Autor Wątek: x300, zmiana gumek górnego mocowania amortyzatora  (Przeczytany 83656 razy)

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.460
Odp: x300, zmiana gumek górnego mocowania amortyzatora
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 12, 2016, 13:53:31 pm »
Wszystko po trochu. Aczkolwiek mój Stype nigdy nie dobił nawet na największym dole (a 2x w lublinie sie wpieprzylem w takowy)
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

frostbive

  • Gość
Odp: x300, zmiana gumek górnego mocowania amortyzatora
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 28, 2017, 20:07:18 pm »
Gumowe ulepszone gumki gorne amortyzatorow oferuje firma A.P.A. znana rowniez jako ÜRO Parts, ponizej zamieszczam link do katalogu:
http://www.uroparts.com/uro/inventory/show/6382Gumek o nr. czesci MMD2144AA firmy A.P.A. mozna szukac na eBay i w zagranicznych portalach/sklepach.

Warto sprawdzic rowniez dalsza oferte tej firmy, specjalizuja sie w produkcji czesci bedacych slabymi punktami w Jaguarach i nie tylko, sa rowniez jednym z dostawcow czesci dla oficjalnego JaguarClassicParts.com co juz wiele mowi o jakosci ich produktow.

Offline Gonzalles

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 246
Odp: x300, zmiana gumek górnego mocowania amortyzatora
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 14, 2017, 08:30:38 am »
Witam, potwierdzam, sprawdzone w praktyce, nie trzeba odkręcać amora na dole i jest jeszcze jedno ulepszenie, nie trzeba także odkręcać i przekładać zbiorniczka płynu chłodzącego.
Po ściągnięciu przepływomierza powietrza i rozpięciu dwóch wtyczek jest na tyle dobry dostęp, że nie trzeba tracić czasu na demontaż zbiorniczka, dotyczy lewej strony od strony kierowcy, natomiast po prawej stronie jest dużo miejsca na odkręcenie i wymianę. :-W
... bo kot lubi pieszczoty, cokolwiek to znaczy...   Bez przesady, nie mam zamiaru go pieścić w każdej wolnej chwili! Ma konkurencję.

Offline mati_1987

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Kocham to forum
Odp: x300, zmiana gumek górnego mocowania amortyzatora
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 16, 2017, 14:56:16 pm »
A jak wyglada wymiana tych gumek w X308? bo z tego co wiem to jest zupelnie inna konstrukcja i nie jest juz tak fajnie (tzn. nie wystepuja te gumki).
Jesli juz byl gdzies ten temat na forum to sorry.

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 674
  • XJ x300 sovereign
Odp: x300, zmiana gumek górnego mocowania amortyzatora
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 16, 2017, 15:15:45 pm »
Panowie, a próbował ktoś zastąpić te gumki w X300 elementami zawieszenia z innego auta? Firma URO co prawda produkuje zamienniki, no ale jednak garść funtów trzeba za nie dać.
>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<

frostbive

  • Gość
Odp: x300, zmiana gumek górnego mocowania amortyzatora
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 16, 2017, 19:28:13 pm »
Kupisz raz takie gumki i masz problem z glowy na dlugie lata. Jesli 8,95€ za sztuke to za drogo, rozwazalbym zmiane auta na jakies Punto.
Tu link do aukcji z ta cena:
http://www.ebay.de/itm/Lager-Stossdampfer-Federbeinlager-APA-passend-fur-Jaguar-/381963784737?hash=item58eed0d221:g:gRwAAOSwGYVW~N1g
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2017, 18:33:17 pm wysłana przez MicGin »

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 674
  • XJ x300 sovereign
Odp: x300, zmiana gumek górnego mocowania amortyzatora
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 16, 2017, 20:16:46 pm »
Kolego. Nie sil się na złośliwości, bo to trochę nie na miejscu.   :-nuts
A o stan moich finansów się nie bój.
Te gumki równie dobrze można wytoczyć z większego kawałka i swoje zadanie spełniać będą równie dobrze. A wydanie 39zł za sztukę jest średnio sensowne. Tym bardziej że będę robił upgrade tych gumek w 3 kotach.
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2017, 18:33:36 pm wysłana przez MicGin »
>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<

Offline Gonzalles

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 246
Odp: x300, zmiana gumek górnego mocowania amortyzatora
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 16, 2017, 20:50:20 pm »
Popieram, zakładając, że guma będzie mocna i na tyle elastyczna, aby podołać jednak, bądż co bądż masywnemu zawieszeniu.Eksperyment, ale może się udać, najlepiej moim zdaniem przerobić tego typu gumę z innego bardziej markowego auta. Ważne, aby średnica wewnętrzna i grubość się zgadzała.Ja założyłem oryginalne "pianki" , ale użytkując, jak użytkuję, starczą na długo.
A koledze frostbive radzę dalej kupować w ten sposób i często przepłacać, ku uciesze handlowców :-hehe
... bo kot lubi pieszczoty, cokolwiek to znaczy...   Bez przesady, nie mam zamiaru go pieścić w każdej wolnej chwili! Ma konkurencję.

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 674
  • XJ x300 sovereign
Odp: x300, zmiana gumek górnego mocowania amortyzatora
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 16, 2017, 21:20:22 pm »
Ja myślę o czymś takim, wałek poliuretanowy:
http://allegro.pl/gdansk-l-pur-95-pret-poliuretanowy-40x500mm-walek-i6568353046.html
wymiary to 40x500mm. Jego cena to ok. 85zł z wysyłką, co daje koszt pojedynczej gumki na poziomie 21,25zł.
A ja będę potrzebował 12 gumek  ;)
Wałek 50x500 jest droższy, kosztuje 123zł z wysyłką, co daje cenę gumki dla 4 sztuk na poziomie 30,75zł.
Pręt tniemy na krążki, wiercimy otwory i gotowe.

Zna ktoś wymiary oryginalnych gumek? Mierzyłem kiedyś ale nie zapomniałem.
Grubość to zdaje się 30mm, a średnica 50mm?
>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<

Offline Gonzalles

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 246
Odp: x300, zmiana gumek górnego mocowania amortyzatora
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 16, 2017, 22:14:55 pm »
Rozmiary oryginalnych poduch:średnica 4cm/na pewno, mierzyłem/ grubość ok. 3 cm/nie mam pewności/.
 Ja bardziej optowałbym przy dorobieniu z innego modelu auta, tylko wtedy grubość gumy 2,5cm/ oryginalna pianka dość mocno się ściska/, masz spory zapas gwintu na ośce amora.Po dorobieniu 1 kpl/2szt/ będziesz wiedział jaka grubość gumy będzie optymalna.
Ta pianka poliuretanowa wygląda jak robiona na wtryskarce w garażu.
Może coś takiego:
http://allegro.pl/fiat-125p-fso-125-poduszka-na-amortyzator-przod-g-i5706707213.html.
Trzeba byłoby się dowiedzieć czy rozmiary podobne i do dzieła.I zobacz jakie koszty :-V
... bo kot lubi pieszczoty, cokolwiek to znaczy...   Bez przesady, nie mam zamiaru go pieścić w każdej wolnej chwili! Ma konkurencję.

frostbive

  • Gość
Odp: x300, zmiana gumek górnego mocowania amortyzatora
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 16, 2017, 22:26:03 pm »
Coz, kolega frostbive ma na tyle pojecia o tulejach gumowych w zawieszeniu ze pozorna oszczednosc 17zl za sztuke i rzezba z prawdopodobnie marnym skutkiem jest dla niego bez sensu.
39zl/sztuka majac temat rozwiazany Plug & Play jest w zupelnosci wystarczajace. Zreszta mozna dostac taniej jak sie poszuka ale ja nie bede juz kazdemu podawal na talerzu, wystarczy pogooglowac.

Jest cos takiego jak twardosc gumy wyrazana w skali ShA. Bardzo wazna sprawa w elementach zawieszenia gdyz zastosowanie za miekkich badz za twardych tulei gumowych ma duzy wplyw na charakterystyke pracy zawieszenia. Dlatego tez zajmuja sie tym profesjonalisci.

Tak, moze jestem zaczepny i zlosliwy, ale nienawidze rzezby. Ok poprawiamy fabryke, tuningujemy itd, ale nie dorabianie po chamsku z jakichs walkow gumowych/poliuretanowych nie znajac nawet dokladnych wymiarow... przeciez guma bedzie miala mniejszy zakres pracy niz pianka a poliuretan to minimum 70ShA takze praktycznie bardzo twarde cholerstwo ktore juz trzeba dopasowac kompletnie od nowa.
Takze nie porownujmy elastycznosci i twardosci pianki do poliuretanu czy gumy.

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 674
  • XJ x300 sovereign
Odp: x300, zmiana gumek górnego mocowania amortyzatora
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 17, 2017, 11:21:06 am »
Cytuj
Jest cos takiego jak twardosc gumy wyrazana w skali ShA. Bardzo wazna sprawa w elementach zawieszenia gdyz zastosowanie za miekkich badz za twardych tulei gumowych ma duzy wplyw na charakterystyke pracy zawieszenia. Dlatego tez zajmuja sie tym profesjonalisci.
Rozumiem że zmierzyłeś i porównałeś siłę tłumienia i jego progresję dla jaguarowej pianki i tej gumki z ebay?

Cytuj
przeciez guma bedzie miala mniejszy zakres pracy niz pianka
Pytanie jaki zakres pracy ma pianka po 3 miesiącach pracy w zawieszeniu? Bo nowej to ona nie przypomina.

Ale trzeba zauważyć że pianki lepiej tłumią drgania wysokich częstotliwości, co gumie wychodzi gorzej.

Poza tym, błędnie zakładasz że gumka wykonana przeze mnie będzie okropną rzeźbą.
>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<

Offline msiwow

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 565
Odp: x300, zmiana gumek górnego mocowania amortyzatora
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 17, 2017, 11:42:39 am »
Walkujecie tutaj temat tych gumek a mnie zastanawia mniej więcej jaka jest ich trwałość, tych standardowych. Niedawno wymienialem komplet amortyzatorów, tył i przód na kayaby i oczywiście gumki założone z tego zestawu. Jak długo posłużą?

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 674
  • XJ x300 sovereign
Odp: x300, zmiana gumek górnego mocowania amortyzatora
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 17, 2017, 12:05:16 pm »
To trudno określić, ale po roku użytkowania u mnie gumki będą się szykowały do powtórnej wymiany.
Ich zużycie objawia się stukaniem przy szybkich nierównościach poprzecznych.
Więc 2 komplety gumek na około rok czasu to trochę słaby wynik jak na jeden element w jednym aucie.
>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<

Offline msiwow

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 565
Odp: x300, zmiana gumek górnego mocowania amortyzatora
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 17, 2017, 12:22:24 pm »
Nie oalabiaj mnie...