Autor Wątek: Co to za wąż ?  (Przeczytany 2189 razy)

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieæ fantazjê
Co to za wąż ?
« dnia: Kwiecień 28, 2017, 18:12:39 pm »
Znalazłem u siebie pod machą takie dziadostwo pospinane opaskami i trochę mnie kole w oczy. Co to za wąż ? A że składam do kupy auto po poprzednim właścicielu to chciałbym to wymienić... Może się w jakiś sposób objawiac nieprawidłową pracą ?
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline q_nerk

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 584
Odp: Co to za wąż ?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 29, 2017, 10:20:34 am »
odma

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieæ fantazjê
Odp: Co to za wąż ?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 29, 2017, 10:45:40 am »
Może trochę źle sprecycowałem pytanie. To że odma to wiadomo, pytanie jak ją znaleźć w jakikmolwiek sklepie bo na alledrogo nic nie ma. Może pasuje od innego silnika ? Tam gdzie mam ten kawałek węża mniemam, że powinien być zaworek jednostronny, żeby oleju nie cofać ?
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline ziutek567

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 495
  • x-type 3.0 automat
Odp: Co to za wąż ?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 29, 2017, 14:53:20 pm »
Plastikowy króciec wychodzi normalnie z głowicy i między nim, a kolektorem jest rurka ze zmienną średnicą po obydwu stronach. Jak bardzo chcesz to zmienić to podpowiem że powierzchnie ma w kratownice. Szukaj na szrocie, albo w salonie ;)

Offline CapaBB

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 213
Odp: Co to za wąż ?
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 29, 2017, 15:13:01 pm »
W tym przypadku zaworek "jednostronny" wiele by nie dał, ponieważ powietrze przechodzi od głowicy do kolektora i razem z nim może się przedostawać olej. Jakby było odwrotnie, to co innego. Jeśli Twoja odma jest drożna, to poza wyglądem wszystko jest tak jak powinno być.
X-Type Estate 2.0D
Bielsko - Bia³a

Offline maron

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • S-typ 2.7D
Odp: Co to za wąż ?
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 29, 2017, 20:59:10 pm »
Czy w tym wężyku jest teraz zaworek?Tylko nie jednostronny tylko podciśnieniowy.Działa tak że jak w kolektorze jest duże podciśnienie( zamknięta przepustnica)to zaworek jest zamknięty,gdy otworzysz przepustnicę podciśnienie spada i proporcjonalnie do tego spadku otwiera się zaworek.Tym sposobem  silnik nie wypija oleju jednocześnie zapewniając przedmuch skrzyni korbowej.Osobiście widziałem tylko w ixie takie rozwiązanie.Zaworek odmy może być zablokowany i wtedy albo o tym  wiemy bo jest  otwarty lub zamknięty ,albo w pozycji -przytkany.Otwarty zaworek daje problemy na biegu jałowym,świece są zawalone olejem (zwłaszcza 2 bank).Zamknięty (kompletnie)powoduje nieokreślone jakby wycie wewnątrz silnika.Wydaje mi sie że u ciebie ktos go usunął i wstawił kryzę.Jest delikatny problem z nim,w używce łątwo trafić na uszkodzony,nowy jest nieprzyzwoicie drogi.Gdyby tam nic nie było, to tak jak na zdjęciu podciśnienie kolektora dolotowego wyciągaloby olej w postaci mgły a obroty biegu jałowego byłyby niestabilne,kłopoty z odpalaniem.itd

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieæ fantazjê
Odp: Co to za wąż ?
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 29, 2017, 21:09:20 pm »
Zdemontowałem go i nie ma tam nic. Tylko odma i przykręcony do niej drugi wąż. Na allegro zupełna cisza na ten temat ...
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline maron

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • S-typ 2.7D
Odp: Co to za wąż ?
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 29, 2017, 21:16:29 pm »
Czy pisząc odma masz na myśli zaworek odmy czyli podciśnieniowy?

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieæ fantazjê
Odp: Co to za wąż ?
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 29, 2017, 22:05:16 pm »
Odma to wąż :) Czyli w tym sensie, że mam tylko węże bez zaworka.
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline CapaBB

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 213
Odp: Co to za wąż ?
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 30, 2017, 10:56:41 am »
Wie ktoś może, czy taki zaworek można dostać uniwersalny? W drugim aucie mam sam wężyk i trochę oleju dostaje się do turbo, bo odma jest zaraz przed nim.
X-Type Estate 2.0D
Bielsko - Bia³a

Offline maron

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • S-typ 2.7D
Odp: Co to za wąż ?
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 30, 2017, 19:17:26 pm »
W ixie zaworek odmy wkręcany jest w pokrywę zaworów,czarny ,plastikowy.Na drugi koniec nakłąda się przewód gumowy.Nie ma potrzeby stosowania silnych opasek jak na waż ciśnieniowy.Można go wyeliminować zaślepiając otwór w kolektorze a pokrywę zaworową połączyc przez (uszkodzony) zaworek z kanałem gumowym przed przepustnicą.Tam jest dużo słabsze podciśnienie i nie wysysa tak jak za przpustnicą.Wszystko gra.Tak miałem u siebie.Po problemach z ubywaniem oleju,brudzeniem kolektora ssącego i świec olejem zdiagnozowałem niesprawy zaworek odmy.Po próbie wymiany na inny używany i niestety niesprawny,zaślepiłem i gania tyle że przepustnica jest trochę smarowana mgłą olejową z klawiatury w momentach dużego otwarcia.