Autor Wątek: Dziwny dźwięk jakby piszczenie z tylnej kanapy oraz osłona błotnika  (Przeczytany 2637 razy)

Nokardron

  • Gość
Cześć.

Przekopałem forum szukając dziwnego, piszczącego dźwięku z tylnej kanapy, ale się nie doszukałem. Znalazłem natomiast na zupełnie innej stronie wskazówkę, że może to być pompa paliwa. Problem jest taki, że po włączeniu silnika praktycznie za każdym razem z tyłu samochodu wydobywa się bardzo dziwny, niezbyt głośny, piszczący dźwięk. Przypomina on pracę jakiejś cewki. Gdy nachyliłem się nad tylną kanapą to właśnie tam jest jego źródło. Ponadto, otworzyłem bagażnik i zdjąłem materiałową płachtę przylepioną do kanapy. Po jej zdjęciu dźwięk był jeszcze bardziej natarczywy. Znalazłem teoretyczną przyczynę tego problemu o nazwie pompa paliwa. Oprócz tego wyczytałem, że rzeczywiście czasami słychać jej pracę. Niepokojące jest to, że kilka razy po włączeniu silnika tego nie było. Czy to rzeczywiście może być pompa? Jeśli tak, to czy na prędce mam się tym zająć? Jeśli nie, to co to ewentualnie? Auto mam zamiar oddać na wymianę świec i kabli w najbliższym czasie, ale nie wiem jak bardzo się śpieszyć.

Oprócz tego małe pytanie niedotyczące tematu. Potrzebuję kilka drobnych elementów, które nie zawsze są na Allegro czy Tablicy. Np. osłona lewego błotnika (oddzielająca koło od kabli przy silniku). Po prawej stronie jest, po lewej nie. Albo zaślepki na śruby przy wajsze do otwierania drzwi czy nakładki na śruby przy kołach. Czy mamy zaprzyjaźnionych partnerów od takich elementów?

Odnośnie osłony, to nie wiem jak to się prawidłowo nazywa. W związku z tym nie mam pojęcia jak to znaleźć na Allegro. Pozwolę sobie napisać, że znalazłem jeden temat na naszym forum pod tym linkiem.

A dokładniej mówiąc chodzi mi o te elementy:


Mój samochód to Jaguar XJ8 z 1998 roku z silnikiem 4.0 284 KM bez instalacji gazowej.

Dziękuję.
Marcin
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 12, 2014, 23:06:36 pm wysłana przez Nokardron »

tomek1212

  • Gość
Odp: Dziwny dźwięk jakby piszczenie z tylnej kanapy oraz osłona błotnika
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 13, 2014, 00:04:19 am »
Ta osłona popularnie nazywana jest "nadkole".
O te elementy części musisz pytać osób które mają całe auta do sprzedania na części.   

Nokardron

  • Gość
Odp: Dziwny dźwięk jakby piszczenie z tylnej kanapy oraz osłona błotnika
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 13, 2014, 11:06:14 am »
Dzięki. Teraz znalezienie elementu od razu stało się prostsze. Mam nawet na oku kilka nadkoli.

Wracając do kluczowego problemu cichego piszczenia. Czy element widoczny na zdjęciu (przy kole zapasowym w bagażniku) może to powodować? Nie mam pojęcia co to za kostka i co ona tam robi. Czy ciągle głównym podejrzanym zostaje pompa podająca paliwa?

tomek1212

  • Gość
Odp: Dziwny dźwięk jakby piszczenie z tylnej kanapy oraz osłona błotnika
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 13, 2014, 11:49:26 am »
Ta kostka na pewno nie powoduje żadnego piszczenia.
Najprawdopodobniej wszystko wskazuje na pompę.

Nokardron

  • Gość
Odp: Dziwny dźwięk jakby piszczenie z tylnej kanapy oraz osłona błotnika
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 13, 2014, 20:24:18 pm »
Znalazłem na YouTube chyba identyczny dźwięk co u mnie. Ostatnie pytanie. Jak groźne to jest? Wiem, że pompy lubią głośno pracować czy wpadać w przeróżne wibracje, ale poproszę kogoś dużo bardziej doświadczonego o opinię. Dziękuję.

tomek1212

  • Gość
Odp: Dziwny dźwięk jakby piszczenie z tylnej kanapy oraz osłona błotnika
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 13, 2014, 21:04:41 pm »
Jak Ci ten odgłos przeszkadza to ją wymień, prawdopodobnie i tak prędzej czy później padnie skoro już wyje. Ten odgłos świadczy o zużyciu łożysk czy tulejek w pompie, więc nigdy nie wiadomo czy nie zatrze się całkiem.
Jednak jest troche roboty żeby się dostac do zbiornika i ją wyjąć, poza tym nowa pompa dedykowana do tego modelu kosztuje około 500zł i nie łatwo ją kupić.

Nokardron

  • Gość
Odp: Dziwny dźwięk jakby piszczenie z tylnej kanapy oraz osłona błotnika
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 13, 2014, 21:12:41 pm »
Zastanowię się nad odstawieniem samochodu w ciągu kilku dni. Dzięki za cenne wskazówki. Pompa dedykowana brzmi groźnie. Rozumiem, że żadne zamienniki nie są polecane (np. z Inter Cars). Lepiej znaleźć dobrą używaną sztukę niż nieznanego producenta? Warto wspomnieć, że robię ok. 5 tyś. km rocznie.

tomek1212

  • Gość
Odp: Dziwny dźwięk jakby piszczenie z tylnej kanapy oraz osłona błotnika
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 15, 2014, 12:50:44 pm »
Chodziło mi bardziej o kształt i króćce które są dość nietypowe przez co żadna uniwersalna nie pasuje, trzeba kombinować, przerabiać.
W intercarsie do x300 to możesz kupić klocki albo filtry choć i tak nie wszystkie.