Autor Wątek: Dziwne ruchy kierownicą pomiędzy 60-75 km/h  (Przeczytany 4251 razy)

D-Vision

  • Gość
Dziwne ruchy kierownicą pomiędzy 60-75 km/h
« dnia: Styczeń 15, 2014, 22:37:10 pm »
Koleżanki i Koledzy!

W okolicach pomiędzy 60-75 km/h na kierownicy da się wyczuć delikatne ruchy (bujanie) kierownicy prawo-lewo. Kiedy puści się kierownicę można to nawet zauważyć. Pojawiają się tylko w tym zakresie prędkości i nie wpływają na samą trajektorię (kot jedzie prosto). Dzieje się tak zarówno przy przyśpieszaniu, utrzymywaniu prędkości, zwalnianiu, jak i na wysprzęglonym silniku.Za niedługo wybieram się z tym do fachowca, ale może ktoś z was spotkał się z tym wcześniej? Sam nie wiem, co podejrzewać, ale wydaje mi się, że to chyba jakieś luzy układu kierowniczego bądź złe wyważenie kół, ew. brak ciężarka na jednym z nich? Czy może wpływ na to ma geometria? Jeśli nie to może maglownica/pompa wspomagania/przeguby wewnętrzne/koniunkcja Jowisza z Księżycem?

Autko ma tak od kiedy je kupiłem (wiedziałem o tym przed zakupem), jednak rewelacyjny stan zewnętrzno-wewnętrzo-silnikowy nie pozostawił absolutnie żadnego miejsca na rozważania na ten temat  ;D Oczywiście po diagnozie u fachowca na pewno dam znać co i jak.

Przejrzałem forum dość sumiennie i nie znalazłem niczego podobnego, więc założyłem nowy wątek.

Wujek Karol

  • Gość
Odp: Dziwne ruchy kierownicą pomiędzy 60-75 km/h
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 15, 2014, 23:00:37 pm »
Sprawdź wyważenie kół. Też bym od tego zaczął.

Sebastian X

  • Gość
Odp: Dziwne ruchy kierownicą pomiędzy 60-75 km/h
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 15, 2014, 23:02:03 pm »
a może po prostu śniegu Ci się nawbijało w felgi?

D-Vision

  • Gość
Odp: Dziwne ruchy kierownicą pomiędzy 60-75 km/h
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 15, 2014, 23:06:31 pm »
Oczywiście, za tydzień nowe opony i wyważenie, to pierwsze co zrobię. Ale czy wtedy nie byłoby także problemu przy wyższych prędkościach?

Pytam was, bo może to coś charakterystycznego i ktoś się już z tym spotkał. Wszelkie sugestie mile widziane.

a może po prostu śniegu Ci się nawbijało w felgi?

Hehe, ostatnio temperatura u mnie ostro spadła i teraz zamiast 12-15 stopni w dzień jest tylko 6-8 ;)

Sebastian X

  • Gość
Odp: Dziwne ruchy kierownicą pomiędzy 60-75 km/h
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 15, 2014, 23:09:21 pm »
a to przepraszam, u mnie własnie jest -3 i śnieg...

Pawel99

  • Gość
Odp: Dziwne ruchy kierownicą pomiędzy 60-75 km/h
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 15, 2014, 23:12:11 pm »
Jeśli przy tej prędkości trzęsie to bym zaczął od ponownego wyważenia opon. Ja kiedyś kupiłem nowe oponki i też trzęsło ale pojechałem do innego mechanika i ponownie wyważył kola i problem znikł. Mogło się zdarzyć ze odpadł odważnik lub się odkleił i dlatego następuje bicie.

Offline Kocur666

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.670
  • Zdrowie szybkich pañ i piêknych Jaguarów...
Odp: Dziwne ruchy kierownicą pomiędzy 60-75 km/h
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 16, 2014, 22:44:11 pm »
Stawiam na przegub... :P
Jaguar X-type 2,5 V6 AWD 02r

Yamaha YZF-R1 RN19

D-Vision

  • Gość
Odp: Dziwne ruchy kierownicą pomiędzy 60-75 km/h
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 16, 2014, 23:13:25 pm »
Stawiam na przegub... :P

Czym jeszcze mogłoby się to objawiać? Tzn. wiem, czym objawia się uszkodzony przegub, chodzi mi konkretnie o wrażenia z X'sa.

Offline luko_j

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 616
Odp: Dziwne ruchy kierownicą pomiędzy 60-75 km/h
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 17, 2014, 01:28:06 am »
Ja mam ostatnio podobnie. Przy niskich prędkościach rzędu 30km/h trzęsie całym autem a kierownicą właśnie nie aż tak. Na letnich gumach było bardzo podobne więc wyważenie odrzucam.Zresztą przy takiej prędkości żeby tłukło autem to by pół felgi musiało nie być. Z tego co już przeglądałem forum to też padało na ośkę i przegub. Ale pytanie na czym to sprawdzić. Bo na szarpakach nic nie znalazł. I który to może być ewentualnie przegub?
x-type 2004, 2.0d sport, srebrna sier¶æ ;]

D-Vision

  • Gość
Odp: Dziwne ruchy kierownicą pomiędzy 60-75 km/h
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 17, 2014, 09:33:17 am »
To masz kolego zupełnie odwrotnie, mój kot jedzie jak po szynach, w podanym przedziale prędkości możesz jedynie wyczuć te delikatne ruchy, które potem znikają...

Jawe83

  • Gość
Odp: Dziwne ruchy kierownicą pomiędzy 60-75 km/h
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 17, 2014, 10:00:23 am »
Jeśli stało się to nagle, to możliwe, że gdzieś zaliczyłeś dziurę i skrzywiło felgę. Poza tym może być:

1. Skrzywiona ośka
2. Uszkodzony przegub
3. Poważne luzy w zawieszeniu, bądź układzie kierowniczym
4. Uszkodzone opony (guzy)
5. Niedokręcone koła

D-Vision

  • Gość
Odp: Dziwne ruchy kierownicą pomiędzy 60-75 km/h
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 02, 2014, 18:14:33 pm »
Opony zmienione - jedzie jak nowy  :-super Problem rozwiązany, dzięki za zainteresowanie!