Autor Wątek: [x308] wymiana plynow, czyli jaki olej wlac?  (Przeczytany 23601 razy)

szpulek

  • Gość
[x308] wymiana plynow, czyli jaki olej wlac?
« dnia: Luty 11, 2009, 22:07:13 pm »
Witam,

zabieram sie za kompletacje czesci do solidnego przegladu, nie wszyscy maja instrukcje z normami, a Ci co maja to wiedza, ze nie ma w niej wszystkich informacji. Moze wspolnymi silami skompletujemy liste i te informacje sie komus przydadza.

Na forum znalazlem tylko dwa watki:
http://jaguarclubpoland.net/forum/index.php?topic=1408.0 jednak tu opisany jest x300
http://jaguarclubpoland.net/forum/index.php?topic=1432.0 wymiana plynu do wspomagania
http://jaguarclubpoland.net/forum/index.php?topic=2291.0 wymiana plynu chlodzacego

No to zaczynamy, X308:

1. olej silnikowy:

3.2/4.0: API SH / ACEA A2
kompresor: API SH / ACEA A3

pojemnosc: 6,5l lub 7,5l (z chlodnica oleju)

2. plyn chlodzacy:

brak danych nt norm

pojemnosc (pierwsze napelnienie): 10; (3.2/4.0) lub 12l (kompresor)

3. plyn hamulcowy:

SUPER DOT4

pojemnosc: brak danych

4. plyn wspomagania:

DEXRON III

pojemnosc: brak danych

5. olej w skrzyni biegow:

niestety brak danych w instrukcji

6. olej w tylnym moscie:

niestety brak danych w instrukcji

Duzo danych brakuje, wiec jesli ktos moze to prosze o uzupelnienie, pozwoli to utworzenie pewnego kompendium dla x308 i moze komus sie to przyda i pytania bedzie mozna odsylac do tego watku ;)

Teraz moje pytania:
Nie zamierzam teraz nikogo przekonywac do firmy, ja zalewac bede Motulem. Swietnie sobie radzi ten olej w innych samochodach (na codzien jezdze dieslem po programie). Ciezko znalezc typ oleju zgodny z ACEA A2, raczej A3 i pytanie czy mozna takim zalac?

pzdr

szpulek

  • Gość
Odp: [x308] wymiana plynow, czyli jaki olej wlac?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 12, 2009, 09:05:10 am »
Tak przypuszczalem, ze to bedzie takze DEXRON III, jesli chodzi o skrzynie. Nie mam danych co jest zalane w skrzyni, wiec jest zgryz co wlac. Ile oleju tam wchodzi? A jesli chodzi o most to cos faktycznie jest w ofercie motula, tylko pytanie rowniez jaka jest pojemnosc ukladu? pzdr

szpulek

  • Gość
Odp: [x308] wymiana plynow, czyli jaki olej wlac?
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 12, 2009, 09:22:00 am »
Jak juz wspomnialem, nie wiem co jest zalane w skrzyni, czy po kolorze da sie dojsc mniej wiecej co trzeba wlac? Innego pomyslu nie mam, a jesli nie da sie spuscic w calosci to raczej nie mozna wlac czegos innego..
pzdr

szpulek

  • Gość
Odp: [x308] wymiana plynow, czyli jaki olej wlac?
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 12, 2009, 09:53:14 am »
To mi lepiej najpierw powiedz, gdzie ow bagnet znajde :) W instrukcji nie ma nic na jego temat.. pzdr

szpulek

  • Gość
Odp: [x308] wymiana plynow, czyli jaki olej wlac?
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 12, 2009, 10:06:56 am »
Tak wlasnie mi sie wydawalo, ze mowimy o czyms innym, jak napisales, ze skrzynia jest starego typu :) A bagnetu faktycznie szukalem i nie znalazlem.. Moze ktos pomoze w jaki sposob dobrac olej w takim przypadku? pzdr

Sebastian

  • Gość
Odp: [x308] wymiana plynow, czyli jaki olej wlac?
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 12, 2009, 18:44:41 pm »
  Znalazłem w Castrolu (zerknij poniżej), proponują tam do skrzyni: Esso ATF LT 71141

jarek-jerryjag

  • Gość
Odp: [x308] wymiana plynow, czyli jaki olej wlac?
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 12, 2009, 21:43:35 pm »
Nigdy Dextron przeczytaj  Forum

Offline kogutki

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 9.005
  • free milk for free cats
Odp: [x308] wymiana plynow, czyli jaki olej wlac?
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 14, 2009, 16:18:04 pm »
co do oelju w szkrynce zwrocilem sie do producenta szkrzyni w niemczach, firmy ZF i dostalem odpowiedz
ze wylaczenie Lifeguardluid jest dozwolony wedlg producenta. nie dostalem odpowiedz kto jest producentem,
ale powiedzieli ze mozna sie wrocic do przedstawiciela lokalnego w polsce i dostac informacje co mozna wlac
jako lokalny produkt odpowiedni. w niemczach or. oleju w serwisie jaguar kosztuje ok 35 euro a w punkt
serwisowy ZF mozna kupic to samo za 8 euro/litr.

tutaj miescowi przedstawicieli firmy ZF:

Peter Renz sp. zo.o.
Ul Armii Krajowej 43
05-600 Grójec

E-Mail: serwis.grojec@renz.pl
Telefon: +48 48664 5635
Fax: +48 48664 5364

ZF Trading GmbH Sp. z o.o.
Marketingbüro Warschau
Al. Jana Pawła II nr 15
00-828 Warschau (warszawa hehe)

E-Mail: w.kmieciak@zf.com.pl
Telefon: +48 22 697 6520
Fax: +48 22 697 6524

szpulek

  • Gość
Odp: [x308] wymiana plynow, czyli jaki olej wlac?
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 16, 2009, 13:32:45 pm »
Co do skrzyni to mam jeszcze jeden pomysl, to ta sama skrzynia (5HP24) co w bmw czy audi, wiec moze zalewac ja olejem, ktory na 99% jest latwiej dostepny w aso bmw czy audi? Poza tym w katalogach latwiej znalezc olej do skrzyni z bmw czy audi, niz do jaguara :(

Gdzie jest naklejka na skrzyni? Podobno na podstawie jej koloru dobiera sie olej..

pzdr

szpulek

  • Gość
Odp: [x308] wymiana plynow, czyli jaki olej wlac?
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 16, 2009, 13:49:59 pm »
No wlasnie znalazlem info nt. oleju LT71141, ale oddelegowali mnie do koloru tabliczki na skrzyni... W ten sposob ponoc dobieraja w 5HP24 w bmw.. pzdr

Offline kogutki

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 9.005
  • free milk for free cats
Odp: [x308] wymiana plynow, czyli jaki olej wlac?
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 17, 2009, 14:39:56 pm »
http://www.pistonheads.com/gassing/topic.asp?h=0&t=489573&i=20

interesujaca dyskusja po angielsku na temat olej w skrzynce ...
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2009, 15:18:45 pm wysłana przez kogutki »

szpulek

  • Gość
Odp: [x308] wymiana plynow, czyli jaki olej wlac?
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 17, 2009, 15:17:07 pm »
Wydaje mi sie, ze jednak ten tekst jest kluczowy:

The design specification of the 5HP24 requires the use of Esso LT 71141 and is filled for life. There is no alternative or equivalent oil, Esso is the only supplier of LT 71141. Under normal operation, the oil is changed after 10 years or 100, 000 mls.

The transmission was not designed to run on Dexron III and if installed you run the risk of premature failure. The transmission is equipped with a sophisticated torque converter lockup control (TCC) system and the correct oil specification is critical to its function and operation. One of the main functions of the oil is to provide the correct coefficient of friction and cooling of the torque converter lockup lining during regulated slip conditions. The longevity of the lockup lining would be adversely affected by the use of Dexron III and in most cases deterioration in shift quality and lockup engagement is also experienced.

I hope these points’ help you make the correct decision to use Esso LT 71141 which will continue protect the longevity of your transmission. The use of alternative oils can only be considered as false economy.

ZF Great Britain Ltd


zapytam jeszcze w bmw, ale z tego co widzialem to chyba tez leja LT71141, jak sie czegos dowiem to oczywiscie to opisze, pzdr

szpulek

  • Gość
Odp: [x308] wymiana plynow, czyli jaki olej wlac?
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 17, 2009, 16:33:18 pm »
a byl w ogole taki mit? swego czasu w aso w katowicach dowiedzialem sie, ze ten olej sie wymienia, wiec skoro nawet aso mowi, ze sie wymienia... ja zamierzam wymienic, mysle, ze na zle to raczej nie wyjdzie..

szpulek

  • Gość
Odp: [x308] wymiana plynow, czyli jaki olej wlac?
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 17, 2009, 18:23:57 pm »
Nie kontaktowalem sie z ta firma, wiec nie wiem jakie jest ich zdanie. Dziwi mnie tez to, ze jest tyle 3setek czy 308ek na forum a nikt oleju w skrzyni nie wymienial, ludzie przyznawac sie :)

Offline kogutki

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 9.005
  • free milk for free cats
Odp: [x308] wymiana plynow, czyli jaki olej wlac?
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 17, 2009, 18:28:06 pm »
do 300i sprawa jest jasna, tylko w 308 jest wlasnie ten "problem"