Autor W±tek: Dziwny d¼wiêk jakby piszczenie z tylnej kanapy oraz os³ona b³otnika  (Przeczytany 2415 razy)

Nokardron

  • Go¶æ
Cze¶æ.

Przekopa³em forum szukaj±c dziwnego, piszcz±cego d¼wiêku z tylnej kanapy, ale siê nie doszuka³em. Znalaz³em natomiast na zupe³nie innej stronie wskazówkê, ¿e mo¿e to byæ pompa paliwa. Problem jest taki, ¿e po w³±czeniu silnika praktycznie za ka¿dym razem z ty³u samochodu wydobywa siê bardzo dziwny, niezbyt g³o¶ny, piszcz±cy d¼wiêk. Przypomina on pracê jakiej¶ cewki. Gdy nachyli³em siê nad tyln± kanap± to w³a¶nie tam jest jego ¼ród³o. Ponadto, otworzy³em baga¿nik i zdj±³em materia³ow± p³achtê przylepion± do kanapy. Po jej zdjêciu d¼wiêk by³ jeszcze bardziej natarczywy. Znalaz³em teoretyczn± przyczynê tego problemu o nazwie pompa paliwa. Oprócz tego wyczyta³em, ¿e rzeczywi¶cie czasami s³ychaæ jej pracê. Niepokoj±ce jest to, ¿e kilka razy po w³±czeniu silnika tego nie by³o. Czy to rzeczywi¶cie mo¿e byæ pompa? Je¶li tak, to czy na prêdce mam siê tym zaj±æ? Je¶li nie, to co to ewentualnie? Auto mam zamiar oddaæ na wymianê ¶wiec i kabli w najbli¿szym czasie, ale nie wiem jak bardzo siê ¶pieszyæ.

Oprócz tego ma³e pytanie niedotycz±ce tematu. Potrzebujê kilka drobnych elementów, które nie zawsze s± na Allegro czy Tablicy. Np. os³ona lewego b³otnika (oddzielaj±ca ko³o od kabli przy silniku). Po prawej stronie jest, po lewej nie. Albo za¶lepki na ¶ruby przy wajsze do otwierania drzwi czy nak³adki na ¶ruby przy ko³ach. Czy mamy zaprzyja¼nionych partnerów od takich elementów?

Odno¶nie os³ony, to nie wiem jak to siê prawid³owo nazywa. W zwi±zku z tym nie mam pojêcia jak to znale¼æ na Allegro. Pozwolê sobie napisaæ, ¿e znalaz³em jeden temat na naszym forum pod tym linkiem.

A dok³adniej mówi±c chodzi mi o te elementy:


Mój samochód to Jaguar XJ8 z 1998 roku z silnikiem 4.0 284 KM bez instalacji gazowej.

Dziêkujê.
Marcin
« Ostatnia zmiana: Kwiecieñ 12, 2014, 23:06:36 pm wys³ana przez Nokardron »

tomek1212

  • Go¶æ
Odp: Dziwny d¼wiêk jakby piszczenie z tylnej kanapy oraz os³ona b³otnika
« Odpowied¼ #1 dnia: Kwiecieñ 13, 2014, 00:04:19 am »
Ta os³ona popularnie nazywana jest "nadkole".
O te elementy czê¶ci musisz pytaæ osób które maj± ca³e auta do sprzedania na czê¶ci.   

Nokardron

  • Go¶æ
Odp: Dziwny d¼wiêk jakby piszczenie z tylnej kanapy oraz os³ona b³otnika
« Odpowied¼ #2 dnia: Kwiecieñ 13, 2014, 11:06:14 am »
Dziêki. Teraz znalezienie elementu od razu sta³o siê prostsze. Mam nawet na oku kilka nadkoli.

Wracaj±c do kluczowego problemu cichego piszczenia. Czy element widoczny na zdjêciu (przy kole zapasowym w baga¿niku) mo¿e to powodowaæ? Nie mam pojêcia co to za kostka i co ona tam robi. Czy ci±gle g³ównym podejrzanym zostaje pompa podaj±ca paliwa?

tomek1212

  • Go¶æ
Odp: Dziwny d¼wiêk jakby piszczenie z tylnej kanapy oraz os³ona b³otnika
« Odpowied¼ #3 dnia: Kwiecieñ 13, 2014, 11:49:26 am »
Ta kostka na pewno nie powoduje ¿adnego piszczenia.
Najprawdopodobniej wszystko wskazuje na pompê.

Nokardron

  • Go¶æ
Odp: Dziwny d¼wiêk jakby piszczenie z tylnej kanapy oraz os³ona b³otnika
« Odpowied¼ #4 dnia: Kwiecieñ 13, 2014, 20:24:18 pm »
Znalaz³em na YouTube chyba identyczny d¼wiêk co u mnie. Ostatnie pytanie. Jak gro¼ne to jest? Wiem, ¿e pompy lubi± g³o¶no pracowaæ czy wpadaæ w przeró¿ne wibracje, ale poproszê kogo¶ du¿o bardziej do¶wiadczonego o opiniê. Dziêkujê.

tomek1212

  • Go¶æ
Odp: Dziwny d¼wiêk jakby piszczenie z tylnej kanapy oraz os³ona b³otnika
« Odpowied¼ #5 dnia: Kwiecieñ 13, 2014, 21:04:41 pm »
Jak Ci ten odg³os przeszkadza to j± wymieñ, prawdopodobnie i tak prêdzej czy pó¼niej padnie skoro ju¿ wyje. Ten odg³os ¶wiadczy o zu¿yciu ³o¿ysk czy tulejek w pompie, wiêc nigdy nie wiadomo czy nie zatrze siê ca³kiem.
Jednak jest troche roboty ¿eby siê dostac do zbiornika i j± wyj±æ, poza tym nowa pompa dedykowana do tego modelu kosztuje oko³o 500z³ i nie ³atwo j± kupiæ.

Nokardron

  • Go¶æ
Odp: Dziwny d¼wiêk jakby piszczenie z tylnej kanapy oraz os³ona b³otnika
« Odpowied¼ #6 dnia: Kwiecieñ 13, 2014, 21:12:41 pm »
Zastanowiê siê nad odstawieniem samochodu w ci±gu kilku dni. Dziêki za cenne wskazówki. Pompa dedykowana brzmi gro¼nie. Rozumiem, ¿e ¿adne zamienniki nie s± polecane (np. z Inter Cars). Lepiej znale¼æ dobr± u¿ywan± sztukê ni¿ nieznanego producenta? Warto wspomnieæ, ¿e robiê ok. 5 ty¶. km rocznie.

tomek1212

  • Go¶æ
Odp: Dziwny d¼wiêk jakby piszczenie z tylnej kanapy oraz os³ona b³otnika
« Odpowied¼ #7 dnia: Kwiecieñ 15, 2014, 12:50:44 pm »
Chodzi³o mi bardziej o kszta³t i króæce które s± do¶æ nietypowe przez co ¿adna uniwersalna nie pasuje, trzeba kombinowaæ, przerabiaæ.
W intercarsie do x300 to mo¿esz kupiæ klocki albo filtry choæ i tak nie wszystkie.