Autor Wątek: Wymiana głośników Alpine z Premium Sound  (Przeczytany 2833 razy)

Math

  • Gość
Wymiana głośników Alpine z Premium Sound
« dnia: Czerwiec 04, 2016, 18:06:20 pm »
Witam
Padły mi 2 głośniki (midy) z zestawu Premium Sound. Jako, że ich brzmienie i tak nie powalało, chcę wymienić je na coś lepszego, jednak w niewielkiej cenie.
Znalazłem coś takiego:
HERTZ DSK165.3
http://allegro.pl/glosniki-hertz-dsk165-3-zestaw-odseparowany-165mm-i5976116891.html
W zestawie są tweetery, je prawdopodobnie też wymieniłbym przy okazji.
Czy takie głośniki poprawią trochę brzmienie, czy nie ma sensu się w takie ładować ?

Zastanawiam się też nad wymianą 2 wooferów w półce na jakieś lepsze. Te głównie "buczą".
Czy jest ktoś w stanie mi polecić coś lepszego ?

Offline bodi

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 605
Odp: Wymiana głośników Alpine z Premium Sound
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 07, 2016, 23:34:53 pm »
CO do głośników, to na pewno będzie różnica w stosunku do serii, bo nie ma co ukrywać Jaguarowskie audio w tym modelu, to jest syf i metr mułu.
Więc jak wsadzisz taki zestaw dwudrożny Hertza to już poczujesz różnicę. Ale...
-po pierwsze nie jestem pewien czy tweeter podejdzie Ci w miejsce obecnego jaguarowskiego, ponieważ ten jagowy ma mniejszą średnicę niż większość i najlepiej gdybyś sobie wcześniej fizycznie zobaczył ten wysokotonowiec Hertza na ile on jest że tak powiem adaptowalny
-po drugie - w całym tym nagłośnieniu Jaga problemem jest też jednostka sterująca, której po prostu brakuje mocy i przez to również jest mało dynamiczna i w połączeniu z kiepskimi głośnikami robi takie "rozdygotane coś" co stara się być dźwiękiem. Może dołożyć jeszcze jakiś wzmacniacz???

Następna sprawa dotyczy wooferów. Nie wiem kto w aucie za grubo ponad 100k PLN w momencie zakupu wpadł na genialny pomysł, aby wmontować dwie 17cm głośniki jako woofery bez żadnej obudowy (tak ma to miejsce u Ciebie - są jeszcze podobne głośniki w plastiku, ale to też jest niewiele lepsze rozwiązanie). Takie cuda przechodziły jakieś 20-40 lat temu. Aby dobrze zagrać subwoofer potrzebuje jakiegoś typu obudowy (czy to bas refleks, zamkniętej (chociaż b. rzadko sie je stosuje), band pass, z membranami biernymi itp itd). Jak chcesz się przekonać, że to nie jest mój wymysł tylko jedno z prawideł akustycznych to sobie popatrz na kolumny renomowanego producenta Martin Logan. Dlatego akurat piszę teraz o nich, bo maja one nietypową konstrukcję opartą o przetworniki elektrostatyczne. Tak się składa, że taki rodzaj przetworników nie wyrabia już z niskimi tonami i aby całość kolumny grała na odpowiednim poziomie do odtwarzania dolnego pasma firma stosuje tradycyjne woofery. Ponieważ te kolumny same w sobie są bardzo ładne i jeszcze ładniej by się prezentowały bez zamkniętej obudowy na dole - to gdyby nie wymóg akustyczny na pewno nie stosowaliby obudowy dla samego niskiego pasma tylko by wkomponowali głośnik we front i go z tyłu jakoś ładnie wystylizowali.
To chyba tyle podstawowej teorii.
A nawiązując do tematu - jutro kurier dostarczy mi subwoofer aktywny Alpine. Nie jest to na pewno szczyt marzeń audiofila, ale ze względu na kompromis prostszego montażu i oszczędności miejsca oraz tego, że na naszym rynku nie ma praktycznie takich konstrukcji w rozmiarze 12" (żałuję, że wcześniej nie podeszłem do tematu, bo miałem jeszcze możliwość zamawiania z USA i wtedy wziąłbym Rockford Fosgate P300-12). Spędziłem ładnych kilka godzin szukając czegoś sensownego i zdecydowałem się na Alpine SWE-815.

Tutaj mała próbka https://www.youtube.com/watch?v=72_R7uvuPpU

Żałuję, że to tylko 20-tka, ale przynajmniej w obudowie z płyty i od razu z regulatorem basu, co też rozwiązuje mi kolejny mały dodatkowy zakup. Jest jeszcze inny wybór od Alpine SWD-355 i to jest 30-tka, ale jest dużo większa skrzynia (co dla mnie jest niekorzystne, ponieważ i tak znaczna część kufra zajmuje mi dojazdówka i z tym subem juz by tam niewiele miejsca zostało). Dla mnie ideałem byłby głośnik 25cm, ale niestety aktywnych sensownych nie ma na rynku lub przynajmniej nie u nas, bo w USA jest Rockford Fosgate p300-10.
Przez pewien czas brałem też pod uwagę suba Pioneer-a TS-WX710A, ale ma on bardzo nietypowe wymiary i niezbyt byłby praktyczny w bagażniku sedana, a poza tym nadal to są dwa głośniki 16cm i to w niewiadomej jakości obudowie... Sam byłbym ciekaw jak to gra na żywo. Poza tym cena prawie 2 razy wyższa. Oczywiście mógłbym tyle dać spokojnie, ale za tego Rockforda 10", a nie jakiś niepewny wynalazek.
Teraz trochę sam na własne życzenie się udupiłem i rozgrzebałem audio, aby obejrzeć czy nie da się AUX-a z CD zrobić, ale na dniach na pewno to zainstaluję (czyli suba) i podzielę się wrażeniami.
Jak będziesz teraz w Łapach Math, to możemy się umówić na jakiś odsłuch. to sobie może ocenisz wtedy w jakim kierunku masz iść z tą modernizacją swojego audio.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 07, 2016, 23:53:53 pm wysłana przez bodi »
2004 X-Type V6 3.0 AWD Automatic Black on black

Math

  • Gość
Odp: Wymiana głośników Alpine z Premium Sound
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 08, 2016, 00:49:30 am »
Seryjne audio prawdopodobnie tak, premium jest podobno delikatnie lepsze, dlatego zastanawiałem się, czy inwestycja w takie tanie głośniki będzie sensowna. Co do wzmacniacza to posiadam oryginalny z tego zestawu, wprawdzie tylko 40W na kanał, ale wg. zagranicznego forum jakoś sobie radzi.

Co do umiejscowienia tego suba... Szkoda gadać i tyle. Jednak istnieje rozwiązanie, które podobno mogłoby mieć rację bytu w takim miejscu i nazywa się free air.
W moim przypadku redukowanie miejsca w bagażniku na razie nie wchodzi w grę, mam trochę większy bak LPG, razem z dojazdówką zabierają już za dużo miejsca.
Na zagranicznym forum znalazłem temat, którego autor wymienił standardowe audio na zestaw głośników Focal'a oraz woofery Kicker CVT, które właśnie umieścił w półce. Z jego opinii wynikało, że gra to całkiem nieźle. Nagrał nawet film, z którego wg. mnie nie można za wiele wywnioskować:
https://www.youtube.com/watch?v=cktNMSTLcoM
Jeśli by się uprzeć to cały bagażnik mógłby być obudową tego głośnika :) Niestety nieszczelną oraz przenoszącą drgania w dużym stopniu.

Co do AUX'a  w CD'ku - temat przerabiałem. Tak jak było napisane w innym wątku jest to niewykonalne (korzystając z tamtych instrukcji). Jedyną możliwością mogłoby być podpięcie się bezpośrednio do jednej z nóżek procesora DSP.

W sprawie odsłuchu dziękuję, chętnie odezwę się na PW jak będę na miejscu, chciałbym usłyszeć jak to gra w całości.

Offline gonzo7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 804
Odp: Wymiana głośników Alpine z Premium Sound
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 15, 2016, 11:32:58 am »
Witam
Padły mi 2 głośniki (midy) z zestawu Premium Sound. Jako, że ich brzmienie i tak nie powalało, chcę wymienić je na coś lepszego, jednak w niewielkiej cenie.
Znalazłem coś takiego:
HERTZ DSK165.3
http://allegro.pl/glosniki-hertz-dsk165-3-zestaw-odseparowany-165mm-i5976116891.html
W zestawie są tweetery, je prawdopodobnie też wymieniłbym przy okazji.
Czy takie głośniki poprawią trochę brzmienie, czy nie ma sensu się w takie ładować ?

Zastanawiam się też nad wymianą 2 wooferów w półce na jakieś lepsze. Te głównie "buczą".
Czy jest ktoś w stanie mi polecić coś lepszego ?

Cześć.

Napisz proszę czy udało Ci się przetestować powyższe Hertz`e. Mam seryjne audio u siebie i wsiadając z Jaguara do Audi poprostu krew mnie zalewa jak to gra.
Powoli pada mi jeden głośnik (co prawda ma pod ręką oryginalny na zamiankę) jednak jeśli była by różnica znacząca chętnie zamontował bym i taki zestaw u siebie.

Math

  • Gość
Odp: Wymiana głośników Alpine z Premium Sound
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 15, 2016, 14:18:43 pm »
Generalnie właśnie zamawiam głośniki i jeśli przyjdą mi do weekendu, to powinienem je od razu założyć i dać znać. Pierwsza sprawa to taka, że każdy mi owe Hertze odradza...
Poczytałem też recenzję i myślę, że warto dołożyć te 100-200zł (wprawdzie to podwaja kwotę), ale mieć w miarę fajny dźwięk.
Problemem mogą być dystanse MDF, nie ma dedykowanych do x-type, a sam za bardzo nie mam kiedy i jak ich zrobić.
W seryjnym audio sprawa wygląda lepiej, bo można bez problemu zastosować zwrotnice z kupionego zestawu, u mnie ma się to gorzej, bo wzmacniacz z nowszego premium audio podobno posiada wbudowaną zwrotnice, a więc sygnał na woofer i tweeter idą oddzielnymi kablami... No ale to wiem z poszukiwań, pewne info będę miał po zamontowaniu.

W każdym razie, jeśli masz seryjne audio to warto zmienić głośniki i dorzucić wzmacniacz. Słuchałem zestawu u kolegi bodi, jak jeszcze nie miał subwoofera, moje Premium 10 głośników grało o wiele słabiej niż jego Morele Tempo (tylko taki zestawik obecnie trochę kosztuje).