Autor Wątek: Kupno X-type 3.0 z wybór skrzyni biegów - automat czy manual?  (Przeczytany 3013 razy)

Offline maaaksss

  • Aspirant
  • Wiadomości: 1
  • Kocham to forum
Kupno X-type 3.0 z wybór skrzyni biegów - automat czy manual?
« dnia: Listopad 04, 2018, 13:19:06 pm »
Cześć, z racji, że jestem tu nowy chciałbym się na początku z Wszystkimi przywitać. Mam na imię Mateusz i jestem z Łodzi. Od jakiegoś czasu poszukuje ciekawego X-type koniecznie z silnikiem 3.0. Pierwszy dylemat jaki mam to wybór skrzyni. Wersji z manualem jest zdecydowanie mniej, jednak wydaje mi się, że taka skrzynia byłaby mniej awaryjna i mniej kłopotliwa w serwisie. Wątpliwości mam jedynie co do tego, że jest to skrzynia pieciobiegowa... Jak ta skrzynia sprawdza się przy prędkościach autostradowych? Czy w aucie jest cicho, jak wypada spalanie. Z drugiej strony automat, nigdy nie miałem auta z taką skrzynia a z drugiej strony z tego co udało mi się dowiedzieć to te skrzynie nie są raczej dlugowieczne. Czy faktycznie są tak problematyczne? Jak ta skrzynia sobie radzi ze zmianą biegów np. przy bardziej dynamicznej jeździe. Z góry dzięki za wszystkie opinie.

P. S. Może jakiś kolega z Łodzi albo okolic posiada takiego X-type i zechciałby pochwalić się swoim autem. Może to rozwiałoby moje wątpliwości.

Offline ziutek567

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 495
  • x-type 3.0 automat
Odp: Kupno X-type 3.0 z wybór skrzyni biegów - automat czy manual?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 04, 2018, 17:36:32 pm »
Automaty w xksie są strasznie ospałe jeśli chodzi o redukcje, 2tysie obrotów to około 90km/h, na automat wydasz w jego całym życiu tyle samo co na manuala bo do manualnej sprzęgło z dwumasą kosztuje tyle co remont automatu ;) poza tym wszystko inne jest tak samo drogie. Automat jak sprawny jest wygodny, manual w korkach to wachlowanie

Offline Mski

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 154
Odp: Kupno X-type 3.0 z wybór skrzyni biegów - automat czy manual?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 04, 2018, 18:48:27 pm »
Jeśli olej w automacie byl wymieniany to ze skrzynią nie powinno sie nic dziać.
A do tej ospałości trzeba sie przyzwyczaić. Jesli ktos nie jest rajdowcem to nie powinno sprawiac mu to duzego problemu.
Dobrze znosi prędkości światła nawet ;)
Co do wygłuszenia, wszystko zależy od człowieka. Dla mnie jest cicho.
Spalanie od 9L w trasie jadąc 100kmh do 23L w mieście deptajac ;)

Wejdz sobie na intercars, zobaczy ile kosztuja części eksploatacyjne żebyś nie był zaskoczony cenami bądź żeby Cie to nie wkurzało ze tyle mozesz wydawac ;)
Osobiscie jezdze x-ksem od poczatku roku i jestem mega zadowolony. Chociaż juz powoli marzy mi sie v8 ;)

Offline peter1801

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • X-type V6 3.0 2008
Odp: Kupno X-type 3.0 z wybór skrzyni biegów - automat czy manual?
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 12, 2018, 18:35:19 pm »
ja mam automata od ponad roku ... i nie zamienię na nic innego  :-za ... fakt że po wdepnięciu potrzebuje chwilkę jak piszą koledzy ale potem ... czysta bajka ... co do prędkości autostradowych to lekko ponad 3000 obrotów przy 150  ;D 8) ... a dźwięk silnika to wszystko co słychać 

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: Kupno X-type 3.0 z wybór skrzyni biegów - automat czy manual?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 12, 2018, 21:23:28 pm »
Kolejny kot z Łodzi - fajnie :) Rośniemy w siłę.

A teraz do rzeczy - znalezienie 3.0 w manualu to trudna sprawa bo jest ich naprawdę niewiele (nie wyprodukowali ich więcej). Sam osobiście wolałbym manual, gdyż nie czuję zalet płynących z jazdy automatem i nigdy nie pałałem miłością do tych skrzyń w jakimkolwiek aucie,ale mam automat i nic z tym nie zrobię :)

Tak więc biorąc pod uwagę bardzo niewielką podaż manualów z 3.0 raczej sugerowałbym się ogólnym stanem technicznych X-Type, aniżeli skrzynią biegów. Sporo aut niestety jest w stanie, że tak powiem... Średnim.

Automaty w Naszych autach są dosyć dziwne, potrafią przy spokojnej jeździe być flegmatyczne a przyspieszanie nie zawsze jest płynne (tj. przy lekkim dociśnięciu gazu auto tylko minimalnie szybcie przyspiesza, a dodając jeszcze trochę zaczyna dużo ostrzej wchodzić na obroty - nie każdemu się to podoba, w szczególności tym, którzy chcieliby jeździć umiarkowanie dynamicznie). Natomiast przy pełnym wciśnięciu gazu problemów z dynamiką nie ma. Eksploatacja automatu wcale nie jest taka trudna i kosztowna i przestrzegając raptem paru totalnie banalnych zasad, nie powinieneś mieć problemu z jego trwałością... No chyba, że już kupisz auto, w którym coś jest nie tak.

W razie potrzeby zapraszam na jazdę próbną :)
« Ostatnia zmiana: Listopad 12, 2018, 21:30:06 pm wysłana przez sztandi7 »
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline Ardenale

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Kocham to forum
Odp: Kupno X-type 3.0 z wybór skrzyni biegów - automat czy manual?
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 15, 2018, 09:12:51 am »
Witam.
Włączając się do tematu moja opinia jest następująca. Automat, automat i jeszcze raz automat. Ja mam X-a w automacie i nie wyobrażam sobie manualnej skrzyni. A tak na marginesie. Skoro w Łodzi pojawił się kolejny kot i rośniemy w siłę to może... jakieś spotkanie?
Pozdrawiam
JAGUAR/X-TYPE/3.0/2006R/BLACK SPORT.

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Odp: Kupno X-type 3.0 z wybór skrzyni biegów - automat czy manual?
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 18, 2018, 13:31:40 pm »
Ja tam mam manual i nie wyobrażam sobie mieć jeszcze jedną rzecz która może się zepsuć  :-hehe
X-Type 3.0, Rover 416Si

Offline paszczak5

  • Aspirant
  • Wiadomości: 4
  • Kocham to forum
Odp: Kupno X-type 3.0 z wybór skrzyni biegów - automat czy manual?
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 27, 2018, 12:17:06 pm »
Próbuję usystematyzować wiedzę na temat automatów w X-Typach. W opracowaniu z forum znalazłem:
Model                           Rok                     silnik           Skrzynia
X Type                        2002-07                V6 2.5, 3.0L      ZF6HP26, JF506E (Jatco)

Z kolei na Wiki piszą że 6-biegowy automat wprowadzono w 2007 - czyli chodzi o ten ZF6HP26?
A wcześniej był tylko Jatco? Bo znowu na innej stronie znalazłem że Jatco był stosowany do 2003.
Czy były jakieś inne skrzynie?
W jednym ogłoszeniu znalazłem że właściciel pisze o ASG - zakładam że przez pomyłkę.
Autko jest z 2007 ma przed-liftowy grill. A wybierak wygląda tak jak w załączniku.

Offline V12

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 434
  • Nowe części zamienne Jaguar Daimler tel. 5O61122O4
    • V12.com.pl
Odp: Kupno X-type 3.0 z wybór skrzyni biegów - automat czy manual?
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 27, 2018, 12:28:25 pm »
Automat tylko Jatco, manual 6-biegowy tylko w 2.2 diesel, reszta 5-biegowe.
XJR-S 6.0 Asprey#99

Offline peter1801

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • X-type V6 3.0 2008
Odp: Kupno X-type 3.0 z wybór skrzyni biegów - automat czy manual?
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 27, 2018, 18:32:21 pm »
ostatnio byłem na zczytywaniu błędów i mechanik mówił że mam 6-biegowy automat ( Auto ars w Szczecinie ) ... to jak tu dojść co jest co ?  ;)

Offline TheWojti

  • Aspirant
  • Wiadomości: 8
  • Kocham to forum
Odp: Kupno X-type 3.0 z wybór skrzyni biegów - automat czy manual?
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 27, 2018, 21:24:20 pm »
Z tego co mi wiadomo, to od roku 2008 (lift) zaczęli wsadzać nowy automat, 6 biegowy dwu sprzęgłowy, więc wszystko jest okej, a Ty masz okazję jeździć Xksem wyposażonym w o wiele lepszą skrzynie :D

Offline Yoohas

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.282
Odp: Kupno X-type 3.0 z wybór skrzyni biegów - automat czy manual?
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 27, 2018, 22:11:31 pm »
6hp26 to dość stara konstrukcja, myślę, że była raczej w S-type.
Sam sobie w życiu jakoś nie radzę, Więc Biuro Porad dla innych prowadzę.

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.457
Odp: Kupno X-type 3.0 z wybór skrzyni biegów - automat czy manual?
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 27, 2018, 23:20:30 pm »
Zgaduj zgadula.

Ten wybierak co wstawione jest zdjęcie - skrzynia Jatco 5 biegowa.
Diesel 2.2 miały manuale 6 biegowe i automaty 6 biegowe (cud znaleźć takiego). Automaty 6 biegowe w X-type to były Aisin'y TF80-SC to samo co w np. Volvo S60/S80
 Czy automaty były w wersji benzynowej? Raczej nie

ZF nigdy nie był montowany w X-type
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8