale również o to jaki mamy dodatkowy margines ochrony w sytuacjach wyjątkowych i awaryjnych (duże obciążenie, przegrzanie itd).

Ponadto często jest że zużyte silniki jeżdżące na lepszym jakościowo oleju zużywają go mniej , także jakieś różnice w jakości jednak muszą być.

edit:
na tej stronie (nie jest to jedyna taka strona) są przykładowe pomiary zdolności ochronnych oleju
https://540ratblog.wordpress.com/2013/06/20/motor-oil-wear-test-ranking/
Jak widać między różnymi olejami sa jednak bardzo duże różnice w jakości. To logiczne, dlaczego wszystkie oleje miałyby być, niezależnie od składu i ceny, takie same?
Różnice dotyczą również czystości silnika. Niektóre oleje zostawiają paskudną maź która na pewno nic dobrego nie wnosi. Link do strony ze zdjęciami chyba kiedyś dawałem.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 24, 2017, 11:26:35 am wysłana przez sobrus »
X-Type 3.0, Rover 416Si

Offline Mercek

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 287
  • Piękna kobieta, piękny samochód, jest wspaniale!
Odp: Olej silnikowy Jaguar S-type
« Odpowiedź #89 dnia: Sierpień 31, 2017, 20:42:28 pm »
No to mam pytanie jasne, proste i konkretne:bez podawania linków do kolejnych analiz i tym podobnych mądrości, jakim olejem zalać trzylitrowego Jaguara S Type z 99 roku? Ma ktoś jakiś konkret?