Autor Wątek: rozszczelniona rurka układu klimatyzacji  (Przeczytany 5919 razy)

Dziki_Wacek

  • Gość
rozszczelniona rurka układu klimatyzacji
« dnia: Kwiecień 13, 2015, 17:56:54 pm »
witam, dziś chciałem dobić sobie układ klimatyzacji ponieważ zauważyłem że nie chłodzi. Po podpięciu azotu w celu sprawdzenia szczelności okazało się że słychać wyraźne syczenie.
okazało się że nieszczelność pojawiła się w miejscu zakutego przewodu na łączeniu guma/metal
przewód zlokalizowany jest przy lewym amortyzatorze patrząc od przodu samochodu.
w załączniku daję linki z nagraniem.
rozerwałem otulinę i wyczaiłem miejsce i teraz mam pytanie czy ktoś może ma taką rurę na zbyciu.
nie wiem gdzie ona się kończy i zaczyna. jeden koniec schodzi w dół samochodu i myślę ze dałbym radę go wypiąć , natomiast drugi koniec z tego co oglądałem idzie w stronę kabiny pasażerskiej i chyba skręca za silnik.
Pytanie czy trzeba odkręcać kolektor dolotowy zeby coś tam pokombinować, czy jest możliwość wymiany samemu tego elementu bo być może to bardziej skomplikowana operacja.
Może ktoś z Was ma dokładny schemat lub przerabiał już taką usterkę

linki do filmków :
https://youtu.be/BNptN7k9HiA

https://youtu.be/w_B1U9jvUek

pozdrawiam z Katowic

Offline franiux

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 253
  • Rzeszów, podkarpackie
Odp: rozszczelniona rurka układu klimatyzacji
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 13, 2015, 18:19:00 pm »
Rurki idą do zaworu rozprężnego który jest połączony do nagrzewnicy, same rurki o ile pamiętam można odkręcić obydwie na raz. Ciężki dostęp bez zdejmowania kolektora, ale z kanału na czuja da  się to zrobić. Czy wyjdą bez odkręcania kolektora to nie wiem, ale trzeba wyjąć 2 na raz bo są połączone.
Jaguar XJR X350 4,2 V8 ,2004r.
Jaguar XJ L X351 3,0 V6, AWD, 2014r.
Peugeot 508sw 2.0 HDi, 2013r.

Dziki_Wacek

  • Gość
Odp: rozszczelniona rurka układu klimatyzacji
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 13, 2015, 18:32:14 pm »
a czy po demontażu kolektora jest tam jakaś uszczelka ? jeśli jest czy można założyć starą ,czy tylko nowa wchodzi grę ?

Offline niewaskieauto

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.725
  • piękność dnia postrach nocy
Odp: rozszczelniona rurka układu klimatyzacji
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 13, 2015, 23:04:31 pm »
dasz rade zdjąć nie takie rzeczy się robiło potem do ponownego zakucia trzeba dać firmie która się w tym specjalizuje jest ich całe mnóstwo zamontować i nabić
była zielona bestia 300km s type 4.2  V8
był saab 95 2.3 turbo 220km
był citroen c5 3.0 V6 207 km
jest alfa romeo 166 2.5 V6 190 km
i kilka jaguarów do serwisu
będzie x350 super V8 400KM

Offline franiux

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 253
  • Rzeszów, podkarpackie
Odp: rozszczelniona rurka układu klimatyzacji
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 14, 2015, 09:38:51 am »
a czy po demontażu kolektora jest tam jakaś uszczelka ? jeśli jest czy można założyć starą ,czy tylko nowa wchodzi grę ?

U mnie jest 6 uszczelek, ale były chyba 2 wersje, więc nie wiem czy masz 6 czy 2 większe. Ja przy wymianie świec i cewek wymieniłem też uszczelki, chociaż stare nie były sparciałe i wyglądały na dobre.
Jaguar XJR X350 4,2 V8 ,2004r.
Jaguar XJ L X351 3,0 V6, AWD, 2014r.
Peugeot 508sw 2.0 HDi, 2013r.

Dziki_Wacek

  • Gość
Odp: rozszczelniona rurka układu klimatyzacji
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 14, 2015, 11:09:12 am »
dzięki panowie za podpowiedzi, przy najbliższej sprzyjającej pogodzie biorę się do roboty

Dziki_Wacek

  • Gość
Odp: rozszczelniona rurka układu klimatyzacji
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 12, 2015, 18:41:53 pm »
witam, dziś pod blokiem bo pogoda sprzyja podjęta próba naprawy, kolektor ssący zrzucony, przewody klimy uwolnione z wszelkich punktów mocowań. Cały ten rurociąg prawie wyszarpany,prawie bo pokonał mnie odcinek rur od przegrody kabinowej do pierwszego zagięcia 90 stopni. Za chiny nie chciało wyleźć. 7 godzin walki i pełna kapitulacja. Auto umówione do speca. A tak na marginesie dziś posypały mi się wycieraczki,wyjmowanie tego ustrojstwa kolejny koszmar. Zatarty okazał się mechanizm a na silniczku szło jaja smażyć. Jutro próba reanimacji mechanizmu i koszmarne zakładanie mechanizmu na miejsce. Proszę o duchowe wsparcie bo załapałem dziś nerwa :)
Pozdro dla wszystkich

Offline niewaskieauto

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.725
  • piękność dnia postrach nocy
Odp: rozszczelniona rurka układu klimatyzacji
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 12, 2015, 22:37:49 pm »
kolego wierze w ciebie ja wycieraczki wyciągałem już i w swoim kocie i u kolegi seba 78 luzik da sie rade a co do przewodów od klimy nie tylko ty nerwy tracisz ja to mam na co dzień taka praca. a wycieraczki na ośkach stanęły?
była zielona bestia 300km s type 4.2  V8
był saab 95 2.3 turbo 220km
był citroen c5 3.0 V6 207 km
jest alfa romeo 166 2.5 V6 190 km
i kilka jaguarów do serwisu
będzie x350 super V8 400KM

Dziki_Wacek

  • Gość
Odp: rozszczelniona rurka układu klimatyzacji
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 13, 2015, 18:07:55 pm »
włożenie mechanizmu wycieraczek poszło lepiej niż wyciąganie, dosłownie moment. Zapiekło się na jednej ośce ale i tak nie szło ruszyć mechanizmem. teraz chodzi jak złoto :)

Offline aro

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 705
  • s-type 2000 manual lpg
Odp: rozszczelniona rurka układu klimatyzacji
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 13, 2015, 18:34:51 pm »
Tez to przerabialem,prawa wycieraczka ledwo chodzila a lewa miala luz na  tulejce...spasowała tulejka...z nogi od stołka  :)..od jesieni chodzi ładnie i zero luzu

Dziki_Wacek

  • Gość
Odp: rozszczelniona rurka układu klimatyzacji
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 13, 2015, 18:44:30 pm »
nie wiem czy dobrze zrobiłem ale przesmarowałem wszystko smarem miedzianym, w razie czego wymontuje i przesmaruje czymś innym

Offline niewaskieauto

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.725
  • piękność dnia postrach nocy
Odp: rozszczelniona rurka układu klimatyzacji
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 13, 2015, 21:46:45 pm »
nie dobrze aluminium i miedz to złe połaczenie a korpusy są aluminiowe najlepiej smar o wysokiej lepkości jest prawie jak klej
była zielona bestia 300km s type 4.2  V8
był saab 95 2.3 turbo 220km
był citroen c5 3.0 V6 207 km
jest alfa romeo 166 2.5 V6 190 km
i kilka jaguarów do serwisu
będzie x350 super V8 400KM

Dziki_Wacek

  • Gość
Odp: rozszczelniona rurka układu klimatyzacji
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 14, 2015, 16:58:49 pm »
dziękuję wszystkim za podpowiedzi i rady. Pozdrawiam z Katowic
Marcin

Offline Domi7

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 55
Odp: rozszczelniona rurka układu klimatyzacji
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 17, 2015, 16:02:33 pm »
Dopadlo mnie to samo, znaczy sie nieszczelnosc przewodu od klimatyzacji, bodajze w tym samym miejscu co u Ciebie, bo otuliny nie rozrywalem. Najpierw w serwisie klimatyzacji jeden z pracownikow powalczyl troche, ale zostal zatrzymany przez te zagiete przewody od ukladu chlodzenia przy scianie grodziowej.. nie wiem co za idiota to projektowal, powodujac platanine tych przewodow miedzy soba. Pracownik warsztatu  stwierdzil ze musze przyjechac kiedy indziej i zostawic samochod, twierdzil ze bedzie zdejmowac kolektor ssacy i beda spuszczac plyn chkodniczy celem rozpiecia tuch przewodow chlodniczych znajdujacych sie nad tym od klimatyzacji.
Probowalem sam w warunkach okolodomowych wyjac ten uszkodzony przewod, zdemontowalem dla proby, obudowe filtra przeciwpylkowego i jakies  zlaczki/obejmy w komorze ale i tak bylo bardzo ciezko to wyjac, do tego zatrzymalo mnie rozpiecie przewodu ponizej elektrozaworow, tuz za chlodnica, bo rozumie ze tam trzeba rozpiac by uwolnic ten grubszy przewod klimatyzacji ??????
Napisz jak sobie z tym poradzisz, lub osoba ktora bedzie to wykonywac, wazne tez jak tego dokona.
pozdrawiam.
Dominik.

Dziki_Wacek

  • Gość
Odp: rozszczelniona rurka układu klimatyzacji
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 18, 2015, 12:10:06 pm »
witam, jak pisałem wcześniej samochód oddaję na warsztat zajmujący się klimatyzacją. Ze wstępnych ustaleń facet po przeglądzie tego układu stwierdził że najlepiej będzie pewnie rozciąć w niektórych miejscach ten przewód i potem lutować. Jak będzie zrobione to napiszę co tam wyczarował. Koszt robocizny wstępnie wycenił na 7 stówek.