Autor Wątek: XK8 '97 - super sprzęt ..... tylko się popsuł :(  (Przeczytany 2456 razy)

Pabloo71

  • Gość
XK8 '97 - super sprzęt ..... tylko się popsuł :(
« dnia: Październik 12, 2008, 21:02:35 pm »
Witam bardzo serdecznie,
Właśnie od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem jaga XK8 z rok 1997. To jak wiele frajdy daje ten bolid z jazdy nie da się porównac z niczym. Pech tylko chciał, że od jakiegś czasu maszyna powiedziała "gearbox fault" i postanowiła zastrajkować. Efekt jest taki, że po odpaleniu silnika wszystko jest niby OK, po przełączeniu na Drive sprzęt zaczyna się toczyć, czyli jak zwykle, ale po dodaniu gazu obroty rosną i nie ma przeniesienia napędu i po chwili następuje szarpnięcie, żółta lampka i komunikat "gearbox fault". Przepraszam, że tak zaraz na początek wrzucam taki smutny wątek, ale jestem bliski płaczu  :'(
Czy możecie jakos pomóc...... co z tym zrobić
Z góry dziękuję

Nochal

  • Gość
Odp: XK8 '97 - super sprzęt ..... tylko się popsuł :(
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 12, 2008, 21:36:40 pm »
Witamy cię serdecznie!
Mam nadzieję ze znajdziesz odpowiedź i poradę. Najlepiej zacznij wątek w dziale XK - tam masz większą szansę na merytoryczną pomoc.
Mam nadzieję że szybko twój kotek się pozbiera i zawita na drogi całkiem zdrowy.
Napisz skąd jesteś. Może pomoże Ci ktoś kto mieszka blisko.


Pabloo71

  • Gość
Odp: XK8 '97 - super sprzęt ..... tylko się popsuł :(
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 12, 2008, 21:52:53 pm »
Faktycznie nie przedstawiłem się do końca, mmoże dlatego, że jestem trochę przytłoczony  :(
Mieszkam w Poznaniu ale na codzień poruszam się po całym kraju - głównie w kierunku stolicy..... Mój XK8 jest w wersji cabrio, zielony metalic, przebieg niecałe 88.000 km, od nowości znajdował się w dobrych rękach (pierwsze 50.000 km przejeździł po hiszpańskich wyspach, pozostałe 34.000 km po polskich drogach a ja jestem jego trzecim właścicielem). Znam obu poprzednich właścicieli, dlatego tak zdziwiony jestem tym, że coś się zadziało. Czy to możliwe że po takim przebiegu coś się mogło stać ze skrzynią?
Masz rację, zadam to pytanie w Dziale technicznym.......
Pozdrawiam

Zwierzu

  • Gość
Odp: XK8 '97 - super sprzęt ..... tylko się popsuł :(
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 12, 2008, 23:25:37 pm »
Witam bardzo serdecznie. Jestem szczęśliwym posiadaczem XKR, więc mniejwięcej wiem co czujesz, kiedy ludziska gapią się na Twój samochód. Naprawdę piękna maszyna. Niestety nie podpowiem Ci nic mądrego jeśli chodzi o skrzynię biegów. Zapewnie ktoś z klubu o większej znajomości mechaniki coś Ci doradzi.

W podręczniku użytkownika jest tylko powiedziane, że przy "transmission fault" skrzynia wejdzie w "limp home mode", czyli ustawi Ci się automatycznie na 4 biegu, żebyś mógł dojechać samochodem do domu i wezwać pomoc.

Witam i pozdrawiam,

Offline kogutki

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 9.005
  • free milk for free cats
Odp: XK8 '97 - super sprzęt ..... tylko się popsuł :(
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 13, 2008, 15:08:43 pm »
pabloo71 :-witamy

no to przykra sprawa z ta skrzyni. tak naprawde to nie sadze ze z daleko da sie
cos madrego poradzic, czy to sie stalo nagle czy wczesniej juz miales jakies
problemy z skrzynia ?

skrzynia ma taki sterownik, w starszych modelach czasem sie powiesi i pomaga
odlaczycz akumulator na pare minut i sie resetuje. tylko nie zapomni o kod do
radio jezeli tego sprobujesz. a tak naprawde jezeli skzrynia odmawia wspolpracy
w calosci to chyba diagnozy na zywo trzeba.

moze tu: http://jaguarclubpoland.net/forum/index.php?topic=482.0
« Ostatnia zmiana: Październik 13, 2008, 16:10:26 pm wysłana przez kogutki »

robert316

  • Gość
Odp: XK8 '97 - super sprzęt ..... tylko się popsuł :(
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 14, 2008, 21:19:49 pm »
pabloo71 powiedz czy po zapaleniu tej lampki samochód dalej się porusza i czy stracił na mocy

Pabloo71

  • Gość
Odp: XK8 '97 - super sprzęt ..... tylko się popsuł :(
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 15, 2008, 10:56:19 am »
Witajcie,.
Awaria kociaka wyglądała mniej więcej tak:
Odpaliłem silnik, wygasły wszystkie lampki testów, wrzuciłem Drive (D) i puściłem hamulec. Autko zaczęło się toczyć czyli wszystko normalnie. W momencie gdy zacząłem wciskać gaz silnik wchodził na wysokie obroty a obrotomierz potwierdzał to. Tak jakby silnik wchodził na obroty bez obciążenia czyli bez połączenia ze skrzynią. po kilku próbach wciskania gazu dało się odczuć dość silne szarpnięcie i uderzenie, zapaliła się żółta lampka i "gearbox fault" i skrzynia weszła w tryb awaryjny czyli chyba na 4 bieg. Od tego momentu mozna jechać w miarę normalnie, z tym że dość wolno kotek startuje z co jest chyba normalne jadąc ciągle na 4 biegu  :) . Poza tym nie zauważyłem jakichś strat mocy.
Ciekawe jest to, że po wyłaczeniu stacyjki i odpaleniu ponownym wszystko wraca do normy, czyli żółta lampka i komunikat nie pojawiają się. Dopiero w momencie dodawania gazu na Drivie pojawia się problem. Ponadto gdy dodaję gaz dość powoli to skrzynia nie wpada w tryb awaryjny i jest niby OK. Jeśli nacisnę gaz trochę mocniej (trochę mocniej tzn. normalny start, bez żadnych sportowych zapędów  :) ) to pojawia sie efekt taki jak opisałem powyżej. Aha, wsteczny działa normalnie.
To tak mniej więcej wygląda ta awaria.
Odstawiłem samochód do garażu, a że musiałem wyjechać w delegację, to wziąłem inny i dopiero w piątek zacznę działać z kotkiem. Mam nadzieję, że ta awaria nie jest bardzo poważna i nie zrujnuje mnie dokumentnie  :)
Odpowiadając na pytanie samochód porusza się i nie stracił mocy.
Co robić???

dani

  • Gość
Odp: XK8 '97 - super sprzęt ..... tylko się popsuł :(
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 15, 2008, 11:04:12 am »
wiem co czujesz... solidaryzuje się w bólu i wierze, że znajdziesz rozwiązanie  :-super
Napisz post w swojej kategorii tam szybciej Ci pomogą wybitni nasi specjaliści  :-A