Autor Wątek: x300, dziwna praca silnika i zachowanie  (Przeczytany 3239 razy)

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 687
  • XJ x300 sovereign
x300, dziwna praca silnika i zachowanie
« dnia: Czerwiec 08, 2017, 09:36:43 am »
Witam panowie, mój kot się na mnie obraził  :-cry
Postał ok. 2 tygodnie. W ostatnią niedzielę pasowało się przejechać. Nie chciał odpalić. W końcu chwycił, ale pracował mniej równo na benzynie. A na gazie to już w ogóle telepało silnikiem i był problem żeby w ogóle przyśpieszyć.

Aha, komputer nie pokazuje żadnych błędów i nie ma lampki Check Engine.

I teraz tak, odświeżyłem wszystkie masy i punkty plusowe. Przepsikałem kontaktem wszystkie złącza. Jak auto kulało tak kuleje.
Mam dwa czujniki wału, na obu zachowuje się tak samo. Ogólnie czuć spaliny, że pracuje na bogatej mieszance.
Komp pokazuje że sondy sięgają wartości 1,2V, to za dużo raczej. ECU próbuje zjeżdżać korektami, ale jakoś dziwnie, jak mi się wydaje. No i przepływomierz coś nie reaguje, padł?

poniżej film:
https://youtu.be/gQuGi14cZZ0

Kurcze, nie mam pomysłu. Auto stało, przed tym chodziło idealnie. Padła przepływka? ECU?  :- pojecia
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 08, 2017, 11:38:52 am wysłana przez truten23 »
>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<

Offline KrzysiekEg

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 410
Odp: x300, dziwna praca silnika i zachowanie
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 08, 2017, 17:55:45 pm »
Może sondy lambda dostały trochę syfu i nagaru. Trzeba by je wygrzać, coś jak z dpf. Nie ma takiej opcji by ci padła przepływka padła w czasie postoju. Ewentualnie zerknij na złącze komputera, w nogach pasażera, czy tam nie zaśniedziało.
xj6 4,0 Sovereign 1996

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 687
  • XJ x300 sovereign
Odp: x300, dziwna praca silnika i zachowanie
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 09, 2017, 02:39:52 am »
No złącza kompa są jak z fabryki. Dziś podstawiłem 2 dodatkowe przepływomierze i różnica jest taka, że odpala i na kompie diagnostycznym pokazuje bardziej normalne korekty wtrysków i sondy pokazują wartości mniej rozbieżne. Równiej też pracuje. Na gazie na jałowych nadal go telepie, ale można normalnie dodać gazu i silnik się rozkręca, a nie gaśnie.
Co ciekawe teraz wsadzony jest mój przepływomierz i pracuje lepiej, jak na podmienionych.

Coś się kotu poprawia samo?
Nie wiem, przedzwonię może przewody od przepływki do kompa.

Muszę też chyba zobaczyć do rozrusznika, bo zaczął raz na jakiś czas rzęzić, jakby nie zazębiał się z wieńcem.

Nie wiem co mu odbiło :/
>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<

Offline KrzysiekEg

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 410
Odp: x300, dziwna praca silnika i zachowanie
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 09, 2017, 10:56:32 am »
Mam taką koncepcję jak obserwuję tarcze hamulcowe w samochodzie. Jak postoi kilka dni to się robi taki nalot rdzawy. Obstawiam że podobny nalot, albo śniedź, patyna czy cokolwiek tam się może pokazać na innych elementach auta. Na połączeniach elektrycznych, mechanizmach typu rozrusznik lub innych. Weź kota na przejażdżkę i niech sobie trochę polata, tylko nie dawaj mu po ogonie za mocno. Myślę że wszystko wróci do normy.
xj6 4,0 Sovereign 1996

Offline katar83

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.007
Odp: x300, dziwna praca silnika i zachowanie
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 09, 2017, 11:09:12 am »
Jak na gazie ci telepie to patrz na elektryke, wiec cewki i swiece zerknij.

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 687
  • XJ x300 sovereign
Odp: x300, dziwna praca silnika i zachowanie
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 09, 2017, 20:08:06 pm »
Cewki i świece raczej są dobre. Specowi od gazu szalały parametry pracy, silnik nie reagował na zmianę parametrów pracy na LPG.
Komputer diagnostyczny nadal pokazuje dziwnie skaczące parametry korekt czasu wtrysku. Sondy podskakują do 1,24V, a przepływomierz na jałowych 0,0 g/s,. Kiedy się przygazuje wskazania rosną na 0,1; 0,2; 0,3g/s. Zależnie od obrotów.
po spalinach czuć że pracuje na bogatej mieszance.

świece są okopcone, oprócz 1 i 6 cylindra. Dziwne trochę.
No i silnik drży na jałowych.

Na dziś dzień posprawdzane są masy i plusy, bezpieczniki, przekaźniki i złącza.
W ECU widać było  efekt dzałania kropli wody na jednej z kości. Nóżki wyczyściłem i przelutowałem.

Efektu brak.
Mógł paść komputer?
>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<

Offline katar83

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.007
Odp: x300, dziwna praca silnika i zachowanie
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 09, 2017, 21:03:48 pm »
Odlacz kazda cewke przy pracujacym silniku i sprawdzaj przy której sie pogarsza praca silnika. Przy tej której przy odlaczeniu nic sie nie zmienia(albo prawie nic) zatrzymaj sie i sprawdz dokladnie.

No i standardowy test, odpal auto odkrec wszystkie cewki i delikatnie sprawdzaj unies kazda do góry o centymetr czy dwa. Kazda cewke powinienes slyszec jak strzela - jesli strzela - jest ok, jesli nie slyszysz strzelania - cewka uszkodzona.
Oczywiscie przy okazji podnoszenia cewek przy pracujacym silniku sprawdz czy ktoras nie strzela bokiem w pokrywe zaworów.

Po sprawdzeniu daj znac jak to wyglada. Cewki moga pasc w kazdym mozliwym momence wiec to powinno byc pierwsza rzecza jaka sprawdzasz.

Przeplywomierz zignoruj, w x300 OBD zawsze zle go pokazuje, jak bedziesz mial jeszcze jedna cyfre po przecinku to powinien pokazywac 0,02g.

No i na pewno masz cos nie tak z rozrusznikiem.

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 687
  • XJ x300 sovereign
Odp: x300, dziwna praca silnika i zachowanie
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 09, 2017, 21:30:57 pm »
Cewki już kiedyś tak sprawdzałem i znalazłem jedną która miała tak z pół mocy.
No ale jeszcze je przejrzę. Tylko to nie tłumaczy pracy na bogatej mieszance.
Przydało by się kompa podmienić, ale taką możliwość będę miał dopiero pod koniec miesiąca.

No i zdaje się że do tego wszystkiego trzeba zmienić bendix w rozruszniku.
Jakaś fala porażek ostatnio kota dopadła.
>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<

Offline Demo

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 770
  • Jaguar xj40 Sovereign 4.0 1993r
Odp: x300, dziwna praca silnika i zachowanie
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 09, 2017, 22:17:12 pm »
Dopadla bo sie kotek obrazil ze poszedl w odstawke, poglaszcz, szepnij cos do lustereczka i bedzie po sprawie :D

Offline katar83

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.007
Odp: x300, dziwna praca silnika i zachowanie
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 09, 2017, 23:56:50 pm »
Jak nie spala sie mieszanka na jednym garze bo cewka nie domaga to sonda jak najbardziej bedzie pokazywac bogata mieszanke bo paliwo idzie w tlumik.

Offline KrzysiekEg

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 410
Odp: x300, dziwna praca silnika i zachowanie
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 10, 2017, 09:48:00 am »
Sondy są bankami podzielone. 1 do 3 pierwsza sonda, 4 do 6 druga. Jeśli zakładamy że cewki padły na 1 i 6 to obie sondy gówniano pokazują i wszystkie cylindry kuleją. Sprawdź cewki, ewentualnie weź taśmę izolującą i zawiń fajkę cewki. Co ciekawe da guma jest wymienialna, z czasem guma twardnieje i już tak nie izoluje. Koty nie lubią za długo stać.
xj6 4,0 Sovereign 1996

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 687
  • XJ x300 sovereign
Odp: x300, dziwna praca silnika i zachowanie
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 10, 2017, 09:51:41 am »
Katar, Krzysiek,  no macie rację, zrobię jeszcze raz przegląd tych cewek. To mogło by tłumaczyć wariowanie czasów wtrysków, bo ecu próbował by dojść z tym do ładu.
Na szczęście mogę pożyczyć cały komplet cewek z xjr brata.  >:D
No ale ten przepływomierz może mieć takie niskie wartości?

Demo, ale ostatnio był dopieszczony, nawet dostał kotka na maskę. No chyba że obraził się za dziurę w niej.  :- pojecia
>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<

Offline katar83

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.007
Odp: x300, dziwna praca silnika i zachowanie
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 10, 2017, 13:56:45 pm »
Przeplywomierz tak, z jakiegos powodu kazde OBD pokazuje na nim 0.02g. Zgaduje ze fabryczna wada OBD ktore nie bylo jeszcze w tamtych czasach sfinalizowane.
Co do cewek, gumowe fajki sa zawsze w porzadku, same cewki albo padaja albo peka plastik obudowy i strzela przez pekniecia w pokrywe zaworów. Najprosciej jest lutownica przetopic pekniecia. Tasma izolacyjna sie nie nadaje bo jest tam za goraco.

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 687
  • XJ x300 sovereign
Odp: x300, dziwna praca silnika i zachowanie
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 10, 2017, 22:07:42 pm »
Mam takie wielkie koszulki termokurczliwe z klejem używane na platformach wiertniczych. część cewek jest tym zabezpieczona.
Podmieniłem cewki brata, silnik pracuje jakby spokojniej, jedna z moich cewek wydaje się mieć problem. ogólnie i tak lipa.  Podmienie jeszcze świece od brata, bo moje mają już nalatane z 15tys.
Póki co na stole leży rozrusznik. Do zmiany bendix i tulejka wałka.
>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<

Offline Gonzalles

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 246
Odp: x300, dziwna praca silnika i zachowanie
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 11, 2017, 00:19:14 am »
Męczyłeś się z wyjęciem rozrusznika, czy masz jakiś patent?
Niedługo mnie czeka ta przyjemność...
... bo kot lubi pieszczoty, cokolwiek to znaczy...   Bez przesady, nie mam zamiaru go pieścić w każdej wolnej chwili! Ma konkurencję.