Autor Wątek: Dzwine szumy z silnika  (Przeczytany 7510 razy)

Offline muttley

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 227
Dzwine szumy z silnika
« dnia: Lipiec 29, 2009, 09:27:04 am »
Jeszcze wczoraj wszystko było w porządku...

Jednak ta bajka za długo trwać nie może i jest nowy problem. Przy przyspieszaniu (od ok. 1800 rpm) słychac dziwny szum. Domyślam się, że to trubosprężarka a więc coś poważnego.

Czy któryś z was miał kiedykolwiek problem ze sprężarką? Jak tak to na ile poważny?

oskioski

  • Gość
Odp: Dzwine szumy z silnika
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 29, 2009, 11:27:03 am »
to raczej na pewno turbina ( wydaje szum lub gwiżdże ) - może wymagać regeneracji .
jeżeli nie dbałeś o nią tzn. wyłączałeś silnik zaraz po zatrzymaniu i nie dałeś jej wystygnąć , zebrał się nagar oleju i nie pracuje jak powinna .
pamiętaj , ze po zatrzymaniu samochodu z turbiną , trzeba odczekać ok minuty , aby turbina wypluła cały olej , inaczej po jakimś czasie można ją zatrzeć
tu poczytaj http://jaguarclubpoland.net/forum/index.php/topic,3666.0.html

Offline muttley

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 227
Odp: Dzwine szumy z silnika
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 29, 2009, 11:33:29 am »
w takim razie co radzisz? mozna ta turbine wyczyscic z tego nadmiaru oleju (jesli taki jest) ? czy dalsza jazda samochodem (2-3 dni ok. 500 km) moze zajechać turbine?

oskioski

  • Gość
Odp: Dzwine szumy z silnika
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 29, 2009, 11:40:28 am »
wolałbym , zeby wypowiedzieli się turbinolodzy w tej sprawie . nie chcę cię wprowadzać w błąd . jeżeli jest w niej sporo nagaru to wymaga regeneracji i 500 km. w tą czy drugą to już nic nie zmieni . z tego co wiem koszt regeneracji jest dość kosztowny . poczekajmy co inni na ten temat wiedzą i przeczytaj dokładnie co napisane jest w wątku , który zamieściłem wyżej

Offline muttley

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 227
Odp: Dzwine szumy z silnika
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 29, 2009, 11:56:14 am »
btw: to brzmi tak jakby po wcisnieciu pedału gazu spod maski dobiegał odgłos włączonej suszarki do włosów... na 99 % jestem pewien, że jej tam nie ma...

oskioski

  • Gość
Odp: Dzwine szumy z silnika
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 29, 2009, 12:19:02 pm »
i to mnie dziwi , ponieważ załatwiona turbina wydaje bardziej odgłos , jakbyś miał włożony cichy gwizdek .
a żona nie pytała ciebie czy nie widziałeś jej suszarki do włosów  ??????


posłuchaj z jakiej części silnika wydobywa się ten szum . jeżeli masz diesla to turbina umiejscowiona jest mniej więcej  z lewej strony z przodu pod lewym leflektorem pod taką pionową grubą rurą z samego przodu
« Ostatnia zmiana: Lipiec 29, 2009, 12:34:06 pm wysłana przez oskioski »

szpulek

  • Gość
Odp: Dzwine szumy z silnika
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 29, 2009, 12:42:03 pm »
To moze byc turbo, ale nie musi, moze byc cala masa lozysk, ktore sa pod maska. Najprosciej: stetoskop i sluchac.. pzdr

Offline muttley

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 227
Odp: Dzwine szumy z silnika
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 29, 2009, 17:38:25 pm »
rano była jeszcze moc... teraz silnik już ją stracił.

Radzio znasz moze jakis warsztat w wawie?

artleks

  • Gość
Odp: Dzwine szumy z silnika
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 29, 2009, 18:58:03 pm »
W pierwszej kolejności sprawdziłbym turbine - tym bardziej ze to przy 1800 obrotach.
Co do "chlodzenia" turbiny to zdecydowanie sie zgadzam - zawsze (szczegolnie po ostrym traktowaniu) trzeba chwile odczekac po zatrzymaniu przed wyjeciem kluczyka  :-za 

oskioski

  • Gość
Odp: Dzwine szumy z silnika
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 29, 2009, 21:59:15 pm »
a może spadł  któryś z przewodów podciśnieniowych  ?????? to by tłumaczyło szum . zobacz czy  może nie spadła  rura z objemki prowadząca powietrze  ( gdzieś przy filtrze ) to równiżeż tłumaczyłoby utratę mocy .
turbina raczej  nie umiera z godziny na godzinę 

Offline muttley

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 227
Odp: Dzwine szumy z silnika
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 30, 2009, 18:33:02 pm »
byłem dzis w serwisie od turbin i niestety diagnoza sie nie udala... Pan mechanik powiedział, że trzeba zajrzeć do turbiny a tej wyciągnąc nie mogą ("brak warunków warsztatowych").

Znacie moze jakis zakład gdzie mogą wyjąc turbine i ją zregenerowac?


szpulek

  • Gość
Odp: Dzwine szumy z silnika
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 30, 2009, 21:35:32 pm »
A weze chociaz odpieli? Jak tak, byl w nich olej? Duzo? pzdr

Offline muttley

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 227
Odp: Dzwine szumy z silnika
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 30, 2009, 21:40:45 pm »
raczej nie odpieli.

a jesli bym w nich olej to co to w takim razie oznacza?

timo

  • Gość
Odp: Dzwine szumy z silnika
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 30, 2009, 22:01:26 pm »
kurcze, o czym wy gadacie  :-zly - turbina jest smarowana i chłodzona olejem, a minutowa praca silnika na wolnych obrotach po ostrej jeździe, nie ma służyć wyrzuceniu oleju, tylko schłodzeniu wałka turbiny - gdy nie jest to przestrzegane, gorący olej pozostaje na wałku i zaczyna tworzyć nagar, w konsekwencji zacierając wałek turbiny. Co do oleju w przewodach wychodzących z turba, to faktycznie od tego należy zacząć sprawdzanie - jeżeli on tam będzie, oznacza to że turbina jest rozszczelniona i czym prędzej należy ją wymienić (ewnt. regenerować). Koszt regeneracji turba to jakieś 1200-1500 zł. + koszt demontażu i montażu.

Offline muttley

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 227
Odp: Dzwine szumy z silnika
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 31, 2009, 20:31:15 pm »
nowe wiadomosci z pola walki...

po podłączeniu do komputera nie zauwazono nic dziwnego poza niereagującym zaworem EGR.

kot jakby wiecej palil na trasie, rozpędza sie jak stara  babcia i strasznie kopci. w poniedzialek umowilem sie do serwisu boscha na diagnoze i naprawe bo tak na prawde jeszcze nikt porzadnie mi tego nie zdiagnozowal.

Do salonu jakos nie chce mi sie jechac bo znając zycie to wywalą mi pół silnika (metoda prób i błędów) i wystawią niezrozumiały rachunek na 15 tys...