Autor Wątek: Problem z mocą Jaguar X-TYPE 2.1 V6  (Przeczytany 2165 razy)

Offline CiGaR

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 384
Problem z mocą Jaguar X-TYPE 2.1 V6
« dnia: Czerwiec 06, 2016, 17:52:26 pm »
Panowie, mam problem z Jaguarem X-TYPE 2.1 V6, przebieg 180 tys. km.
 problem polega na tym, że po włączeniu klimatyzacji auto strasznie słabnie, jakby nie miało mocy, nie jedzie żwawo, dopiero po jej wyłączeniu auto odzyskuje moc, ale też zdarza się czasami, że bez klimy jest jakby słabszy, ale nie zawsze, według moich obserwacji dzieje się tak po włączeniu wentylatorów, ale też tego niejestem pewien, z części, które wymieniłem z racji tego, że auto jest już stare i ma swój przebieg to:
-nowa sprężarka klimatyzacji,
- nowy osuszacz klimy,
-nowy czujnik mapsensor,
-nowy przepływomierz,
-nowy alternator,
- nowe wtryski benzynowe, listwa wtryskowa, regulator ciśnienia paliwa etc,
- nowe uszczelki pod kolektorem: góra i dół,
-nowy zawór odpowietrzający skrzynie korbową,
- termostat nowy,
- czujnik temperatury,
i wiele wiele innych
dużo rzeczy wymieniam, ze względu na to, że moje jaguary muszą być sprawne i jest to robione na wyrost, ale przynajmniej wiem czym jeżdżę.
Diagnoza padła na moduł wentylatora, ale bez przekonania, koszt nowego to 500 zł, więc pytanie brzmi co na to fachowcy?
dodam tylko tyle, że błędów żadnych auto nie wyświetla i wszystko jest generalnie robione na czas i jak należy.
Jaguar:
X350 4.2 V8 2006
X-type 2.1 V6 2002
X-type 3.0 v6 2008
S-type 3.0 V6 2000

Offline CiGaR

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 384
Odp: Problem z mocą Jaguar X-TYPE 2.1 V6
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 13, 2016, 16:47:00 pm »
Jako, że minął niecały tydzień od wymiany modułu na nowy, mogę szczerze się pochwalić, że wykonany zabieg wymiany dał oczekiwane rezultaty. Auto odzyskało wigor i chodzi jak nowe, na klimatyzacji, tylko czuć, że się włącza i nic poza tym. Problemem był owy moduł, który ograniczał moc silnika poprzez zmniejszenie dawki paliwa, wentylator wtedy włączał się na II bieg, myśląc dzięki modułowi, że silnik się przegrzewa. Gdyby ktoś miał jakieś pytania służę pomocą w miarę możliwości oczywiście (mechanikiem nie jestem).
Jaguar:
X350 4.2 V8 2006
X-type 2.1 V6 2002
X-type 3.0 v6 2008
S-type 3.0 V6 2000

Offline Datos

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 56
Odp: Problem z mocą Jaguar X-TYPE 2.1 V6
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 14, 2016, 10:46:44 am »
To ciekawe co piszesz... Czyżby wentylator miał az taki wplyw na osiągi silnika?
U mnie na oryginalnym kompie Jaguara tez wyszedl błąd modułu wentylatora. Szczerze mowiac myślałem, ze to mało istotna usterka skoro slyszę, że wiatrak chodzi a silnik nie przegrzewa się. Nie mam jakiegoś znacznego spadku mocy przy wlączonej klimie, ale wiatrak chodzi wtedy prawie non stop ( nawet w nocy przy niskiej temprraturze). Mam tez takie subiektywne odczucie jakby faktycznie jak jest nagrzany to slabiej idzie. Moze to przez ten moduł. Ile kosztowała Cię wymiana? Kupiles nówkę czy używkę?
Czarny X-Type, 3.0 V6 + LPG z KRK.

Offline CiGaR

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 384
Odp: Problem z mocą Jaguar X-TYPE 2.1 V6
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 14, 2016, 16:20:02 pm »
Kupiłem nowy, a wymiana nic mnie nie kosztowała, trudna operacja to nie jest, cały moduł jest praktycznie na wierzchu przy akumulatorze. Kupuje tylko nowe części, używane ewentualnie na próbę. A co do wentylatora, to po po prostu moduł nim steruje i przez to włączał się on na II bieg, a praktycznie ten II bieg uruchamiany jest jak auto przekroczy bodajże 120 stopni. U mnie nie przegrzewał się itd., ale jednak moduł dawał go na II bieg i przez to z automatu była ograniczona dawka paliwa = moc. Słabiej ciągnął bez klimy, nie było to jakoś bardzo słabo, ale jednak dawało się odczuć ten spadek, a na klimatyzacji, to już tragedia. Ty może mniej odczuwasz to na klimie bo masz 3 litry pojemności, nadal testuje tego X-Type, więc poprawa trwa nadal. Reasumując to nie wentylator ma wpływ na osiągi silnika, co moduł.
Jaguar:
X350 4.2 V8 2006
X-type 2.1 V6 2002
X-type 3.0 v6 2008
S-type 3.0 V6 2000

Offline Datos

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 56
Odp: Problem z mocą Jaguar X-TYPE 2.1 V6
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 14, 2016, 20:34:10 pm »
Dzięki CiGR za informacje. Ile kosztował Cie nowy moduł?

Ja pewnie wrzuce u siebie najpierw używkę na probę. Nie jestem pewien czy u mnie moduł jest na tyle walnięty żeby miał jakiekolwiek przełożenie na moc. Chociaz poczytalem troche o tym na necie i fatktycznie jest cos takiego jak tryb awaryjny ukladu chłodzenia (failsafe mode). Odcina wtedy wtrysk na jednym cylinrze, zamiast benzyny puszcza tam samo powietrze dla ochłody. Swoją drogą to nienajlepiej rozwiązali kwestię usterki modułu. Po pierwsze błąd wyjdzie tylko na oryginalnym kompie. Po drugie, jak pisałeś auto przez to ostro muli, a nawet nie zaświecila Ci kontrolka check engine.  :-thumpdown
U mnie pewnie nie ma aż takiej awarii. Bylem dzis przy okazji strojenia gazu na hamowni i wyniki mocy mam takie same z właczoną klimą jak bez klimy. Jak dostanę wykresy to wrzuce na forum i napisze nowy wątek o eksploatacji silnika 3.0 na LPG.
Czarny X-Type, 3.0 V6 + LPG z KRK.