Autor Wątek: Poprawa Car Audio X300  (Przeczytany 2560 razy)

Offline mb_asasello

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 36
Poprawa Car Audio X300
« dnia: Październik 03, 2018, 17:25:54 pm »
Witam wszystkich,
powoli przymierzam się do ogarnięcia audio w swoim Jaguarze. Na pierwszy ogień idą drzwi - w planach jest wygłuszenie drzwi matami aluminiowo-butlowymi, aluminium na otwory technologiczne, wygłuszenie boczka drzwi pianką, montaż głośników na dystansach, wymiana okablowania.

I tutaj mam pytanie - czy ktoś z Was robił coś podobnego? Czego się spodziewać tam w środku? Czy jest coś, w co powinienem zaopatrzyć się przed rozebraniem drzwi?

Jak się za to wezmę i to zrobię to oczywiście zamieszczę foterelację dla potomnych.

Offline katar83

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.000
Odp: Poprawa Car Audio X300
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 04, 2018, 11:29:23 am »
Kup za wczasu komplet plastikowych zatrzaskow co trzymaja obicie drzwi, jak je raz wyciagniesz(szarpiac od dolu, to juz nie beda sie trzymac).

Offline mb_asasello

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Poprawa Car Audio X300
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 04, 2018, 21:38:50 pm »
Dzięki, ale o tym wiem. Już raz demontowałem boczek, żeby wymienić ogranicznik. Mam ich sporo w zapasie :)
« Ostatnia zmiana: Październik 05, 2018, 07:48:10 am wysłana przez MicGin »

Offline msiwow

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 566
Odp: Poprawa Car Audio X300
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 05, 2018, 06:06:54 am »
Jak ty chcesz montować głośniki na dystansach skoro one są przykrecone do boczka drzwiowego a nie samych drzwi?

Offline mb_asasello

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Poprawa Car Audio X300
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 05, 2018, 12:33:50 pm »
Na którymś z brytyjskich forów widziałem taką kombinację, że własnie dystanse szły do boczka i do nich głośniki. Bo oczywiście jak to w Jagu wszystko musi być inaczej, niż u innych :)
Na pewno nie jest to ta klasa mocowania, co dystans na blasze, ale na pewno lepsza, niż głośnik przykręcony do plastiku.
« Ostatnia zmiana: Październik 05, 2018, 20:24:20 pm wysłana przez MicGin »

Online truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 675
  • XJ x300 sovereign
Odp: Poprawa Car Audio X300
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 05, 2018, 17:38:28 pm »
Hmm. Wszytko zależy od osobistych preferencji, co prawda. Ale od siebie:
Pomyśl o nie ruszaniu oryginalnych głośników, a dołóż jakieś nie duże basiwo do bagażnika.
Szukając swojego brzmienia, zmieniłem głośniki, już chciałem tłumić drzwi. Koniec końców wróciły oryginalne głośniki, plus mały subwoofer aktywny typu "pod siedzenie", przymocowany do baku. (focal sub 25 bus).
Ten zabieg dał mi dopiero to brzmienie, którego od początku mi brakowało.  :-super

Piszę to, porównując odsłuch jaga x300 z zestawem audio za gruby $$$. Oczywiście jego audio gra głośniej, natomiast nie do końca odpowiada mi to, jak kreuje scenę.
No ale każdy ma własny gust i własne potrzeby.
« Ostatnia zmiana: Październik 05, 2018, 17:44:22 pm wysłana przez truten23 »
>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<

Offline msiwow

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 566
Odp: Poprawa Car Audio X300
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 05, 2018, 18:16:05 pm »
Na którymś z brytyjskich forów widziałem taką kombinację, że własnie dystanse szły do boczka i do nich głośniki. Bo oczywiście jak to w Jagu wszystko musi być inaczej, niż u innych :)
Na pewno nie jest to ta klasa mocowania, co dystans na blasze, ale na pewno lepsza, niż głośnik przykręcony do plastiku.

Tak, tyle że w Jagu właśnie głośnik nie jest przykrecony do plastiku a jest tam bodajże jakąś pianka(?) Kupisz nowe głośniki, pewnie lepsze, pewnie wymagające więcej miejsca, przykrecisz razem z dystansami i nie zamkniesz boczka. Taki może być finał poprawek.

Jeśli uważasz, że jest dostęp do wszystkich zakamarków i jesteś w stanie porządnie wygluszyc drzwi. To zrób to a później myśl co dalej. Samo wygluszenie poprawia brzmienie.
« Ostatnia zmiana: Październik 05, 2018, 20:24:44 pm wysłana przez MicGin »

Offline Jaguar XJ6

  • Moderator "Kotek miesiąca"
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 994
  • Niedrzwica Duża/Lublin
Odp: Poprawa Car Audio X300
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 05, 2018, 20:25:15 pm »
Boczki w X300 są z pianki , ale dość twardej ( która ma dobre właściwości tłumiące ) . Ja do swojego XJ40 ( rocznik 94 z wnętrzem takim jak X300 i nagłośnieniem również) długo szukałem odpowiednich głośników na drzwi ( nie miałem najmniejszego zamiaru bawić się w dystansowanie , chciałem przykręcić je tak samo jak oryginalne PHILIPSA ) . Po jakimś czasie dorwałem nowe głośniki szerokopasmowe na miękkim zawieszeniu gumowym ( miałem na uwadze to , że nawet nowa pianka prędzej , czy później się utleni i zabawa będzie od nowa ) o identycznej średnicy ( u mnie  to 15,5 cm ) i impedancji 4 Ohm-ów z impregnowana ciśnieniowo i lakierowaną membraną  materiałową  ( żeby w od wilgoci w drzwiach głośnik nie stracił na sztywności i na brzmieniu ) . Także wymieniłem głośniki w drzwiach  , ale szału dalej nie było , bo po za uzyskana czystością brzmienia basu brakowało i to bardzo , ale lekkie zadowolenie już było , bo pianino i skrzypce było już zaskakująco dobrze i przyjemnie słychać . Miałem też kilka prób zainstalowania suba w bagażniku , ale okazało się , że XJ40 ma tak wytłumiony bagażnik , że prawie nic nie było słychać , podczas gdy tablica rejestracyjna była innego zdania  ;D . Stanęło na tym , że musiałem wykombinować , jak umieścić bas gdzieś w kabinie , żeby był dobrze słyszalny w całym aucie i najlepiej z osobną regulacja w zasięgu reki kierowcy , no i zainstalowałem subwoofer pioneera ( taki dedykowany pod siedzenie ) , na środku tylnej półki , podpiąłem go do lewego kanału , a kabel od wysterowania przylutowałem do tylnej lampy ( do żarówki pozycyjnej ) . Teraz jak włączam pozycyjne od razu odpala się sub , bez świateł radio gra na 4 głośnikach w drzwiach i 4 wysokotonowych . Jakość jest jak dla mnie bardziej niż zadowalająca , po prostu przyjemnie się słucha muzyki w tym aucie , mając teraz X350 z 2 subami ( w tylnej półce ) i końcówką mocy w bagażniku , mam dopiero porównanie jaka przepaść jakościowa ( a w X350 dźwięk leci tylko po światłowodach ) dzieli X350 a XJ40 , na razie w X350 jeżdżę z tym co ma fabrycznie , ale te głośniki tak kaleczą pianino , ze trzeba będzie się za nie pewnie kiedyś zabrać :-chyt .
Jaguar XJ6 1994r. 3.2L był
Jaguar X350 Super V8 4.2L jest

 


E-mail do konkursu ,, Kotek Miesiąca '' (  konkurs@jaguarclubpoland.net )

Offline p123

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 481
  • XJ8 3.2 Executive 1999
Odp: Poprawa Car Audio X300
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 06, 2018, 12:28:13 pm »
Truteń, a po dołażeniu suba na bak czy jakoś modyfikowałeś tylną półkę by basik lepiej przenikał do kabiny, a z drugiej strony by nie przenikał do niej hałas z mniej wygłuszonego bagażnika ?
Piotr

Offline mb_asasello

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Poprawa Car Audio X300
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 06, 2018, 17:32:22 pm »
Po jakimś czasie dorwałem nowe głośniki szerokopasmowe na miękkim zawieszeniu gumowym ( miałem na uwadze to , że nawet nowa pianka prędzej , czy później się utleni i zabawa będzie od nowa ) o identycznej średnicy ( u mnie  to 15,5 cm ) i impedancji 4 Ohm-ów z impregnowana ciśnieniowo i lakierowaną membraną  materiałową  ( żeby w od wilgoci w drzwiach głośnik nie stracił na sztywności i na brzmieniu ) .
Super, dzięki za dużą ilość informacji. A tak z ciekawości - czy mógłbyś podać jaki model głośników kupiłeś?

No i takie zdjęcie znalazłem:
https://www.jaguarforums.com/forum/xj-xj6-xjr6-x300-26/speaker-sizes-1996-xjr-60986/#&gid=1&pid=1
w tym wątku: https://www.jaguarforums.com/forum/xj-xj6-xjr6-x300-26/speaker-sizes-1996-xjr-60986/#&gid=1&pid=1

Wg tego 16,5 cm powinno wejść.
« Ostatnia zmiana: Październik 06, 2018, 23:19:45 pm wysłana przez Choina »

Online truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 675
  • XJ x300 sovereign
Odp: Poprawa Car Audio X300
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 06, 2018, 19:31:01 pm »
p123, nie ruszałem podszybia. W jagu szwagra jest skrzynia basowa i ją słychać, dlatego postanowiłem nie dziurawić podszybia.
Ja na przykład lubię czyste, ale miękkie brzmienie. Dlatego porzuciłem Hertze, na rzecz oryginalnych głośników.
Jednak głębokiego basu od początku mi brakowało. Teraz efekt mi odpowiada  :-V
Ja postanowiłem napędzić suba bezpośrednio z wyjść radia. Kable ciągnąłem poprzez tunel środkowy i dalej pod wykładziną za schowkiem. Tam da się kable puścić.
>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<

Offline msiwow

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 566
Odp: Poprawa Car Audio X300
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 06, 2018, 20:49:12 pm »
Jak wyglądało audio z wyższej półki fabrycznie montowane w x300? Nie było czasem głośników w półce z tyłu? Może warto byłoby znaleźć taki zestaw używany i zrobić to porządnie?

Online truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 675
  • XJ x300 sovereign
Odp: Poprawa Car Audio X300
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 07, 2018, 00:28:53 am »
W półce był głośnik basowy, ciężki temat do dostania.
>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<

Offline Jaguar XJ6

  • Moderator "Kotek miesiąca"
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 994
  • Niedrzwica Duża/Lublin
Odp: Poprawa Car Audio X300
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 07, 2018, 14:11:37 pm »
Po jakimś czasie dorwałem nowe głośniki szerokopasmowe na miękkim zawieszeniu gumowym ( miałem na uwadze to , że nawet nowa pianka prędzej , czy później się utleni i zabawa będzie od nowa ) o identycznej średnicy ( u mnie  to 15,5 cm ) i impedancji 4 Ohm-ów z impregnowana ciśnieniowo i lakierowaną membraną  materiałową  ( żeby w od wilgoci w drzwiach głośnik nie stracił na sztywności i na brzmieniu ) .
Super, dzięki za dużą ilość informacji. A tak z ciekawości - czy mógłbyś podać jaki model głośników kupiłeś?

No i takie zdjęcie znalazłem:
https://www.jaguarforums.com/forum/xj-xj6-xjr6-x300-26/speaker-sizes-1996-xjr-60986/#&gid=1&pid=1
w tym wątku: https://www.jaguarforums.com/forum/xj-xj6-xjr6-x300-26/speaker-sizes-1996-xjr-60986/#&gid=1&pid=1




Wg tego 16,5 cm powinno wejść.



W moim jagu niestety oryginalne miały 15,5 cm , dość nietypowo i ciężko było coś dostać w to miejsce . Zakupiłem głośniki howard-hanssen  , ale żeby głośność ( i pasmo ) była dostosowana , na radiu mam ustawione basy i wysokie na środek ( dzięki temu głośniki w drzwiach które grają całym pasmem nie dostają bez sensu zbyt dużo niskich tonów których i tak z nich nie będzie słychać , a będą się jedynie męczyć ) , tylko graja bardziej średnimi , a sub na półce ma wbudowany aktywny crossover i jest cięty na 25Hz-200Hz , dzięki temu z niego lecą same niskie tony ( sub ma oczywiście regulacje głośności , więc całość jest zgrana tak , żeby się wzajemnie nie zagłuszała )

http://jaguarclubpoland.net/forum/index.php/topic,29622.0.html
Jaguar XJ6 1994r. 3.2L był
Jaguar X350 Super V8 4.2L jest

 


E-mail do konkursu ,, Kotek Miesiąca '' (  konkurs@jaguarclubpoland.net )