Autor Wątek: Xj x351 problem z klimatyzacją po rozgrzaniu silnika przestaje chlodzić  (Przeczytany 883 razy)

Offline Eryczek797@gmail.com

  • Aspirant
  • Wiadomości: 7
  • Kocham to forum
Witajcie mam problem z moim xj x351 3.0 sc problem jest z klimatyzacja nie zawsze chłodzi a jak już chłodzi to tylko przez kilka kilkanaście minut. Zauważyłem że najczęściej zaczyna chlodzic jak jest w chłodnym garażu na słońcu raczej się nie załącza. Po kilku kilkunastu minutqch przestaje chlodzic sprzegielko załączone, wentylator chodzi błędów brak wymieniona sprężarka na nową z polcar wymieniony zawor rozprezny, czujnik cisnienia klimatyzacji, jak klimatyzacja jest włączona ale nie chłodzi to cisnienie w układzie jest 9 barów na niskim i wysokim. Macie może jakieś pomysły już mi brakuje pomysłów proszę o pomoc.

Offline Czester Bednarz

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Xj x351 problem z klimatyzacją po rozgrzaniu silnika przestaje chlodzić
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 22, 2024, 20:23:30 pm »
U mnie w XF, ale silnik ten sam było tak, gdy temperatura cieczy była za duża. Nie wiem czy wyłącza całkiem sprężarkę czy zawór rozprężny jest na minimum wydajności, ale w aucie robiło się duszno. Pewnie żeby skraplacz nie dogrzewał silnika. Działo się to, gdy temperatura przekraczała chyba 110 stopni. Na zegarach dopiero od 117 stopni wskazówka zaczyna wędrować do góry
XF x260 2017 AJ126

Offline Eryczek797@gmail.com

  • Aspirant
  • Wiadomości: 7
  • Kocham to forum
Odp: Xj x351 problem z klimatyzacją po rozgrzaniu silnika przestaje chlodzić
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 23, 2024, 07:16:49 am »
Sprawdzałem to bo też już nad tym myślałem temperatura 93 stopnie i klima nie chodzi

Offline Czester Bednarz

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Xj x351 problem z klimatyzacją po rozgrzaniu silnika przestaje chlodzić
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 23, 2024, 10:37:40 am »
No to pewnie automatyka ją blokuje. Ja bym podpiął auto pod SDD i diagnozował element po elemencie co go boli. Piszesz, że nie chłodzi ale sprzęgło załączone czyli automatyka może błędnie uznaje, że temperatura na parowniku jest za niska i przymyka zawór rozprężny. Tylko, że bez SDD (ew. Launch albo Autel) to jest gdybanie, a ELM327 takich rzeczy nie pokaże (w Jaguarze)
XF x260 2017 AJ126

Offline Eryczek797@gmail.com

  • Aspirant
  • Wiadomości: 7
  • Kocham to forum
Odp: Xj x351 problem z klimatyzacją po rozgrzaniu silnika przestaje chlodzić
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 23, 2024, 14:47:01 pm »
Właśnie tu jest problem posługuje się launch i delphi wszystkie temperatury jak dla mnie w normie, błędów w aucie brak

Offline zielins

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 85
Odp: Xj x351 problem z klimatyzacją po rozgrzaniu silnika przestaje chlodzić
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 23, 2024, 21:00:23 pm »
Jednostka sterująca NIE steruje zaworem rozprężnym tylko zaworem na kompresorze regulując przepływ czynnika. Sprzęgło kompresowa jest zawsze załączone po załączeniu zapłonu. Należy sprawdzić wysterowanie zaworu na kompresorze. Wysterować zawór z zewnętrznego źródła i sprawdzić czy zacznie chłodzić. Równe ciśnienia na stronie wysokiej i niskiej to brak sprężania. 9 barów na stronie niskiej to dość dużo. Może czynnika jest zbyt wiele - przy zbyt wysokim ciśnieniu działanie układu również jest minimalizowane.

Offline Czester Bednarz

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Xj x351 problem z klimatyzacją po rozgrzaniu silnika przestaje chlodzić
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 24, 2024, 15:21:56 pm »
Racja racja, źle napisałem przepływem steruje zawór przy kompresorze. W takim razie może faktycznie za dużo czynnika, albo brudny/pozaginany skraplacz nie jest w stanie oddać ciepła i układ wchodzi w stan spoczynku. Pasowałoby to do problemu występującego po nagrzaniu
« Ostatnia zmiana: Lipiec 24, 2024, 15:53:11 pm wysłana przez Czester Bednarz »
XF x260 2017 AJ126

Offline Eryczek797@gmail.com

  • Aspirant
  • Wiadomości: 7
  • Kocham to forum
Odp: Xj x351 problem z klimatyzacją po rozgrzaniu silnika przestaje chlodzić
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 25, 2024, 06:54:25 am »
Przepraszam pomyliłem się 5-6 barów na niskim 9 na wysokim  chłodnica klimatyzacji też nowa wraz z osuszaczem czynnika zgodnie z naklejka 720 g

Offline zielins

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 85
Odp: Xj x351 problem z klimatyzacją po rozgrzaniu silnika przestaje chlodzić
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 25, 2024, 08:58:51 am »
a czy przy tych wymianach układ był wypłukany i sprawdzona drożność przewodów?

Offline Eryczek797@gmail.com

  • Aspirant
  • Wiadomości: 7
  • Kocham to forum
Odp: Xj x351 problem z klimatyzacją po rozgrzaniu silnika przestaje chlodzić
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 28, 2024, 14:59:10 pm »
Temat rozwiązany obydwie sprężarki były uszkodzone

Offline zielins

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 85
Odp: Xj x351 problem z klimatyzacją po rozgrzaniu silnika przestaje chlodzić
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 02, 2024, 20:47:47 pm »
Dzięki, że po rozwiązaniu problemu podzieliłeś się na forum przyczyną - co raz rzadziej się to niestety zdarza.  :-clap

W pierwszym poście wspomniałeś, że kompresor był nowy - czy oddałeś go na gwarancji? W jaki sposób potwierdzono że padł?