Autor Wątek: Jeden wielki wrak, dziwne dźwięki, brak mocy  (Przeczytany 3212 razy)

jimmyknox

  • Gość
Jeden wielki wrak, dziwne dźwięki, brak mocy
« dnia: Listopad 03, 2016, 12:18:49 pm »
Cześć, forum śledziłem już od dłuższego czasu ale postanowiłem wreszcie założyć konto bo powoli kończy mi się cierpliwość do tego szrotu jakim jest mój X-Type. Jest to wersja 2.0D MANUAL z pięknie brzmiącym FORDowskim dieslem. Jakiś czas temu został zaślepiony zawór EGR, mechanik stwierdził że tak będzie cudownie. Było dobrze do momentu gdy zaczął tracić moc, ostatnio zmierzone w sierpniowy dzień przyspieszenie na suchej drodze - 23s do setki. Już ten czas pokazuje że coś z tym samochodem jest nie tak. Podczas jazdy dobiegają spod maski świsty, może nie świst ale czuć że gdzieś powietrze ewidentnie ma wyższe ciśnienie, delikatne syczenie (podobno od EGRu). Ogólnie samochód od trójki mocy nie ma, nie ważne czy wciśnięty jest pedał do podłogi czy też nie, reakcja samochodu jest w 95% identyczna (przy redukcji do czwórki 90km/h i próbie wyprzedzania rozpędzenie pojazdu do 110km/h wymaga ok. 8-10 sekund). Do tego kochani, nie wiem czy chcecie wierzyć czy nie podczas jazdy prosto i podczas skrętu w lewo z okolicy prawego koła (według mojego mechanika okolic skrzyni biegów) dochodzi "jęk", czasem się pojawia bądź też nie, ale jest to dość niski ton, "yyyyyyyyy". Czasem przechodzi po paru sekundach, czasem występuje powyżej pewnej prędkości chociaż ostatnio nawet przy 5-10km/h był tak głośny, że aż wstyd jechać. W międzyczasie w aucie zostały zrobione przeguby bo po prostu przy przyspieszaniu miotało nim jak szatanem. EGR wywala Check Engine ale to już pomijam, przy zczytywaniu błędów wyskakuje tylko EGR.

Teraz pytania (dla tych co przetrwali tą część wypocin, ale niestety, już tracę cierpliwość):
1. Skąd ta utrata mocy skoro silnik nie wywala żadnego błędu poza EGR? Po usunięciu nadal brak mocy, przy mocniejszym depnięciu znowu wyrzuca błąd. Do tego wzrosło spalanie, gdzie na trasie osiągałem 5,6-6,4l / 100km aktualnie nie można zejść poniżej 7l/100km.
2. Co może być przyczyną tego dudniącego dźwięku? Hipoteza mechanika (źle układa się dwumas, który notabene jest na wykończeniu i to on powoduje ten dźwięk). Niestety, nie chcę mi się w to do końca wierzyć bo ten samochod jest krótko mówiąc, pier*$%^ięty i to by było zbyt proste, tym bardziej że pasażer siedzący po mej prawej stronie również słyszy ten dźwięk ze swojej prawej. Niestety, mimo zostawienia auta u mechanika samochód wydawać dźwięków nie chciał, tak jak mówię - robi to spontanicznie.

Tak jak mówiłem, przeguby zostały wymienione, w planach wymiana sprzęgła z dwumasą - z chęcią bym się go pozbył ale za dużo pieniędzy już wsadzone a przyszłego właściciela nie zamierzam wsadzać na taką minę.

Pozdrawiam i naprawdę, liczę na jakąkolwiek pomoc.

Ewentualnie polecane serwisy Warszawa/Białystok/Łódź, kiedyś w W-wa widziałem coś w okolicach al. KEN ale aktualnie nie mogę tego znaleźć..

Pzdr.  :-wstyd

Offline slawek

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 313
Odp: Jeden wielki wrak, dziwne dźwięki, brak mocy
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 03, 2016, 18:25:34 pm »
Sprawdź dolot powietrza za turbiną, zwłaszcza rurę przed EGR, potrafi pęknąć.
Zajrzyj do działu "Warsztaty i sklepy" , może tam znajdziesz dobrego mechanika.
X-Tpe 2,0 D sport  rok 2004

Offline billbo

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 91
Odp: Jeden wielki wrak, dziwne dźwięki, brak mocy
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 03, 2016, 19:04:20 pm »
Jeżeli syczy, nie ma mocy, to zacząłbym jak slawek radzi od sprawdzenia węży przed i za turbiną. Dodatkowym objawem powinno być wzmożone kopcenie przy przyspieszaniu. Przyjrzyjcie się dokładnie, za pierwszym razem dziury może nawet nie być widać.

Offline Maciejcat

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 2.882
  • S- TYPEK 3.0 V6 1999 piękna butelkowa zieleń
Odp: Jeden wielki wrak, dziwne dźwięki, brak mocy
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 03, 2016, 21:44:59 pm »
A dlaczego mechanik zaślepił ci EGR ? ( nie robi się takich rzeczy )
W jednym z busów zacinał się mi EGR raz w padał w tryb awaryjny i tracił moc innym razem zacinał się w drugiej pozycji i nie tracił mocy.
Radził bym może zacząć od zmiany mechanika .
CATERPILLAR - 30 lat minęło tak szybko

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.457
Odp: Jeden wielki wrak, dziwne dźwięki, brak mocy
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 03, 2016, 22:48:07 pm »
Robić się robi ale nie jest to wskazane. A jeśli już to przy nowszych konstrukcjach wypada je wyprpgramowac z kompa
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

Offline natas1

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Jeden wielki wrak, dziwne dźwięki, brak mocy
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 03, 2016, 22:53:34 pm »
Witam
Kolego masz rurę od turbo do wymiany (sprawdź kolanko jest na samym dole musisz odkręcić osłony tak najlepiej zdiagnozujesz, miałem takie same objawy mi akurat pękły wszystkie jakie idą do turbiny.)
Co do tłuczenia to sprawdź również łożyska na amortyzatorze miałem taki sam objaw, raz się tłukło szczególnie jak były nawet lekkie nierówności.
Pozdrawiam
X-Type 2.0D 2005

Offline niewaskieauto

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.725
  • piękność dnia postrach nocy
Odp: Jeden wielki wrak, dziwne dźwięki, brak mocy
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 03, 2016, 22:59:44 pm »
Sławek dobrze zaczął egier to podstawa ma być  dobry a świsty i jęki prawdopodobnie  są  od nieszczelności układu dowodowego.  Jak sobie nie poradzisz to pisz na priv
była zielona bestia 300km s type 4.2  V8
był saab 95 2.3 turbo 220km
był citroen c5 3.0 V6 207 km
jest alfa romeo 166 2.5 V6 190 km
i kilka jaguarów do serwisu
będzie x350 super V8 400KM

jimmyknox

  • Gość
Odp: Jeden wielki wrak, dziwne dźwięki, brak mocy
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 04, 2016, 17:25:55 pm »
Dziękuję Panowie za szybką odpowiedź. Skorzystam ze wszystkich rad i jak tylko znajdę moment na przyjrzenie się samochodowi z pewnością odezwę się ponownie.

Offline Marioicek

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 131
Odp: Jeden wielki wrak, dziwne dźwięki, brak mocy
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 05, 2016, 20:59:05 pm »
A dlaczego mechanik zaślepił ci EGR ? ( nie robi się takich rzeczy )
W jednym z busów zacinał się mi EGR raz w padał w tryb awaryjny i tracił moc innym razem zacinał się w drugiej pozycji i nie tracił mocy.
Radził bym może zacząć od zmiany mechanika .
A mi jeden z poważniejszych członków klubu Jaguar polecił zaślepić EGR, gdy to zrobiłem mam spokój z muleniem po zapaleniu silnika na zimno, z dymieniem przy przyśpieszaniu, ogólnie kotek lepiej chodzi, a dlaczego? Jeden pieron wie:))

Offline Maciejcat

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 2.882
  • S- TYPEK 3.0 V6 1999 piękna butelkowa zieleń
Odp: Jeden wielki wrak, dziwne dźwięki, brak mocy
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 05, 2016, 21:23:21 pm »
Robić się robi ale nie jest to wskazane. A jeśli już to przy nowszych konstrukcjach wypada je wyprpgramowac z kompa

Jestem raczej za wymiana a nie kalmizerstwem ,  drutowaniem potem ludzie kupują auta i wypisują że kupili złoma i Świat im się kończy bo wydali kupę kasy za padaczkę którą poprzednik klecił w garażu.
CATERPILLAR - 30 lat minęło tak szybko

Vey

  • Gość
Odp: Jeden wielki wrak, dziwne dźwięki, brak mocy
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 06, 2016, 23:18:11 pm »
Dziękuję Panowie za szybką odpowiedź. Skorzystam ze wszystkich rad i jak tylko znajdę moment na przyjrzenie się samochodowi z pewnością odezwę się ponownie.
Byłbym niezmiernie wdzięczny gdybyś napisał z którego roku i miesiąca jest Twój X-type.
Rura o której wspominają koledzy to C2S26986 nr 5 na zdjęciu.
Dodatkowo masz rzeczywiste zdjęcie tej rury na kolejnym zdjęciu.
Czasami panowie z warsztatów zaślepiają EGR cienką blaszką która stopniowo przepala się i problemy wracają...
PS: Jesteś może z okolic Wrocławia?