Autor Wątek: Podświetlenie tablicy  (Przeczytany 2450 razy)

Offline PiotrK-g

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
Podświetlenie tablicy
« dnia: Maj 21, 2015, 09:35:10 am »
Od jakiegoś czasu nie świeciła mi jedna lampka podświetlenia tablicy rejestracyjnej. Po rozebraniu oświetlenia okazało się, że od temperatury pojawiło się lekkie stopienie oraz pęknięcie oprawy. Następnie dostawała się woda i styki mocujące całkowicie skorodowały. Postanowiłem wymienić na ledy. Szukałem czegoś aby jak najmniej przerabiać. Znalazłem ledy do Ford Focus Mk2 II C-MAX na portalu aukcyjnym za 34.99zł. Mają zamontowany radiator, stabilizator napięcia, konektory męskie, posiadają normę E4 - bardzo prosta konstrukcja - sprawność urządzenia na poziomie 40%. Trzeba rozciąć obudowę gdzie znajduje się pasek z 3 ledami, wyciągnąć, oczyścić i umieścić w oryginalnym koszu podświetlenia tablicy Jaguara. Przy pomocy poxipolu dwuskładnikowego przezroczystego przyłapać ranty ledów żeby wszystko się trzymało (pasuje idealnie). Podłączyć konektory do kostki (bez przeróbek) i wszystko zmontować. Poniżej fotki z gotowej pracy.

P.S. Po prawej zamontowany już znaczek XJ6 po kradzieży. Dzięki uprzejmości kolegi Choina nabyłem nowy.  :)



« Ostatnia zmiana: Maj 21, 2015, 12:35:21 pm wysłana przez PiotrK-g »

Offline PiotrK-g

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
Odp: Podświetlenie tablicy
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 21, 2015, 13:04:22 pm »
Zniknęła mi opcja zmiany postu więc dodałem osobno (sorki)  :-trudno


Donkihot

  • Gość
Odp: Podświetlenie tablicy
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 12, 2015, 11:23:10 am »
Piękna robota i efekt zajefajny, szkoda że nie robiłeś fotek krok po kroku (taka instrukcja naprawy) było by łatwiej powtórzyć cały zabieg.
Gratuluję pomysłu i wykonania  :-za

Offline PiotrK-g

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
Odp: Podświetlenie tablicy
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 15, 2015, 09:36:20 am »
Powyżej jest krótka instrukcja jak to zrobiłem. Operacja była bardzo prosta. Trzeba zdemontować materiał klapy, wykręcić srebrny panel na klapie, klosze żarówek same wypadną. Wypiąć kostki, odkręcić klosze żarówek, zamontować ledy, podłączyć, złożyć i gotowe. Mi zajęło dosłownie 30min + 15min schnięcie kleju między obiadkiem a kawką ;)     Cieszę się, że się podoba.

W lipcu będę robił sam podsufitkę. Materiał mam, klej też - tylko czasu trochę brakuje. Urlopik tuż tuż więc teraz się postaram i zrobię dokumentację z wymiany. Oczywiście podzielę się z wami ale w innym wątku. :-V

Donkihot

  • Gość
Odp: Podświetlenie tablicy
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 15, 2015, 21:34:41 pm »
No bajka, doczekać się nie mogę bo i mnie czeka naprawa podsufitki. Pochwal się gdzie i za ile kupiłeś materiał i jakiego kleju będziesz używał? Ja niestety teraz nie mam czasu i najbliższy możliwy termin na taką pracę może uda mi się wygospodarować jesienią.

Offline PiotrK-g

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
Odp: Podświetlenie tablicy
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 16, 2015, 11:02:46 am »
Klej Bonaterm AS 2 litry do pistoletu i materiał 2m bieżące beżowy po 30zł za metr łącznie z wysyłką ok 125zł. Materiał  - Tkanina samochodowa SAM189_01 beż . Wpisz nazwę w przeglądarce i wyskoczy jako pierwsze.

Wszystko opiszę w nowym wątku w lipcu bo nie chcę zaśmiecać tutaj.

brys

  • Gość
Odp: Podświetlenie tablicy
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 23, 2015, 20:23:07 pm »
Witam,

Efekt fajny, jednak nie rozumiem po co kupować jakieś drogie diody, a do tego jeszcze musieć je rozcinać, kleić itd.
Ja u siebie zamontowałem rurkowe diody o wymiarach takich, jak oryginalne żarówki. Wszystko pasuje od razu.
Świecą trochę słabiej niż te powyżej, ale wg mnie wygląda to lepiej, a nie jak lampa ksenonowa zapalona nad tablicą rejestracyjną. Natężenie światła jak w oryginale, tylko barwa jaśniejsza.


Pozdrawiam :)

Offline PiotrK-g

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
Odp: Podświetlenie tablicy
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 24, 2015, 09:34:49 am »
brys -  Mi pordzewiały wszystkie styki tam gdzie się wsuwa rurkowe żarówki (nie miałem nic - rozsypało się) dlatego kupiłem z konektorami. Zrobiłem jak zrobiłem za oryginalne klosze do tych żarówek musiałbym zapłacić ok.300zł bo takie znalazłem. Zawsze mogę zmienić kondensator i będzie świecić słabiej. Twoje wyglądają ładnie i też mi się podobają.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 24, 2015, 09:43:15 am wysłana przez PiotrK-g »