Autor Wątek: Czy to dobry pomysł?  (Przeczytany 4654 razy)

Offline PiotrK-g

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
Czy to dobry pomysł?
« dnia: Maj 05, 2015, 15:31:12 pm »
Witam koledzy. W moim x300 mam popękane opony i muszę je wymienić bo bije w kierownicy. Nowe oponki 225/55/16 1500zł komplet. Więc myślałem o rozmiarze 205/60/16 nowe 200zł za sztukę jakieś Wanli albo Achilles lub 225/55/16 używki MICHELIN PRIMACY HP ok.3,5 i 4mm 200zł za  komplet z wyważeniem i założeniem . Co o tym sądzicie.
Dodam, że autko jeździ okazjonalnie z żonką w niedzielne popołudnia. Zimą tylko odpalam dla smarowania silnika i podzespołów.
« Ostatnia zmiana: Maj 05, 2015, 15:38:25 pm wysłana przez PiotrK-g »

Offline Jaguar XJ6

  • Moderator "Kotek miesiąca"
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 996
  • Niedrzwica Duża/Lublin
Odp: Czy to dobry pomysł?
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 05, 2015, 15:43:45 pm »
Jak opony to tylko nowe . Ja zakupiłem oponki 225/65/16 i bardzo dobrze mi się jeździ na nich ( 1500 zł komplet ) , a na zimę 205/65/16 . Obydwa komplety firmy GOODRIDE ( jakieś chińskie zapewne , z drugiej strony co dzisiaj nie jest chińskie ) . Na letnich 3 sezon i bardzo po nich nie widać ( przyczepność zapewniają dobrą i odprowadzenie wody również ).
Jaguar XJ6 1994r. 3.2L był
Jaguar X350 Super V8 4.2L jest

 


E-mail do konkursu ,, Kotek Miesiąca '' (  konkurs@jaguarclubpoland.net )

Offline PiotrK-g

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
Odp: Czy to dobry pomysł?
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 05, 2015, 15:47:30 pm »
A co sądzisz o Wanli  225/55/16 ponoć bardzo głośne

Offline Jaguar XJ6

  • Moderator "Kotek miesiąca"
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 996
  • Niedrzwica Duża/Lublin
Odp: Czy to dobry pomysł?
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 05, 2015, 18:27:53 pm »
Ja dużego doświadczenia z oponami nie mam , miałem przed zmianą na GOODRIDE , Continental ( też były dobre ) . O Wanli nic ci nie wiem .
Jaguar XJ6 1994r. 3.2L był
Jaguar X350 Super V8 4.2L jest

 


E-mail do konkursu ,, Kotek Miesiąca '' (  konkurs@jaguarclubpoland.net )

Offline Six

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 267
Odp: Czy to dobry pomysł?
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 05, 2015, 21:25:15 pm »
Tanie i dobre jest tylko wino ;D
Masz auto, które waży 1,8 tony, z napędem na tył, sporym silnikiem i prymitywną kontrolą trakcji (o ile w ogóle ją masz). Serio chcesz je paprać tanimi oponami nieznanego pochodzenia? Skoro używasz auta tylko weekendowo i przy dobrej pogodzie, to znaczy, że o niego dbasz. Jeśli ma to być "cukiereczek" do jazdy dla przyjemności, to nie szukaj pozornych oszczędności. A już na pewno nie kupuj opon w nieoryginalnym rozmiarze, zwłaszcza węższych. Oprócz gorszego efektu wizualnego i słabszej przyczepności ryzykujesz, że ubezpieczyciel pokaże ci figę w razie kolizji. Powodzenia w udowadnianiu, że węższe, tanie gumy nie wpłynęły na drogę hamowania/prowadzenie auta...
Takie jest moje zdanie, można się z nim nie zgadzać.

Offline Jacatu

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 220
Odp: Czy to dobry pomysł?
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 06, 2015, 05:58:37 am »
Rozmiar zachowaj , konstruktorów nie poprawiaj w końcu im zaufałeś kupując Jaga .Co do produkcji Chińskiej , wiadomo ,że są do niczego , mają w fabrykach ( lub nie mają w ogóle ) słabe procedury jakościowe . Znane firmy Światowe każda jedna nie wypuszczą na rynek bubla , a to musi kosztować .Pociesz się ,że nie masz rozmiaru 19" , to już zupełnie inne pieniądze .
S-type 2,5 ***** XJ-S H.E. V12* **XJ350***XJ358***XJS Cabrio 4,0***

Offline Maciejcat

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 2.882
  • S- TYPEK 3.0 V6 1999 piękna butelkowa zieleń
Odp: Czy to dobry pomysł?
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 06, 2015, 07:36:59 am »
Witam zobacz na oponeo.ol można tam wyrwać nieraz ciekawe oponki w dobrej cenie              ja zawsze kupuje zimowe opony letnia pora , a letnie zima wtedy opony sa znacznie tańsze niż w sezonie
CATERPILLAR - 30 lat minęło tak szybko

Offline PiotrK-g

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
Odp: Czy to dobry pomysł?
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 06, 2015, 08:42:53 am »
Dziękuję wszystkim za poradę.

Offline katar83

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.007
Odp: Czy to dobry pomysł?
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 14, 2015, 02:05:49 am »
Od zawsze jezdza na lepszych uzywkach. Jakos ciezko byloby mi wydac ~500PLN za opone nowa i do tego budzetowa wiec szukam dobrych uzywek jak Falken czy teraz wlasnie Kumho. W chwili obecnej mam z przodu Michelin Primacy i sa absolutnie rewelacyjne(kupilem z 5,5mm, teraz 3) Z tylu mialem Continentale 6mm, teraz wlasnie wymieniam na Kumho z 7mm bieznika wiec praktycznie nowka. Wszystkie te opony to koszt okolo 200PLN za rog.
Sprawa wyglada tak ze uzywki np Michelina nawet z 4mm beda duzo duzo lepsze niz np nowa chinska budzetowa opona, ktora ma wiecej plastiku niz gumy, jest glosna, ma kiepska przyczepnosc i zuzywa sie duzo szybciej.

Offline stachu071

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Czy to dobry pomysł?
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 15, 2015, 09:05:15 am »
Witam szanowne grono,
z racji tego, że z oponami mam do czynienia na co dzień pozwolę wtrącić swoje "3 grosze". Na co dzień spotykam różnego typu ludzi - takich dla których opony to zło konieczne(byle przegląd przeszedł, żeby policjant dowodu nie zabrał na drodze), takich, którzy chcą mieć coś przyzwoitego, żeby było bezpiecznie i takich dla których opony to najważniejszy oprócz hamulców element w  samochodzie. Do tej ostatniej grupy należą tzw. ludzie po incydencie - koło im wystrzeliło, lecieli w uślizgu bez żadnej kontroli czy złapali kapcia w ciemnym lesie.

Opony są jedynym "łącznikiem" naszego samochodu z nawierzchnią i nie oszczędzajmy nadmiernie na nich. Ja zawsze zalecam opony nowe - nawet jeśli są to 2-3 letnie opony to właściwości mają dalej zachowane. Producenci opon narzucili taki trend z DOTami, żeby ciągle od nich kupować świeże, a hurtownie zostaną z problemem starszych. Gdyby wszyscy kupowali opony nieużywane do 3 lat bez problemu, to normy produkcyjne spadłyby bardzo poważnie. Ot cała filozofia.

Opony używane w bardzo dobrym stanie - to rzadka sprawa. Często można się nadziać na różne wady ukryte. Zdarzają się dobre laczki ale najczęściej - ktoś sprzedał lub skasował samochód i zostały mu opony(są też inne przypadki, ale rzadkie). Historie typu bogaty niemiec zdjął prawie nowe bo mu się szare zrobiły zamiast czarnych można sobie wsadzić w buty.

Co do chińskich - to na pewno są lepsze od bieżnikowanych! Normy jakościowe faktycznie są niskie. Jednak w porównaniu do tych z przed 10 lat to jakość zdecydowanie się poprawiła. Problemem jest to, że do Polski importowano do tej pory najtańsze i najpodlejsze produkty z Azji co przełożyło się na uzasadnioną opinię. Obecnie się to zmienia. Z kilkudziesięciu producentów opon chińskich jest może z 3-4 wytwarzających dość przyzwoite produkty. Oprócz odprowadzania wody i przebiegu liczą się też takie właściwości jak dokładność odlewu tej opony i konstrukcja o czym nikt nigdy nie mówi.

Reasumując. Na każdych oponach da się jakość jeździć. Problem zaczyna się w przypadku awaryjnych sytuacji - nagłe hamowanie, szybkie odbicie na bok, zbyt gwałtowne wejście w zakręt.

Opony nie są tanie, ale czy kupując Jaga zależy nam na tylko na mocno asekuracyjnej jeździe i oszczędności czy frajdzie z życia?
Każdy podejmuje właściwe sobie decyzje. Jeśli będę mógł to chętnie coś podpowiem.

Pozdrawiam serdecznie
Staszek

P.S. Przypomniałem sobie jeszcze o rozmiarach. Istnieją zamienniki opon i bywa, że jakiegoś rozmiaru zabraknie i trzeba to zamienić - ważne, żeby średnica opony była zachowana. Jednak zawsze kiedy to możliwe należy zakładać rozmiar oryginalny.

P.S. 2 W niektórych przypadkach jak np VW Passat B6 pomimo rozmiaru opon 215/55R16, na zimę dla jeżdzących po górach należy założyć 205/55R16 - odrobinę węższa i niższa. Powód: na 215/55R16 nie ma możliwości założenia łańcuchów, bo po prostu się nie zmieszczą.


Offline firemanx300

  • Aspirant
  • Wiadomości: 4
Odp: Czy to dobry pomysł?
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 30, 2015, 12:30:23 pm »
Mój przypadek:
Posiadam Jaga x300, opony do wymiany, więc kupiłem na początek dwie nowe Fuldy 205/55/16 i dałem je na tył, na przodzie miałem 215/55/16 jazda była tragiczna na koleinach znosiło i ściągało przy wyższych prędkościach bujało tyłem. Zamieniłem tył na przód, jest bardzo dobrze. Chcę wymienić jeszcze tylne opony i co kupić 225/55/16 czy 215/55/16. Czy to nie będzie za duża dysproporcja w stosunku do przednich opon ?

Offline Choina

  • Moderator Globalny
  • Forumowicz Daimler
  • ***
  • Wiadomości: 2.282
Odp: Czy to dobry pomysł?
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 30, 2015, 12:54:21 pm »
Jeżeli auto wyposażone jest w zawieszenie "sportowe" i ma felgi 8" szerokości powinna być opona 225/55/16.
Przy feldze 7" i zawieszeniu "komfort" 225/60/16.
Jest XE MY20, XJ6 1995
Był X350 Sovereign 4.2 Long 2005,  X350 SuperV8 2003, X-Type 3.0 2004 i 2007, X300 Sovereign 4.0 1997, X308 Sovereign 1998, X300 Tuning Arden 4.0 Manual 1996

Donkihot

  • Gość
Odp: Czy to dobry pomysł?
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 30, 2015, 15:48:48 pm »
To moje doświadczenia z oponami w Kotku: jak tylko pojawił się w moim garażu to zaczęła się zima a oponki miał letnie i bardzo słabe więc "duży sklep internetowy" i opony budżetowe marki "Imperial" made in china, orzesz k.......a NIGDY WIĘCEJ!!
Panowie nie dość że konsystencji prezerwatywy to jeszcze powyżej 110 Km/h wpadały w takie wibracje że nie można było nic mówić bo można było by sobie język odgryźć, i to nie był problem z wyważeniem bo przeważałem je ze trzy razy w różnych warsztatach. Koszt jednej to coś około 200zł. Czyli 800 do śmietnika.
Na lato kupiłem Bridgestone Turanza ER300 i jest super. Co prawda też okazjonalnie i coś mają pozacierane ale są O.K. i tu pytanie do kolegi stachu071
Co tam się znajdowała za informacja bo sprzedawca twierdził że były to opony powystawowe, ale czemu są wyszlifowane to nie potrafił wytłumaczyć.
DOT zatarty ?





Wszystkie opony w rozmaże 225/60/16
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 30, 2015, 19:09:45 pm wysłana przez Choina »

Offline stachu071

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Czy to dobry pomysł?
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 05, 2015, 08:40:52 am »
Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję. DOT nie jest zatarty - 1012(10 tydzień 2012 roku).
Co do zatartych miejsc - sprawdziłem na takim samym modelu bridgestone - w tamtym miejscu nie znajdują się żadne nr seryjne - ciężko mi powiedzieć co tam jest zeszlifowane.

Może ktoś natłoczył jakieś symbole testowe i to właśnie one zostały zeszlifowane.

Donkihot

  • Gość
Odp: Czy to dobry pomysł?
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 05, 2015, 13:08:18 pm »
Dzięki wielkie za odpowiedź, mam tylko nadzieję że nie osłabili za bardzo tymi szlifami?
Powiem szczerze że jechałem 200 i wytrzymały (oczywiście na niemieckiej autostradzie  ;) )