Autor Wątek: Skrzynia biegów w X300 pytanie laika.  (Przeczytany 1563 razy)

Donkihot

  • Gość
Skrzynia biegów w X300 pytanie laika.
« dnia: Czerwiec 29, 2015, 14:12:54 pm »
Witam kolegów, wiem że podobne pytania pojawiały się w kilku innych wątkach ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi.
Nigdy wcześniej nie miałem samochodu z automatyczną skrzynią biegów a kotek jest od kilku miesięcy i zastanawiam się czy tak ma być czy nie. Trudno jest tak na odległość ale postaram się w miarę precyzyjnie opisać moje odczucia i tak: jak przyspieszam powoli (pedał gazu wciśnięty tak do 30%) zmiana biegów jest praktycznie nieodczuwalna, jak przyspieszam dynamicznie (pedał gazu tuż przed kick down) zmiana biegów jest dość odczuwalna- nie chcę pisać że szarpie ale tak jak by coś popychało samochód, jak startuję z pedałem w podłodze to silnik kręci się do ponad 6000 i każda zmiana biegów jest bardzo odczuwalna t.z. jak by ktoś "kopał mnie w tyłek" nie użyłem określenia "szarpanie" bo nie towarzyszy temu żaden stuk czy inny niepokojący odgłos ale gdzieś przeczytałem że skrzynia 4HP22 powinna zmieniać biegi nieodczuwalnie. Więc z moją jest wszystko O.K. czy się kończy?
Proszę o podpowiedzi.

Offline Six

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 267
Odp: Skrzynia biegów w X300 pytanie laika.
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 29, 2015, 17:12:49 pm »
Nie wiem na ile silne jest to zjawisko u ciebie, ale wiadomo, że przyspieszając z gazem w podłodze zawsze będą wyczuwalne zmiany przełożeń. Jakby nie patrzeć masz wtedy solidnie rozkręcone ładnych parę litrów pod maską, które nagle muszą zwolnić o kilkaset obrotów na minutę ;)
W normalnej, spokojnej jeździe zmianę biegów powinieneś zauważać tylko na obrotomierzu, ew. jeszcze na słuch.

Donkihot

  • Gość
Odp: Skrzynia biegów w X300 pytanie laika.
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 29, 2015, 21:30:37 pm »
Dzięki Six, kamień spadł mi z serca. Właśnie w ten sam sposób to sobie tłumaczyłem ale nie miałem pewności zwłaszcza po tum jak przeczytałem że "ta skrzynia zmienia biegi niezauważalnie"
W normalnej, spokojnej jeździe zmianę biegów powinieneś zauważać tylko na obrotomierzu, ew. jeszcze na słuch.
Bo właśnie tak jest.
Dzięki wielkie za odpowiedź.