Autor Wątek: Żarówki, które ładnie świecą w naszych reflektorach  (Przeczytany 5035 razy)

Offline gonzo7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 804
Odp: Żarówki, które ładnie świecą w naszych reflektorach
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 28, 2017, 16:55:41 pm »
Opowiem pewną historię znaną z branży AL.

Samochodzik stoi na światłach (w środku starszy Pan, który to kupił go za ciężko odłożone pieniądze z emerytury).
Samochód nr 2 (niemiecka klasa średnia średnia-wyższa) jedzie i nagle bummm. Przywala w samochód stojący na światłach.
Wysiada Pan nr 2 po czym wzywa policję.
Policjant przyjeżdża i wystawia panu nr 2 mandat, bo nie zachował ostrożności i wywalił się w tył stojącego samochodu.
Pan nr 2 nie przyjmuje mandatu i prosi o skierowanie sprawy do sądu.

W sądzie idzie w zaparte, że nie widział dostatecznie dobrze świateł tylnych w tym stopu w samochodzie nr 1.
Wymusza by sprawa trafiła do rzeczoznawcy by zbadać światła.

Rozprawa nr 2.
Światła zbadane: żarówki i lampy są oryginalne nie ruszane od nowości samochodu.
Jednak...jakość świecenia jest poza normą, co faktycznie mogło przełożyć się na zwolnioną reakcję Pana nr 2 i bla bla bla...

Pan nr 2 wychodzi z rozprawy, a wynnym kolizji zostaje Pan nr 1 (przypominam emeryt w małym samochodziku stojący sobie gdyby nigdy nic na światłach).

Pan nr 1 o mało nie dostaje zawału bo nie ma samochodu + szykuje się remont drugiego.

Sprawa trafia do salonu (samochód był na gwarancji), salon oddaje to do producenta.
Temat leci do centrali a ten wzywa producenta lamp.

Nie będę zdradzać szczegółów ale producent także nie był bez winy.

Finalnie Pan nr 1 dostaje średniej klasy samochód od producenta by zadośćuczynić mu cierpienia i wyciszyć sprawę.

Pomyślcie czy i Wy jak natraficie na gościa z branży AL podczas stłuczki gdzie się skierujecie bo do wyboru jest UFG lub bank.

Offline cezar

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 54
  • Kocham to forum
Odp: Żarówki, które ładnie świecą w naszych reflektorach
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 01, 2017, 19:12:36 pm »
5 milionów bitcoinow ... ludzie to nie forum zeby zastraszyć i siać terror....
X-type sport-premium 2005 3.0 243km

Offline alex_racing

  • Aspirant
  • Wiadomości: 9
Odp: Żarówki, które ładnie świecą w naszych reflektorach
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 16, 2017, 21:31:39 pm »
kolega ma racje z tym oświetleniem niehomologowanym jest dobrze jak jest dobrze, ale trafi się nieszczęście na cwanego gline albo cwanego janusza i finansowa tragedia przez zwykle żarówki , jak nie ma fabrycznie prawdziwych świateł xenonowych tylko są halogenowe to lepszym rozwiązaniem jest wysłanie do specjalistów od regeneracji świateł, za 400-500zł 2 lapmy zostaną przywrócone do stanu fabrycznego włożyć homologowane nightbrakery, a jezeli faktycznie te soczewki i odbłyśnik są takie kitowe w tym xtype to może jakaś modyfikacja przeszczep z innego modelu auta w którym halogenowy osprzęt spisuje się dużo lepiej, ale wszystko w ramach homologacji bo płacić z własnej kieszeni cwaniakowi który spowodował kolizje a przyuważył że masz hidy czy inne ledy

Offline Sebko

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Żarówki, które ładnie świecą w naszych reflektorach
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 18, 2017, 08:44:46 am »
Dobrze i jasno świecą Osram Night Breaker Unlimited 110%. Mają niestety wadę, jak to żarówki premium, świecą dość krótko. Jedna wytrzymała około roku, a druga kilka miesięcy. Coś za coś :) Jakby ktoś szukał, to ostatnio zamawiałem z tej strony (mają darmową wysyłkę): https://automator.pl/zarowka-12v-h1-55w-110-night-breaker-unlimited-p14-5s-1szt-karton-osram-64150nbu--499459s

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Odp: Żarówki, które ładnie świecą w naszych reflektorach
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 18, 2017, 09:13:49 am »
Ja polecę węgierską firmę Tungsram - ma przyzwoite żarówki w rozsądnych cenach (ułamek ceny Osram czy Philipsa).
Komplet +120% można kupić za około 20zł.
Przy czym nie są to "marketówki" które świecą wszędzie tylko nie tam gdzie powinny.
O trwałości się nie wypowiem, bo przebiegi mam małe i głównie na światłach do jazdy dziennej.
X-Type 3.0, Rover 416Si

Offline msiwow

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 565
Odp: Żarówki, które ładnie świecą w naszych reflektorach
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 18, 2017, 11:39:31 am »
Jeśli problemem x-type jest soczewka, może kijowa a może poprostu stara to też ją można wymienić. Wszystko można... www.hidretrofit.pl

Offline patryklojjaguarxtype

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 75
Odp: Żarówki, które ładnie świecą w naszych reflektorach
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 22, 2018, 12:51:01 pm »
Słuchajcie znalazłem coś takiego na alledrogo, są to żarówki bardzo jasno świecące, wpadające już w prawie xenon barwą światła. Napisane jest, że posiadają homologację, wierzycie w to ? Czy nie będę miał z nimi problemu przy przeglądach kontrolach policyjnych ? Posiadam reflektory z soczewkami na H1:

http://allegro.pl/zarowka-led-h1-50w-philips-5s-8000lm-homologacja-i6603087177.html

http://allegro.pl/led-h1-najmniejszy-wymiar-z-homologacja-e50-6000k-i7123196476.html
Jaguar X type 2.5 benz+LPG

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Odp: Żarówki, które ładnie świecą w naszych reflektorach
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 22, 2018, 13:47:05 pm »
O ile pamiętam te żarówki Philipsa nie posiadają homologacji ale mam nadzieję że się mylę, albo że te są jakieś inne.

Mówię o oryginalnych żarówkach firmy Philips, a nie "na diodach firmy Philips"


Tu przykładowo H4
https://www.philips.pl/c-p/12901HPX2/x-tremeultinon-led-zarowka-samochodowa

Wyraźnie na pisane, że używanie ich na drogach publicznych w UE jest zabronione.
Choć kosztują z 600zł :)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 22, 2018, 17:41:02 pm wysłana przez MicGin »
X-Type 3.0, Rover 416Si

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: Żarówki, które ładnie świecą w naszych reflektorach
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 22, 2018, 15:48:32 pm »
A zaglądaliście kiedyś do lampy i patrzyliście jak wyglądają Wasze odbłyśniki ? Ja polerowałem klosze, wymieniałem nowe żarniki D2S na dobrej jakości, czyściłem soczewkę, a dalej świeciło jak słaby halogen. Rozmontowałem lampę i jak palcem po odbłyśniku przejechałem to zostało mi tyle chromu, że masakra, panowała wszechobecna chropowatość i pęknięcia... Myślę, że to nie tylko przypadłość moich lamp w kocie.
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline bodi

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 605
Odp: Żarówki, które ładnie świecą w naszych reflektorach
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 22, 2018, 17:13:11 pm »
Ja miałem dokładnie takie coś zamontowane przez jakieś 2 może 3 miesiące u siebie jako światła mijania, ponieważ wspomnianych Philipsów chyba raczej ze stopką H1 nie produkują (przynajmniej wtedy nie można było nic takiego kupić - (sprawdzałem)
http://allegro.pl/zestaw-led-cree-h1-80w-9600lm-zarowki-4-gen-3r-i6919661314.html?reco_id=4ea9bb2c-ff8c-11e7-b426-b8ca3a69c730&bi_c=Product&bi_s=archiwum_allegro&bi_m=reco
wtedy dałem za to 349 PLN
Moje uwagi : ponoć niby ma to homologację, bo na pudełku pod kodem kreskowym jest też nadrukowany znak CE czyli  chyba o to chodzi, ale czy to prawda to nie wiem. Każdy sobie taki znaczek na pudełku może walnąć, aby sprzedaż mieć lepszą. Jest też coś w opisie, ale za mocno się nie chwalą.
Świeciło to ładniejszą jasną barwą światła i miałem odczucie, że tego światła jest jakby więcej, ale nie zwiększyło to raczej w żaden sposób zasięgu - na czym również mi zależało.
Aby zamontować te światła musiałem wyciąć w dekielkach otwory, przez które wystawiłem radiatory i puściłem też kable przyłączeniowe.
Podziałało tak ze 2-3 miesiące i spaliła się pierwsza żarówka (w ogóle ta dioda LED odpadła od trzonka z jednej strony i było to przypalone ogólnie w tym miejscu). Zanim zdążyłem wysłać tą do reklamacji, to już druga też dokonała żywota - jeszcze gorzej się przyjarała. Wysłałem więc od razu obydwie, a sprzedający wysłał mi dwie nowe.
Nawet tego ponownie nie montowałem, bo uznałem, że pojeżdżę na zwykłych żarówkach dopóki się nie przepalą. U mnie trochę jest coś nie do końca z przednim pasem i gdybym chciał zamontować LED-y porządnie, to musiałbym zdejmować zderzak. Nie da się dopiąć sprężynki klosza z prawej strony, a nie chciałbym jeździć bez tego dekielka na lampie, bo wiadomo, że jak lampa zabrudzi się od środka to będzie lipa.
2004 X-Type V6 3.0 AWD Automatic Black on black

Offline q_nerk

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 584
Odp: Żarówki, które ładnie świecą w naszych reflektorach
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 22, 2018, 20:23:24 pm »
CE to może być zarówno Conformité Européenne jak i China Export - loga są bardzo zbliżone

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Odp: Żarówki, które ładnie świecą w naszych reflektorach
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 23, 2018, 07:35:06 am »
o ile wiem musi być homologacja E, np E4 i chyba może być dowolna homologacja E (w końcu SEAT produkowany w Hiszpanii i lampy ma z homologacją tamtejszą i jakoś u nas jeździ bez problemu).

Homologacja jest wybita na kloszu lampy oraz na żarówce.

Więc nie wierzę sprzedawcom dopóki nie zobaczę, że na żarówce (nie na pudełku) jest wybita homologacja E.
Dopiero wtedy mam jakieś szanse w starciu z diagnostą i/lub policjantem.

Tymczasem mamy oto aukcję, gdzie nie ma zdjęcia pudełka, nie ma podanego producenta, prawdopodobnie "no name made in china" i jedynie napis, że homologacja jest.

Philips za 600zł nie dostał homologacji ECE, a taki wynalazek owszem?

Ponadto powyżej iluś tam lumentów żarówka musi mieć automatyczne poziomowanie. Zwykła żarówka ma chyba poniżej 2000 więc raczej nie ma szans na homologację dla 8000lm w zwykłej lampie.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 23, 2018, 07:42:16 am wysłana przez sobrus »
X-Type 3.0, Rover 416Si

eMWuGSM

  • Gość
Odp: Żarówki, które ładnie świecą w naszych reflektorach
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 23, 2018, 13:41:02 pm »
Panowie widzę znów mają do powiedzenia dużo.
W przypadku kolizji/wypadku jeśli drugi uczestnik by twierdził, że to przez oślepienie powoływany jest biegły z zakresu techniki, a źródło światła jest zabezpieczone do czynności procesowych.
W przypadku X-Type nie ma możliwości oślepiania, bo mamy do czynienia z reflektorem projektorowym z metalową przesłoną pomiędzy odbłyśnikiem  a soczewką, więc wiązka światła jest skupiona w sposób stały w przeciwieństwie do lamp wyłącznie odbłyśnikowych bez przesłony. Każdy biegły to od razu obala i argument ten nie przechodzi (a przynajmniej w szanujących się sądach, bo "niezbadane są wyroki sądów rejonowych").

Montowałem niejednokrotnie zamienniki LED dobrych firm (jak Philips, Bosma, Nighteye), wszystkie oparte na chipach Luxeon. Lampy ustawiane na urządzeniu Wurth Beam Control 0691260 dają w przypadku reflektorów PROJEKTOROWYCH (czyt. takich jak w X-Type) miały prawidłowy rozkład światła (linia odcięcia światła i cienia) oraz natężenie snopa oraz światłość. Również w reflektorach z ryflowanym szkłem jest dobrze, gorzej wychodzi (nie wiem dlaczego) na reflektorach typu flat-glass czyli z gładkim szkłem i profilowanym odbłyśnikiem. Z punktu widzenia praktycznego odpowiadają żarówce H1, zaś jedynie z punktu formalnego nie mogą być stosowane.

Obecnie u siebie posiadam NightEYE H1 i komfort jazdy poprawił się znacząco w porównaniu do H1 i chińskich Xenonów. Efekt nawet lepszy niż na standardowych lampach D2S Hella.

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Odp: Żarówki, które ładnie świecą w naszych reflektorach
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 23, 2018, 14:18:39 pm »
Rozumiem, ale wydaje mi się że w świetle prawa to, czy lampa kogoś oślepia czy nie ma drugorzędne znaczenie.
To czy zwiększa komfort i widoczność równiez.

Musi posiadać homologację, żeby była legalna i dopuszczona do ruchu.
To, czy się zgadzamy, że taka żarówka technicznie odpowiada H1, czy też nie (a pewnie nawet bardziej odpowiada niż marketowe żarówki "Xenon Look") nikogo nie obchodzi.

Chodzi o ten problem formalny i jakoś nie wydaje mi się aby ktokolwiek chciał to zmienić.
Bo przecież nie chodzi też o bezpieczeństwo na drodze, ale o kasę, żeby kupować nowe auta a nie ulepszać stare.

Nie ma w kodeksie żadnego zapisu zezwalającego na montaż żarówek bez homologacji w lampach projektorowych.
Ani że można sobie montować co się chce, dopóki się nie oślepia innych.
X-Type 3.0, Rover 416Si

Offline patryklojjaguarxtype

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 75
Odp: Żarówki, które ładnie świecą w naszych reflektorach
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 23, 2018, 15:16:40 pm »
Koledzy czy każda lampa, która posiada soczewkę jest lampą projektorowa ?  Kolego eMWuGSM w jaki sposób montowałeś te żarówki NightEYE H1, czy mieszczą się za plastikową osłona domyka się dobrze ?
Jaguar X type 2.5 benz+LPG