Autor Wątek: S-Type (3.0) - falujące obroty  (Przeczytany 9223 razy)

Majkel-jag

  • Gość
S-Type (3.0) - falujące obroty
« dnia: Marzec 10, 2016, 09:11:46 am »
Witam, piszę na forum ponieważ już rozkładam ręce...

Jestem posiadaczem jaguara S-type z 2000 roku, pojemność 3.0, bez gazu, automat.
Auto do tej pory spisywało się całkiem dobrze.

Ostatnimi czasy zaczął pojawiać się problem z pracą silnika na wolnych obrotach głównie przy zimnym silniku (obroty falują).
Pojechałem do zaprzyjaźnionego ASO Citroena, gdzie:
-uszczelnili pokrywę głowicy (ciekło na cewki),
-wymienili 1 cewkę (podobno miała przebicie),
-wymienili wszystkie świece (NGK Platinum),
-wymienili filtr paliwa.

Pomogło na kilka dni, po czym problem powrócił :-[ . Na komputerze samochód wyświetlał błąd p0113 (czujnik temperatury powietrza-IAT sensor)

Więc już we własnym zakresie wymieniłem:
-IAT sensor (nowy),
-filtr powietrza.

Na chwilę obecną obroty dalej falują (z drobnymi przerwami), niebawem zmienie jeszcze (na ślepo) przepływomierz.

Czytałem sporo na temat kolanka odpowietrzenia skrzyni korbowej i przecieków podciśnienia. Jednakże u mnie komputer jak na razie nie wyrzuca p0171 i p0174. Ale stanu ww. kolanka nie znam.

Bardzo proszę o pomoc, gdyż już nawet zaprzyjaźnione ASO nie chce pomóc.
 :-help

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.456
Odp: S-Type (3.0) - falujące obroty
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 10, 2016, 10:01:05 am »
W tym silniku duzo rzeczy powoduje takie stany. Przeplywke narazie proponuje wyczyścić zamiast wymieniać. One się praktycznie nie psują. Bardziej bym się sklanial ku kolanku lub uszczelkom kolektora. Te dwie rzeczy wmienia się zazwyczaj razem przy dostawaniu się do kolanka bo i tak trzeba kolektor wywalić
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

Majkel-jag

  • Gość
Odp: S-Type (3.0) - falujące obroty
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 10, 2016, 11:41:38 am »
Dziękuję za szybką odpowiedź. Przepływomierz był już czyszczony, pojeździłem 1 dzień i znów problem wrócił.
Ciekawym jest fakt, że jak odepnę z niego kostkę to silnik działa identycznie (faluje) i tylko wyświetla się check engine.
Dlatego zdecydowałem się na zakup używki (przyjedzie jutro).

Co do kolektora, to przy zmianie świec nie zmieniono uszczelek kolektora tylko je zasylikonowano. (zbyt długi czas oczekiwania na części).

Zamówiłem, więc dzisiaj 6 górnych uszczelek kolektora (po 25zł sztuka) i 6 dolnych-cena ta sama-zamienniki, oraz pechowe kolanko (70 pln- oryginał.).
Podaję ceny być może komuś się przydadzą.

Nie jestem pewien jednak czy naprawa przyniesie pożądany skutek.
Co do kolektora to pewnie trzeba zaopatrzyć się w klucz dynamometryczny, jak tak to może ktoś się orientuje jakim momentem dokręcać śruby? i (tak na wszelki wypadek) co może być jeszcze przyczyną falowania obrotów jak nie uszczelki i kolanko?

Po przeprowadzonej naprawie dam znać czy ww .zabiegi przyniosły rezultat.



Offline Adt81

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 272
Odp: S-Type (3.0) - falujące obroty
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 10, 2016, 11:57:42 am »
...Co do kolektora to pewnie trzeba zaopatrzyć się w klucz dynamometryczny, jak tak to może ktoś się orientuje jakim momentem dokręcać śruby?

Instrukcja podaje, że 10Nm.
Porsche Cayenne Turbo 4.8 V8 >:D >:D
Był Jaguar S-Type R
Był S-Type 3.0 2001

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.456
Odp: S-Type (3.0) - falujące obroty
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 10, 2016, 12:21:08 pm »
Nie trzeba dynamometra. Po prostu wkrecac z wyczuciem i tyle :)
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

MarekMajk

  • Gość
Odp: S-Type (3.0) - falujące obroty
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 10, 2016, 13:10:13 pm »
Sprawdzałeś silniczek krokowy?

Offline aro

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 705
  • s-type 2000 manual lpg
Odp: S-Type (3.0) - falujące obroty
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 10, 2016, 13:26:20 pm »
Nie sprawdzał na pewno:-)

Majkel-jag

  • Gość
Odp: S-Type (3.0) - falujące obroty
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 10, 2016, 16:17:36 pm »
Z tego co wiem, w tym silniku silnik krokowy jako taki nie występuje... Poprawcie mnie jak się mylę, również bym był wdzięczny za jakieś foto lub lokalizacje :)

Offline aro

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 705
  • s-type 2000 manual lpg
Odp: S-Type (3.0) - falujące obroty
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 10, 2016, 16:46:21 pm »
Nie ma,nie szukaj bo nie ma krokowca,nie szarpie Ci w czasie przyspieszania na niskich obrotach?

Majkel-jag

  • Gość
Odp: S-Type (3.0) - falujące obroty
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 10, 2016, 16:49:01 pm »
No właśnie kolego na 99,9% byłem pewny że krokowca nie ma, ale warto było się dopytać.
Podczas przyspieszania jak i podczas jazdy nic nie szarpie.
Najgorzej szarpie podczas stania na światłach (wybierak w pozycji D i trzymam na hamulcu) oraz na samym trybie Parking.

Offline tomasz

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 626
Odp: S-Type (3.0) - falujące obroty
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 10, 2016, 17:14:16 pm »
No właśnie kolego na 99,9% byłem pewny że krokowca nie ma, ale warto było się dopytać.
Podczas przyspieszania jak i podczas jazdy nic nie szarpie.
Najgorzej szarpie podczas stania na światłach (wybierak w pozycji D i trzymam na hamulcu) oraz na samym trybie Parking.

obstawiam lewe powietrze - odpal samochód , wez plaka i popsikaj z tylu od strony ścian grodziowej ,Jak w trakcie psikania falowanie obrotów się uspokoi to znasz przyczynę.

Majkel-jag

  • Gość
Odp: S-Type (3.0) - falujące obroty
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 10, 2016, 17:22:41 pm »
Jak wspomniałem zamówiłem uszczelki kolektora ssącego. Po niedzieli będę brał się za ich wymianę, spojrzę przy okazji na kolanko odpowietrzenia skrzyni korbowej.
Mam nadzieję, że się poprawi, jak nie to dalej będę myślał...

PS: Coś musi być na rzeczy z tym podciśnieniem ;), czytając na angielskich forach tematy o obrotach natrafiałem tylko na "vacuum leak" i słynne już kolanko. Niestety u mnie nie wyświetlają się kody p0171 i p0174 także nie jestem pewny nieszczelności na 100%, ale warto tam zajrzeć.

Po uszczelnieniu i sprawdzeniu dam znać.

Majkel-jag

  • Gość
Odp: S-Type (3.0) - falujące obroty
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 10, 2016, 19:34:35 pm »
A tak korzystając z okazji...Pewnie ktoś z Was odkręcał kolektor dolotowy, czy będą tam jakieś "niespodzianki" i na co uważać ?
Czy trzeba też zdejmować listwę wtryskową by dostać się do kolanka odpowietrzenia skrzyni?

Hubert31

  • Gość
Odp: S-Type (3.0) - falujące obroty
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 10, 2016, 19:59:47 pm »
Miałem ten sam objaw, obstawiam kolanko pod kolektorem ...to od odpowietrzenia skrzyni korbowej.Wywaliłem kolektor, dobrałem się do kolanka ...Było zwyczajnie dziurawe ...Dobierz się do tego wymien i po krzyku.Jestem pewien że u Ciebie też poszło się pier....

Majkel-jag

  • Gość
Odp: S-Type (3.0) - falujące obroty
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 10, 2016, 21:14:37 pm »
Ok, nie ma co dywagować, wiem co robić, czekam na części i dziękuję wszystkim za porady.