Autor Wątek: Temperatura silnika i ciśnienie oleju w upale  (Przeczytany 4248 razy)

Offline frost84

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 38
Temperatura silnika i ciśnienie oleju w upale
« dnia: Czerwiec 27, 2016, 10:37:17 am »
Wczoraj wracałem z weekendu pod miastem ok 100 km, po powrocie do miasta zauważyłem, że temperatura silnika jest wyraźnie podwyższona (normalnie wskazówka u mnie sztywno siedzi na środku), a ciśnienie oleju spada na czerwone pole przy postoju. Dodam, że wczoraj było ok 35 stopni, wracałem autostradą jadąc 140 km/h, ja+2 pasażerów z bagażami i klima na maksa odkręcona więc silnik mocno obciążony. Poziom oleju ok, wymieniany 2 miesiące temu. Dzisiaj wszystko w normie, po odpaleniu ciśnienie oleju w 2/3 albo 3/4 zakresu. Pytanie: Czy też w takich warunkach wam się silniki grzeją? Jeżeli to nie jest normalne to co by trzeba sprawdzić? Wiatrak chodzi, nawet po wyłączeniu silnika chodził jeszcze kilka min.
XJ6 / XJ40 / 4.0 / 1991

Offline Jaguar XJ6

  • Moderator "Kotek miesiąca"
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 996
  • Niedrzwica Duża/Lublin
Odp: Temperatura silnika i ciśnienie oleju w upale
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 27, 2016, 15:20:15 pm »
W XJ40 pod warunkiem, że wszystko działa jak trzeba, wskazówka powinna stać pionowo. Czujnik oleju czasami może mieć schizy, jak poziom oleju jest dobry, to raczej bym się wskazaniem nie przejmował. Wentylatory jak napisałeś chodzą, ale pewnie normalnie (czyli na 1 biegu). Generalnie 1 bieg wystarcza do schłodzenia silnika, ale jeśli silnik jest wyjątkowo mocno obciążony, powinien się załączyć 2 bieg (poznałbyś, że pracują na drugim biegu, bo wtedy słychać je w środku i ładowanie spada do 13V).
Jaguar XJ6 1994r. 3.2L był
Jaguar X350 Super V8 4.2L jest

 


E-mail do konkursu ,, Kotek Miesiąca '' (  konkurs@jaguarclubpoland.net )

Offline frost84

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Temperatura silnika i ciśnienie oleju w upale
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 27, 2016, 21:15:46 pm »
Dzięki za odpowiedź. Muszę zwrócić uwagę na ten drugi bieg, bo gdyby się nie załączył to rzeczywiście mogłoby to tłumaczyć przegrzewanie. Zapomniałem dodać ze na chwile kontrolka oleju też mi się zapaliła, chyba na dłuższym postoju na światłach. Dzisiaj wszystko było ok, chociaż nie za dużo jeździłem, ale mam nadzieje ze sytuacja już się nie powtórzy.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 28, 2016, 06:45:51 am wysłana przez MicGin »
XJ6 / XJ40 / 4.0 / 1991

Offline katar83

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.007
Odp: Temperatura silnika i ciśnienie oleju w upale
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 27, 2016, 23:28:59 pm »
Jeśli się powtórzy to jak będzie cię niepokoić, to zmień czujnik na nowy. Ten pewnie już dogorywa jak wszystkie w 40tkach :)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 28, 2016, 06:46:43 am wysłana przez MicGin »

Offline frost84

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Temperatura silnika i ciśnienie oleju w upale
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 28, 2016, 07:03:26 am »
Jeśli się powtórzy to jak będzie cię niepokoić, to zmień czujnik na nowy. Ten pewnie już dogorywa jak wszystkie w 40tkach :)

Mówisz o czujniku ciśnienia czy temperatury?
XJ6 / XJ40 / 4.0 / 1991

Offline Cubae

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Temperatura silnika i ciśnienie oleju w upale
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 28, 2016, 07:33:32 am »
Cisnienia oleju, po rozgrzaniu olej robi sie rzadszy i czujnik blednie wskazuje

Offline frost84

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Temperatura silnika i ciśnienie oleju w upale
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 28, 2016, 11:53:46 am »
Cisnienia oleju, po rozgrzaniu olej robi sie rzadszy i czujnik blednie wskazuje

A czy od tego może się zapalić kontrolka oleju czy to tylko ma wpływ na wskazania?
XJ6 / XJ40 / 4.0 / 1991

Offline katar83

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.007
Odp: Temperatura silnika i ciśnienie oleju w upale
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 28, 2016, 12:29:14 pm »
Kontrolka oleju jest sterowana wskazaniami z tego czujnika ktore w 99% takich przypadków sa bledne bo czujnik juz niedomaga. Jak ci przeszkadza to mozna wymienic zawsze.

Offline Michal_sk8

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 109
  • low mileager jaguar XJ40 94'
Odp: Temperatura silnika i ciśnienie oleju w upale
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 29, 2016, 11:27:15 am »
ja bym nie wymieniał czujnika oleju skoro jeszcze działa,druga sprawa to dostęp do niego też jest nie zbyt na wierzchu ale jeśli masz zamiar zmienić, to niestety już na nowego typu czyli zawsze będzie wskazywał 4 jeśli ciśnienie jest lub 0 jeśli nie ma, możesz sprawdzić też stan chłodnicy i najlepiej wymienić płyn, bo grzać się nie powinien

Offline Chawka

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 103
Odp: Temperatura silnika i ciśnienie oleju w upale
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 01, 2016, 22:32:10 pm »
U mnie takie cuda działy się po kupnie auta. Podobno zalane było castrolem - ja mobila,castrola itp omijam z daleka. Zmieniłem olej na motul, i jest elegancko. Tak wiec nie jest powiedziane, że czujnik do końca nie ma racji.

Offline frost84

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Temperatura silnika i ciśnienie oleju w upale
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 02, 2016, 14:21:41 pm »
Ogólnie to mechanik doradził mi wymianę termostatu, sytuacja już się nie powtarza.

Zastanawiam się tylko jakie powinno być prawidłowe wskazanie ciśnienia oleju, u mnie po odpaleniu na postoju pokazuje ok 5, a na ciepłym silniku na postoju ok 3, chyba, że dłużej stoję w korkach i jest gorąco, to spada nawet poniżej 2. Temperatura silnika w normie.
XJ6 / XJ40 / 4.0 / 1991

Offline Cubae

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Temperatura silnika i ciśnienie oleju w upale
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 04, 2016, 19:59:15 pm »
Chawka, moze długo olej nie był wymieniany i dlatego po wymianie polepszylo sie cisnienie na wskazniku, a nie podobno castrol byl lany. Frost84, najpierw wymien czujnik cisnienia a pozniej sie martw

Offline guilo

  • Aspirant
  • Wiadomości: 5
  • Kocham to forum
Odp: Temperatura silnika i ciśnienie oleju w upale
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 16, 2016, 21:42:49 pm »
U mnie w XJ40 jest podobnie co prawda wskazówka temperatury trzyma się środka to ciśnienie oleju na zegarze przy wolnych obrotach wskakuje na 1 a czasami nawet poniżej przy jeździe jest cały czas 3.
Rozmawiałem ze znajomym który przygotowuje auta do driftu i ma pojęcie o mechanice stwierdził, że 3 jest ok ale najważniejsze, żeby nie spadało poniżej jeden.
W moim przypadku z autem nic się nie dzieje nawet przy 1 bar  to jest to niepokojące zdarzenie

Pozdrawiam 

Offline Yoohas

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.283
Odp: Temperatura silnika i ciśnienie oleju w upale
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 17, 2016, 11:43:51 am »
Nie traktowałbym wskazań tego czegoś na desce na serio ;)

Jak chcesz sprawdzić czy ciśnienie jest ok to trzeba podpiąć manometr przy filtrze oleju.

Następnie trzeba sprawdzić w danych technicznych, jakie są referencyjne wartości ciśnienia oleju.

W większości aut jest to ok. 1.2 bara przy temperaturze oleju 80 stopni na wolnych obrotach.

Przy obrotach 3000 powinno być ok. 2,5-2,7 bara.

Poniżej 0,7 bara na wolnych zacząłbym się martwić.
Sam sobie w życiu jakoś nie radzę, Więc Biuro Porad dla innych prowadzę.