Autor Wątek: Sam się rozpędza, po dodaniu gazu gaśnie  (Przeczytany 3329 razy)

Offline msiwow

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 565
Sam się rozpędza, po dodaniu gazu gaśnie
« dnia: Marzec 08, 2017, 16:49:21 pm »
Witam, dzisiaj miałem nieprzyjemna sytuację. Po zgaszeniu auta i ponownym odpaleniu wszystko wróciło do normy.

Do rzeczy, toczylem się dłuższy czas po marketowym parkingu szukając miejsca do parkowania i w pewnym momencie auto zaczęło samo się rozpedzac a jak dodawalem gazu to się całkowicie dusil.

Mam się spodziewać jakiejś awarii w najbliższym czasie?

Xj6'96 3.2

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 690
  • XJ x300 sovereign
Odp: Sam się rozpędza, po dodaniu gazu gaśnie
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 08, 2017, 22:54:48 pm »
Pasuje do tego padający czujnik wychylenia przepustnicy. Miałem trochę podobnie, tylko nie gasł.
>lepiej g³upio zapytaæ, ni¿ co¶ m±drze sp...liæ<

Offline msiwow

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 565
Odp: Sam się rozpędza, po dodaniu gazu gaśnie
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 09, 2017, 08:21:31 am »
Czyli ten pod przepustnica?

Wolałbym żeby to było co innego...

Offline Szwagier

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 791
Odp: Sam się rozpędza, po dodaniu gazu gaśnie
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 09, 2017, 09:26:39 am »
Czytałem o takim zachowaniu w necie gdzies chodziło o skrzynie biegów ale nie mogę skojarzyć o co dokładnie tam chodziło coś że bieg z nadbiegiem się załączał nie mogę sobie przypomnieć niestety :-trudno
:)

s-type 4.0 2000r

Offline msiwow

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 565
Odp: Sam się rozpędza, po dodaniu gazu gaśnie
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 09, 2017, 11:10:08 am »
No nic, czekam aż się powtórzy. Wtedy zacznę się martwić.

Skrzynia na pierwszy rzut oka pracuje prawidłowo.

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 690
  • XJ x300 sovereign
Odp: Sam się rozpędza, po dodaniu gazu gaśnie
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 09, 2017, 12:37:17 pm »
Nie winił bym skrzyni, tym bardziej że da się znaleźć ten potencjometr we w miarę normalnych cenach. Choć używany. Jeśli nie masz sporta, to jego wymianę da się przeżyć.
Nie czyściłeś ostatnio przepustnicy jakoś?
>lepiej g³upio zapytaæ, ni¿ co¶ m±drze sp...liæ<

Offline msiwow

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 565
Odp: Sam się rozpędza, po dodaniu gazu gaśnie
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 09, 2017, 22:07:32 pm »
Ostatnio nie... Przepustnica, krokowy itd czyszczone latem.

Ostatnio była zmieniona uszczelka kolektora dolotowego co miało znaczny wpływ na poprawę pracy silnika i nie był resetowany komputer. Może to mieć jakieś znaczenie?

Nie mam sporta. Podstawowy executive.

Wracając do teorii skrzyni, 3.2 nie ma przecież żadnej elektroniki (?) to jest możliwe zalaczanie biegu+nadbieg?

Offline Szwagier

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 791
Odp: Sam się rozpędza, po dodaniu gazu gaśnie
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 10, 2017, 10:15:15 am »
Wracając do teorii skrzyni, 3.2 nie ma przecież żadnej elektroniki (?) to jest możliwe zalaczanie biegu+nadbieg?
a do czego Ci ta elektronika wystarczy że masz płytę sterującą z zaworami podaj jaka to skrzynia symbol? Przy tym dodaniu gazu to było bardziej takie duszenie przez obciążenie np jakbyś samochód chciał holować czy raczej silnik sam z siebie?
Jeśli to zf4hp22 to jest i płyta i elektronika w postaci zaworów (solenoidu)
https://www.google.pl/search?q=valve+body+zf4hp22&client=tablet-android-lenovo&prmd=isvn&tbm=isch&tbo=u&source=univ&fir=ArGpZw3KdCTTOM%253A%252C-iy9YhoOwVSdFM%252C_%253BOvG6ilomUmeJOM%253A%252CgiEvld_eod3StM%252C_%253BTyyUAj3vBO7jLM%253A%252Cn_84R23ulzNcZM%252C_%253BHzqaczrEjGQy6M%253A%252C5Klr3d69gPLQOM%252C_%253BJ80RIeownetANM%253A%252CMNwUNAFEegVeqM%252C_%253BinfXm5DgbAKgDM%253A%252Cfbos_R5oCbRHmM%252C_%253BrrVTnaHuL-FyJM%253A%252C-iy9YhoOwVSdFM%252C_%253Bk3y6C1-sqPffLM%253A%252CMNwUNAFEegVeqM%252C_%253BweVEp9QUJpl2zM%253A%252CSzYDdg0Y8BC0SM%252C_%253Be_m8MvlAGS8mpM%253A%252C-Z4ZCCoFjkhF2M%252C_&usg=__yyk0-BLfsIZ_NBF6xkq58hVsPh0%3D&sa=X&ved=0ahUKEwiYqKrY1MvSAhUDjCwKHXYrDAAQ7AkIGg&biw=960&bih=600#imgrc=k3y6C1-sqPffLM:
i uwazam ze mozliwe tymbardziej ze juz ktos gdzies takie cos opisal zatnie sie ktorys zaworek nie wyrzuci biegu do konca drugi sie zalaczy i sie robi kisiel dwa kosze pracuja w ktorym mniej zuzyte tarczki frekcyjne ten bardziej ciagnie i w chwili dodania gazu wzrost cisnienia i docisk tarczek i w jednym i drugim koszu i powstaje hamulec dwie rozne predkosci obrotowe na wyjsciu stad silnik sie dusi ale jak slusznie zauwazyles to moze okazac sie tylko teoria wiec glowa do gory obserwuj dalej moze tak tylko sie przycielo albo to wcale nie od skrzyni olej wymieniany jest na czas i jest stan? jak tak to obserwuj wyjdzie w praniu jak to sie mowi jak cos ma sie zepsuc to wkoncu sie zepsuje na amen
« Ostatnia zmiana: Marzec 10, 2017, 12:26:17 pm wysłana przez Szwagier »
:)

s-type 4.0 2000r

Offline msiwow

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 565
Odp: Sam się rozpędza, po dodaniu gazu gaśnie
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 10, 2017, 13:02:35 pm »
Olej wymieniał poprzedni właściciel 1.5 roku temu, stan jest, przebieg na oleju znikomy. Sam już nie wiem jak to opisać... Dolozenie gazu powodowało natychmiastowy spadek obrotów, nie zaobserwowałem dokładnie zdarzenia tj. czy on się dusil, gasl czy co? Poruszalem się z niewielkimi predkoaciami, pierwszy bieg, dolozylem delikatnie gazu i obroty w dół tak jak by paliwa zabrakło, zdjalem nogę z gazu i auto zaczynało się rozpedzac, tak do około 1500 obrotów/minute, więcej mu nie pozwoliłem bo był to parking i brak miejsca a pozatym kilkakrotnie próbowałem dołożyć gazu z takim samym skutkiem. Dotoczylem się na wybrane miejsce, wrzuciłem P i gaz do dechy a obroty tak samo w dół   i smród paliwa z wydechu jakby zalewanie. I teraz tak myślę, że skoro na P taka sama sytuacja to może jednak skrzynie wykluczyć?

Tak czy inaczej czekam aż się to powtórzy i dopiero zacznę się martwić.

Szlag mnie trafił bo po ostatniej wizycie u mechanika auto jeździ aż miło, spalanie spadło a tu taki fuckup.

EDIT. Skrzynia chyba taka jak piszesz. Nie mam w tej chwili auta pod ręką, nie sprawdzę. Czytałem na jakimś forum innej marki o czyszczeniu tych zaworów, może warto to zrobić, nawet dla świętego spokoju.
« Ostatnia zmiana: Marzec 10, 2017, 13:07:38 pm wysłana przez msiwow »

Offline Szwagier

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 791
Odp: Sam się rozpędza, po dodaniu gazu gaśnie
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 10, 2017, 13:34:51 pm »
No tak tylko skąd pewność że przerzucajac na P rozpieło wszystkie kosze? Pamiętaj że na P jest blokada wałka na wyjściu. Chociaż jeśli nawet to na postoju konwerter nie jest zapięty nic nie powinno się dziać chociaż piszesz że próbowałeś zwiększyć obroty a wtedy nawet na postoju konwerter spina silnik ze skrzynią (jak nie wrzuci na luz to dusi silnik) i chociaż pompa oleju skrzyni pracuje nawet na postoju ale to nic nie wiąże raczej. Kurcze nie wiem to tak tylko sobie luźno gdybam może to nie być wcale od skrzyni..;) rozkminiłem tylko tą fordowską dosyć dobrze 5r55n a o tych ZF-ach mało czytałem ale wszystkie te skrzynie ze sprzęgłem hydrokinetycznym mają podobną jak nie taką samą zasadę działania różnią się budową tylko ale płytę sterującą ma każda..
« Ostatnia zmiana: Marzec 10, 2017, 15:16:37 pm wysłana przez Szwagier »
:)

s-type 4.0 2000r

Offline msiwow

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 565
Odp: Sam się rozpędza, po dodaniu gazu gaśnie
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 10, 2017, 16:06:39 pm »
No nic, pozostaje mi czekać i nie przeżywać.

Offline katar83

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.017
Odp: Sam się rozpędza, po dodaniu gazu gaśnie
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 11, 2017, 16:54:19 pm »
Ja stawiam, ze 'zaswirowal' czujnik polozenia przepustnicy w polaczeniu z silniczkiem krokowym, czasem sie zdarza.Nie ma co sie martwic poki co, pewnie dlugo sie nie ponowi :)

Offline FilipZet

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 57
  • Jag
Odp: Sam się rozpędza, po dodaniu gazu gaśnie
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 11, 2017, 19:29:25 pm »
Słuchajcie , mam podobny problem.
Koszt czujnika czy ewentualnie kupna całej przepustnicy z silnikiem krokowym mnie nie przeraża.
Martwi mnie adaptacja , czy nawet jeśli wymienię kompletna przepustnice z silnikiem i czujnikiem to tez taka adaptacje trzeba robic?
Jak zrobic zeby nie robic adaptacji ?

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 690
  • XJ x300 sovereign
Odp: Sam się rozpędza, po dodaniu gazu gaśnie
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 11, 2017, 20:20:05 pm »
W moim przypadku obeszło się bez adaptacji. Założyłem sprawny potencjometr i już.
Ty zrób tak samo. Najwyżej pojedziesz na adaptację.
>lepiej g³upio zapytaæ, ni¿ co¶ m±drze sp...liæ<

Offline FilipZet

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 57
  • Jag
Odp: Sam się rozpędza, po dodaniu gazu gaśnie
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 11, 2017, 20:23:17 pm »
Sprawny czujnik położenia przepustnicy masz na myśli?
Nowy czy używany ?