Autor Wątek: Objawy padajacej pompy wody  (Przeczytany 11370 razy)

Offline NorbertN

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Jaguar X300 Sovereign 4.0
Objawy padajacej pompy wody
« dnia: Listopad 12, 2013, 21:18:07 pm »
Czesc,

Jakie sa objawy padajacej pompy wody?

Mam dziwne dzwieki przy temperaturze ponizej 8 stopni. Jak rano odpalam auto strasznie cos rzezi, chrobocze wyje.... Po rozgrzaniu silnika dzwieki ustaja...
Sluchalem i jest to prawa strona silnika stojac przodem do maski, czyli albo pompa albo to dzwiek skrzyni automatycznej....  :-nie
========================
By³ Jaguar X-Type 3.0 High 2002 => By³ Jaguar X300 Sovereign 4.0 1996 => Mo¿e XK? :)

Jawe83

  • Gość
Odp: Objawy padajacej pompy wody
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 13, 2013, 11:19:28 am »
Mam to samo od początku, odkąd mam kota... Czy u Ciebie jest to też zależne od obrotów silnika?

Brymek

  • Gość
Odp: Objawy padajacej pompy wody
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 13, 2013, 19:11:19 pm »
u mnie tylko przy rozruchu podobnie cos slychac ale trwa to doslownie chwile wiec nie umiem nawet stwierdzic skad ten dzwiek dobiega

ron.novy

  • Gość
Odp: Objawy padajacej pompy wody
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 13, 2013, 20:29:00 pm »
U mnie tez to jest.  Wyzsze obroty powoduja ze to cos chrobocze glosniej i szybciej. Jak pojezdze pare metrow na wyzszych obrotach  to dzwiek szybko ustaje. Pojecia niemam co
to ale dzwiek jest straszny jakby sie auto mialo rozpasc:p

Offline NorbertN

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Jaguar X300 Sovereign 4.0
Odp: Objawy padajacej pompy wody
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 13, 2013, 21:10:41 pm »
Dokladnie :-gwizd Dzwiek chrobotania nasila sie przy wyzzszych obrotach. Nie wiem no moze to lozysko jakies. Ale z prawej strony jest tylko ta pompa. Ja sie wymienia? mam juz sporo najechane km a skoro rozrzad to lancuch to pompa pewnie nie ruszana od nowosci... Jak jest cieplej niz 9-10stopni to problemu nie ma.
========================
By³ Jaguar X-Type 3.0 High 2002 => By³ Jaguar X300 Sovereign 4.0 1996 => Mo¿e XK? :)

Jawe83

  • Gość
Odp: Objawy padajacej pompy wody
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 14, 2013, 10:47:57 am »
Wiecie, tam, jeszcze oprócz pompy, jest konwerter automatycznej skrzyni biegów :P Ale obstawiam winę raczej pompy wody.

Wymiana banalna, do zrobienia nawet samodzielnie, trzeba tylko spuścić trochę płynu chłodniczego, wyjąć akumulator i można działać. Przy okazji wymiany warto sprawdzić, czy pozostałe łożyska rolek nie hałasują i założyć nowy pasek rowkowy.
Podobno pasuje pompa także z logiem Forda  :-tylko

Offline NorbertN

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Jaguar X300 Sovereign 4.0
Odp: Objawy padajacej pompy wody
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 14, 2013, 14:28:49 pm »
Nie no konwerter to by chyba tez halasowal jakby bylo cieplej  ;D ??

Tutaj jakby lozyska sie zatarly tak mi sie wydaje.
Zajme sie ta pompa jesli to nie ona to zostaje skrzynia   :-boks
========================
By³ Jaguar X-Type 3.0 High 2002 => By³ Jaguar X300 Sovereign 4.0 1996 => Mo¿e XK? :)

Offline NorbertN

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Jaguar X300 Sovereign 4.0
Odp: Objawy padajacej pompy wody
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 19, 2013, 21:08:03 pm »
Poobserowowalem jeszcze auto i te trzaski na zimnym sa najbardziej slyszalne na spodzie silnika po prawej stronie. Tak jakby ze szkrzyni automatycznej  :-nie :-nie :-nie
Co to moze byc? Dzwiek brzmi jak trzaski lozyska i chrobotanie...Zanika po 1-2minutach
========================
By³ Jaguar X-Type 3.0 High 2002 => By³ Jaguar X300 Sovereign 4.0 1996 => Mo¿e XK? :)

Jawe83

  • Gość
Odp: Objawy padajacej pompy wody
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 20, 2013, 19:54:16 pm »
Nie sugeruj się miejscem, skąd dochodzą dźwięki, bardzo często jest mylne... równie dobrze może Ci szwankować to duże kółko przy pasku przy pompie wody.
W ciągu zimy mam zamiar wymienić pompę wody wraz z układem napinającym, jeśli nic się nie zmieni, to może na przyszłą wiosnę konwerter pójdzie na remont.
Niczego innego nie ma z prawej strony, co by mogło wydawać takie dźwięki zależne od obrotów silnika.

Offline NorbertN

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Jaguar X300 Sovereign 4.0
Odp: Objawy padajacej pompy wody
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 24, 2013, 22:22:04 pm »
OK dzieki za info. Daj znac czy naprawa pompy pomogla :)
========================
By³ Jaguar X-Type 3.0 High 2002 => By³ Jaguar X300 Sovereign 4.0 1996 => Mo¿e XK? :)

Offline NorbertN

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Jaguar X300 Sovereign 4.0
Odp: Objawy padajacej pompy wody
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 25, 2013, 18:20:51 pm »
Hej,

Postanowilem nagrac ten dzwiek na telefon :) Jak okaze sie ze to pompa wody to bedzie dla potomnych na przyszlosc, ktorzy beda borykac sie z podobnym problemem.


zimny silnik:



po rozgrzaniu:

========================
By³ Jaguar X-Type 3.0 High 2002 => By³ Jaguar X300 Sovereign 4.0 1996 => Mo¿e XK? :)

Jawe83

  • Gość
Odp: Objawy padajacej pompy wody
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 14, 2014, 11:48:50 am »
Obiecałem, że dam znać, to daję  ;D W sobotę dopuściłem się sprawdzenia poziomu oleju w skrzyni biegów (wymianę robię na wiosnę) - miałem prawie pół litra za mało, uzupełniłem więc i co, poranne rzężenie ustało całkowicie!

Co do dźwięków, które nagrałeś, u mnie były trochę inne... Czy modulacja dźwięków zmienia się, gdy ruszasz (narasta głośność, zmienia się sam dźwięk)?

Generalnie sugestia z mojej strony jest następująca - jeśli po odpaleniu dochodzą dziwne dźwięki od strony skrzyni biegów w komorze silnika, natychmiast sprawdzić poziom oleju w skrzyni!!! Nie jest to skomplikowana procedura, aczkolwiek lekko upierdliwa i trzeba uważać na parę szczegółów.

Offline bosniak

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 482
Odp: Objawy padajacej pompy wody
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 14, 2014, 12:59:47 pm »
Jezeli jest malo oleju w skrzyni to po odpaleniu gdy jest zimno bardziej rzezi na D niz R, na P tylko zaraz po odpaleniu, dzwiek jakby jakies blachy drgaly i stukaly o siebie.

Jawe83

  • Gość
Odp: Objawy padajacej pompy wody
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 14, 2014, 14:41:18 pm »
U mnie to był bardziej dźwięk zapowietrzającej się pompy, zaraz wrzucę filmik, niedawno jeszcze nagrywałem, jak to brzmi. Ale masz rację, dopóki nie wrzuciłem dowolnego biegu (wzrasta wtedy ciśnienie oleju w układzie skrzyni), wszystko pracowało normalnie, dopiero po wrzuceniu R, lub D, zaczynało się rzężenie...\

Oto filmik, polecam słuchawki, lepiej słychać. Odgłos był jeszcze bardziej donośny przy wyższych obrotach i obciążeniu (jazda po ulicy) przez kilka ładnych kilometrów.
http://youtu.be/o2DESAkq4DU
« Ostatnia zmiana: Styczeń 14, 2014, 14:49:34 pm wysłana przez Jawe83 »

Offline NorbertN

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Jaguar X300 Sovereign 4.0
Odp: Objawy padajacej pompy wody
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 27, 2014, 22:28:21 pm »
Dokladnie to ten dźwięk. Czyli to skrzynia:(
Wymienic cały olej czy tylko dolać?
Czy po dalewce odczułes poprawę zmiany biegów bo ja wyczuwam bardziej przy większym obciążeniu zmianę.
========================
By³ Jaguar X-Type 3.0 High 2002 => By³ Jaguar X300 Sovereign 4.0 1996 => Mo¿e XK? :)