Autor Wątek: Coś puka/stuka w zawieszeniu- pytania, diagnozy i naprawa. XJ6  (Przeczytany 4724 razy)

keypek9215

  • Gość
Coś puka/stuka w zawieszeniu- pytania, diagnozy i naprawa. XJ6
« dnia: Marzec 06, 2014, 19:37:34 pm »
Witajcie !!!
Przeglądnąłem wszystkie tematy i zauważyłem że często pojawia się temat "coś puka..." Proponuje aby w tym temacie pisać wszystkie problemy z zawieszeniem w XJ6 ale także sposoby diagnozy "co puka..." i jak naprawić.
Nie wpadłbym na ten pomysł gdy nie fakt że sam się z tym aktualnie borykam. Mój problem zaczął się zaraz po zakupie i na początku podejrzewałem tulejkę na amortyzatorze ale niestety to nie ona... Pojechałem na szarpanki do okręgowej, które niestety nic nie wykazały, żadnych luzów. Tak wiec zdesperowany zacząłem rozbierać i moim oczom ukazało się coś przerażającego zajechane w nic łożyska i zapieczona tuleja rozporowa z drugiej strony było podobnie, tak więc zakupiłem na dwie strony wymieniłem i.... nadal stuka.
Drugą opcją jaką rozważałem były poduszki pod amortyzatory... zakupiłem ale po rozebraniu okazało się że poduszki są dobre. W końcu ujrzałem światełko w tunelu luzy na tulejkach mocujących belkę. zakupione, wymienione i... nadal stuka. Ciągle słychać taki pusty dźwięk i to teraz po tych wszystkich wymianach z obu stron. Stuka przy jedzie po nierównościach nawet po asfalcie a już  na dziurach jest masakra...

Zdaje sobie sprawę że nikt na odległość nie oceni mi czy stuka to czy tamto ale może macie jakieś sposoby na diagnozę co to może być.

Jakie mecie pomysły co dalej?

ketchup4

  • Gość
Odp: Coś puka/stuka w zawieszeniu- pytania, diagnozy i naprawa. XJ6
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 06, 2014, 19:45:40 pm »
............a górne gąbkowe poduszki na chłodnicy masz całe czy raczej nie bardzo, jak chłodnica luźno lata to też hałasuje - znam to z autopsji 8)

keypek9215

  • Gość
Odp: Coś puka/stuka w zawieszeniu- pytania, diagnozy i naprawa. XJ6
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 06, 2014, 22:42:26 pm »
Zapomniałem dodać ze sprawa tyczy sie tylnego zawieszenia.

tomek1212

  • Gość
Odp: Coś puka/stuka w zawieszeniu- pytania, diagnozy i naprawa. XJ6
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 06, 2014, 23:07:53 pm »
Te poduszki na amortyzatorach w końcu zmieniłeś ?
W XJ40 (takie samo zawieszenie) miałem też problem z tylnymi amorami, poduszki piankowe były nawet nie najgorsze, ale poniżej w misce były takie gumowe tulejki, wybite mocno. Też na szarpakach nic nie wychodziło i też stukało niemiłosiernie.
Po wymianie tych tulejek wszystko ucichło.

keypek9215

  • Gość
Odp: Coś puka/stuka w zawieszeniu- pytania, diagnozy i naprawa. XJ6
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 07, 2014, 08:35:32 am »
Poduszek nie wymieniłem bo wyglądają całkiem dobrze.
Też podejrzewałem te tulejki ale nie mogę ich nigdzie namierzyć... Wiecie może jakie mają nr katalogowy?

 

tomek1212

  • Gość
Odp: Coś puka/stuka w zawieszeniu- pytania, diagnozy i naprawa. XJ6
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 07, 2014, 10:35:14 am »
Chodziło mi o ten element na zdjęciu, centruje on tulejkę metalową w górnej misce.
Rozbierałem wgl całego amortyzatora, czy tylko po wyjęciu z auta całej kolumny stwierdziłeś że wszystko jest OK ?


keypek9215

  • Gość
Odp: Coś puka/stuka w zawieszeniu- pytania, diagnozy i naprawa. XJ6
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 07, 2014, 11:50:52 am »
Nie, nie rozbieralem jeszcze amortyzatora. Idzie coś takiego wgl dokupić ?

tomek1212

  • Gość
Odp: Coś puka/stuka w zawieszeniu- pytania, diagnozy i naprawa. XJ6
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 07, 2014, 18:44:30 pm »
Nie wiem, gdzieś na pewno, ja to dorabiałem z innych tulei bo mi zależało na czasie.
Ewentualnie znając wymiary każdy tokarz pewnie by to wytoczył z tarflenu.


tomek1212

  • Gość
Odp: Coś puka/stuka w zawieszeniu- pytania, diagnozy i naprawa. XJ6
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 10, 2014, 21:12:59 pm »
Chodzi mi o część nr14 na tym schemacie http://www.jaguarclassicparts.com/uk/jaguar-xj6-parts/steering-and-suspension/shock-absorbers-and-stop-rubbers/damper-and-spring-rear
Jak widać w XJ40 wygląda to troszkę inaczej mimo że na pierwszy rzut oka wydają się takie same (oczywiście mowa o zawieszeniu zwykłym bez NIVO, czyli ten po lewej).

Jednak proponowałbym wyjąć te kolumny, rozebrać i naocznie stwierdzić co i czy jest wybite.

keypek9215

  • Gość
Odp: Coś puka/stuka w zawieszeniu- pytania, diagnozy i naprawa. XJ6
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 12, 2014, 17:04:33 pm »
Po rozebraniu nie znalazłem nic takiego jak te tulejki. Ale czy w X300 one mają iść skoro nie ma ich w katalogu? Kupić nie problem, nie jest to jakiś duży koszt tylko pytanie czy to pomoże.

tomek1212

  • Gość
Odp: Coś puka/stuka w zawieszeniu- pytania, diagnozy i naprawa. XJ6
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 12, 2014, 19:28:44 pm »
No skoro katalog nic nie mówi to raczej nie ma być nic takiego.
Pamiętam że u mnie przez wybite te gumowe tulejki były aż wytarte ślady w tej górnej misce, po prostu trzon amortyzatora (na którym była jeszcze metalowa tulejka) bił o to całe mocowanie.

keypek9215

  • Gość
Odp: Coś puka/stuka w zawieszeniu- pytania, diagnozy i naprawa. XJ6
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 12, 2014, 22:38:34 pm »
Więc skoro w  X300 nie ma takiej części to przecież nie będę jej montowal dlatego ze w xj40 były montowane... Jakieś jeszcze pomysły co to może stukać ? :- pojecia

tomek1212

  • Gość
Odp: Coś puka/stuka w zawieszeniu- pytania, diagnozy i naprawa. XJ6
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 13, 2014, 09:52:07 am »
No dokładnie, ale musiała być czymś innym zastąpiona bo generalnie konstrukcja amortyzatora się nie zmieniła.
Rozbierałeś to wszystko, nie było widać żadnych śladów zużycia ?

keypek9215

  • Gość
Odp: Coś puka/stuka w zawieszeniu- pytania, diagnozy i naprawa. XJ6
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 18, 2014, 20:06:25 pm »
Tak wiec rozebrałem praktycznie wszystko...
I znalazłem niewielkie luzy jeden to łożyska koła ale są one naprawdę niewielkie i nie chce mi sie wierzyć żeby robiły aż taki hałas przy dołkach gdy nawet nie huczą i pracują dobrze.
Mama założone amortyzatory bilsteiny które pracują idealnie. Jednak u góry przy mocowaniu jest metalowa tulejka na którą następnie nachodzi gumowa poduszka i ta tulejka od wewnątrz ma jakieś 0,5mm luzu jest to wyczuwalne tylko po rozebraniu. Gdy skręcę wszystko tak jak ma być nie wyczuwam żadnego luzu... Czy możliwe żeby pod ciężarem auta ten luz powstał i dawał aż taki pusty huk jutro to sprawdzę bo wytocze je idealne na wymiar.
Tulejki na amortyzatorach są ok chodzą na boki ale góra dół siedzi sztywno czyli tak jak powinno być.
Jest jeszcze jeden luz który mnie zastanawia i zarazem przeraża, mianowicie gdy wkręce amortyzator na sztywno w imadło i złapię za poduszki bujając na boki jest wyczuwalny delikatny luz w miejscu uszczelniacza...
Największą zagadką są 3-4 podkładki które ktoś wsadził nad tą metalową tulejkę od góry... tylko w jakim celu? sprawdzałem i auto tak samo tłucze się z tymi podkładkami co i bez.
Dodam jeszcze że posprawdzałem i na wahaczach nie ma luzów na łącznikach również...