Autor Wątek: [2.5 V6] Pytanie odnośnie czujników/akcesoriów silnika  (Przeczytany 6971 razy)

Jawe83

  • Gość
[2.5 V6] Pytanie odnośnie czujników/akcesoriów silnika
« dnia: Marzec 04, 2013, 13:25:43 pm »
To pytanie bardziej orientacyjne, zaznaczam, że silnik pracuje równo w każdym zakresie obrotów. Cały jednak czas dochodzi z okolic owych przepustnic (2 "zaślepki" z lewej strony kol. dolotowego, dochodzi do nich jakaś wiązka) dźwięk syczenia (coś jest zasysane), przy jednej widać minimalne oznaki pocenia się. Czy te syczenie jest normalnym objawem, czy powinienem szukać nowych uszczelek do nich? Jeśli tak, gdzie je mogę dostać? Może jakiś part number?

Sprawa druga - wczoraj rano (kot stał w garażu) po odpaleniu dało się słyszeć hałas/jazgot, dochodzący z okolic mniejszego paska klinowego (prawa strona silnika, patrząc na niego od frontu auta). Co ten pasek zasila? Obstawiam, że napinacz daje ciała, bo ten hałas cichnie znacznie po kilku minutach pracy silnika, ale nie znika całkowicie.

Offline strawinski

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 542
  • Daimler Six
Odp: [2.5 V6] Pytanie odnośnie czujników/akcesoriów silnika
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 04, 2013, 19:32:06 pm »
witam.
Mały pasek jest od pompy wody, no i ma napinacz.

Co do odgłosów syczenia, proponuje sprawdzić za pomocą dymu (z papierosa albo kadzidełka). Trzeba sprawdzić gdzie zasysa, jeżeli to aż słychać to ze znalezieniem nie powinno być problemu.
Jak znajdziesz to zrób fotkę i zaznacz gdzie to jest, to się ustali cześć.
« Ostatnia zmiana: Marzec 04, 2013, 19:40:19 pm wysłana przez strawinski »

Jawe83

  • Gość
Odp: [2.5 V6] Pytanie odnośnie czujników/akcesoriów silnika
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 04, 2013, 22:27:30 pm »
Nie mogłem fotki zrobić, ale przy pomocy spray'u łatwopalnego namierzyłem źródło syku - dolna krawędź górnej przepustnicy dodatkowej, ewidentnie coś z uszczelką...
Teraz pytanie nr. jeden - czy da się kupić gdzieś samą uszczelkę, czy mogę dać tam silikonu?
I pytanie drugie - czy to może mieć wpływ na chore spalanie? Jeżdżę w 90 procentach spokojnie (z reguły do 2,500 obrotów), a wyszło mi, że średnie spalanie mam w granicach 19 litrów  :-boks

Offline Choina

  • Moderator Globalny
  • Forumowicz Daimler
  • ***
  • Wiadomości: 2.283
Odp: [2.5 V6] Pytanie odnośnie czujników/akcesoriów silnika
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 05, 2013, 07:47:22 am »


Jest tylko uszczelka (3) między zaworem, a przepustnicą. Numer części C2S5185 cena w okolicy 40-50zł.

19 litrów to nawet mój 4litrowy dziadek nie pali. Iks 3.0 pali 11,5-12l.
Jest XE MY20, XJ6 1995
Był X350 Sovereign 4.2 Long 2005,  X350 SuperV8 2003, X-Type 3.0 2004 i 2007, X300 Sovereign 4.0 1997, X308 Sovereign 1998, X300 Tuning Arden 4.0 Manual 1996

benjamin

  • Gość
Odp: [2.5 V6] Pytanie odnośnie czujników/akcesoriów silnika
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 05, 2013, 07:57:30 am »
- dolna krawędź górnej przepustnicy dodatkowej, ewidentnie coś z uszczelką...
nie bardzo rozumiem o co chodzi przepustnica to jest jedna a nie dwie, więc
jeśli chodzi o te niby przepustnice po lewej stronie kolektora dolotowego to są one odpowiedzialne za zmienna geometrie układu dolotowego, łapanie lewego powietrza powinno skutkować wyskoczeniem check i przejścia samochodu w tryb awaryjny.
Jest  tam zwykły oring który dokupisz w dobrym sklepie z takim asortymentem, silikonu się nie używa w takich miejscach  :-gwizd

Jawe83

  • Gość
Odp: [2.5 V6] Pytanie odnośnie czujników/akcesoriów silnika
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 05, 2013, 09:59:55 am »
Chodzi mi o te ustrojstwa, jak na zdjęciu z tej aukcji: http://allegro.pl/przepustnica-jaguar-x-type-2-5-v6-01-08-i3004793060.html

Check engine nie ma, jedyne błędy, jakie miałem po kupnie, to te związane z rozładowanym akumulatorem (brak połączenia ze sterownikiem klimy, zegarami, itp.), już się nie pojawiają.

A spalanie mam chore, wiem, że silnik jest łapczywy, ale bez przesady, to normalnie jakiś benzynoholik jest  :-tylko

Offline Jaguar XJ6

  • Moderator "Kotek miesiąca"
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 996
  • Niedrzwica Duża/Lublin
Odp: [2.5 V6] Pytanie odnośnie czujników/akcesoriów silnika
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 05, 2013, 10:37:35 am »
Jesli chodzi o spalanie to może wina też leżeć po stronie sondy lampda , bo jak ona jest juz zużyta , to daje błędne odczyty i komp źle mieszanke dobiera co skutkuje spalaniem większym niż zazwyczaj jest .
Jaguar XJ6 1994r. 3.2L był
Jaguar X350 Super V8 4.2L jest

 


E-mail do konkursu ,, Kotek Miesiąca '' (  konkurs@jaguarclubpoland.net )

BlackV6

  • Gość
Odp: [2.5 V6] Pytanie odnośnie czujników/akcesoriów silnika
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 05, 2013, 12:04:08 pm »
Nie ma możliwości zużytej sondy lambda albo działa albo nie , jakby nie działała właściwie wyskoczył by błąd na komputerze. W ramach informacji dodam iż są 4 sondy l.

croftmax

  • Gość
Odp: [2.5 V6] Pytanie odnośnie czujników/akcesoriów silnika
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 05, 2013, 12:10:27 pm »
i tu się nie zgodzę z BlackV6   ;D jest możliwość   że sonda żle działa albo przekłamuje sam miałem taki przypadek  np. tak zwane zjawisko leniwej sondy reaguje z opóżnieniem albo nie chodzi w pełnym zakresie parametrów.

BlackV6

  • Gość
Odp: [2.5 V6] Pytanie odnośnie czujników/akcesoriów silnika
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 05, 2013, 12:20:28 pm »
ok  :) w jaki sposób więc idzie zdiagnozować przypadek leniwej sondy ? będzie dla potomnych :) i dla mnie przy okazji tez  ;D

benjamin

  • Gość
Odp: [2.5 V6] Pytanie odnośnie czujników/akcesoriów silnika
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 05, 2013, 13:26:11 pm »
Chodzi mi o te ustrojstwa, jak na zdjęciu z tej aukcji: http://allegro.pl/przepustnica-jaguar-x-type-2-5-v6-01-08-i3004793060.html

Check engine nie ma, jedyne błędy, jakie miałem po kupnie, to te związane z rozładowanym akumulatorem (brak połączenia ze sterownikiem klimy, zegarami, itp.), już się nie pojawiają.

A spalanie mam chore, wiem, że silnik jest łapczywy, ale bez przesady, to normalnie jakiś benzynoholik jest  :-tylko

to jest właśnie to o czym pisałem, są tam o-ringi, zdemontować stare i udać się do sklepu

Offline Jaguar XJ6

  • Moderator "Kotek miesiąca"
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 996
  • Niedrzwica Duża/Lublin
Odp: [2.5 V6] Pytanie odnośnie czujników/akcesoriów silnika
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 05, 2013, 14:12:28 pm »
Sondę umieszcza się w układzie wydechowym tak , że jedna strona urządzenia styka się z gorącymi gazami spalinowymi, osiągającymi w tym miejscu około 300 °C, a druga strona styka się z powietrzem z otoczenia.
Spiek ceramiczny dwutlenku cyrkonu w temperaturze powyżej 300 °C staje się swoistym elektrolitem zdolnym do przewodnictwa jonowego. W celu utrzymania odpowiedniej temperatury, niektóre sondy mają grzałkę. Warstwy platyny na jego powierzchni pełnią rolę elektrod, przy czym ich potencjał elektryczny jest funkcją stężenia tlenu w gazach, z którymi się stykają.
Sonda lambda przy dużej różnicy stężenia tlenu po obu stronach ogniwa generuje ono siłę elektromotoryczną dochodzącą do 1 V.
Napięcie generowane przez ogniwo jest przekazywane do modułu sterującego składem mieszanki paliwowo-powietrznej w silniku. Moduł ten dostosowuje na bieżąco skład mieszanki, tak aby w określonych warunkach obciążenia silnika, rodzaju paliwa i warunków atmosferycznych zapewnić jak najdoskonalszą pracę silnika i minimalizować emisję tlenku węgla . Tak więc jesli taka sonda sie zużyje/zanieczyści sadzą , wystawia złe napięcia dla kompa i wtedy komp dobiera złą mieszanka w skutek czego samochód albo jeździ dobrze , ale żłopie ile sie mu wleje , albo jest mułowaty i zaczyna nagle dymić . A o tym czy sonda działa jak  należy można przekonać sie na stacji diagnostycznej podczas testu na emisje CO2 . No chyba że ktoś zna parametry danej sondy wtedy może sie pokusic o mierzenie napięcia jakie sonda wystawia i po dokonaniu pomiaru zweryfikuje jej poprwaność działania ( aczkolwiek jest to trudne do zmierzenia , bo sonda wystawia napięcie w okreslonych cyklach  ) .
Jaguar XJ6 1994r. 3.2L był
Jaguar X350 Super V8 4.2L jest

 


E-mail do konkursu ,, Kotek Miesiąca '' (  konkurs@jaguarclubpoland.net )

BlackV6

  • Gość
Odp: [2.5 V6] Pytanie odnośnie czujników/akcesoriów silnika
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 05, 2013, 14:17:47 pm »
Źródło informacji wikipedia ? bo to tam czytałem :)

Offline Jaguar XJ6

  • Moderator "Kotek miesiąca"
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 996
  • Niedrzwica Duża/Lublin
Odp: [2.5 V6] Pytanie odnośnie czujników/akcesoriów silnika
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 05, 2013, 14:21:25 pm »
Oczywiście  ;D , ale reszta tekstu moja , za to jak ktoś bedzie kiedys na formu szukał o sondzie lambda , to nie trzeba bedzie go do wiki odsyłać , bo w jednym z postów bedzie dokładnie opisane  :)
Jaguar XJ6 1994r. 3.2L był
Jaguar X350 Super V8 4.2L jest

 


E-mail do konkursu ,, Kotek Miesiąca '' (  konkurs@jaguarclubpoland.net )

croftmax

  • Gość
Odp: [2.5 V6] Pytanie odnośnie czujników/akcesoriów silnika
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 05, 2013, 14:54:13 pm »
na allegro często wystawiają używane sondy jako sprawne  te walnięte tak na oko to z jasnym nalotem podają sygnał z opóżnieniem skutek uboga  mieszanka http://allegro.pl/rover-75-mg-zt-2-0-2-5-v6-sonda-lambda-mhk100722-i3074696100.html

http://allegro.pl/daewoo-lanos-1-6-sonda-lambda-lambada-i3071638849.html