Autor Wątek: jak przygotować jaguara do snu zimowego  (Przeczytany 4382 razy)

Offline Ojciec

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 292
jak przygotować jaguara do snu zimowego
« dnia: Październik 07, 2013, 19:45:12 pm »
Nieuchronnie zbliża się czas kiedy jaguar zapadnie w sen zimowy. Cały ten okres spędzi w garażu nie ogrzewanym razem z autem które używam na co dzień i teraz mam kilka pytań:
1- jedni twierdzą że lepiej auto trzymać w takim garażu do którego inne auto nie będzie wjeżdżać, czy to ma jakieś znaczenie czy tam raz dziennie wjedzie samochód czy nie?
2- wyczytałem że warto podnieść auto tak aby nie stało na kołach no i teraz tak.... mam nivo czy 5 miesięczne swobodne zwisanie kół nie spowoduje żadnego uszczerbku na nivomatach? Jeśli faktycznie zostawił bym go na kobyłkach to pod co je podłożyć ? Mile widziane jakieś zdjęcie podwozia z zaznaczonymi miejscami  :)
3- czy to prawda że na sen zimowy najlepiej auto zostawić z pełnym bakiem.

Miałbym też jeszcze opcję wynajmu ogrzewanego garażu, w którym stał by tylko jaguar i nikt by tego garażu nie otwierał.

Co będzie lepsze? Nie ogrzewany garaż gdzie auto "zamarznie" czy pojedynczy ogrzewany garaż ?

Z pytań na razie tyle, z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi.
« Ostatnia zmiana: Październik 07, 2013, 19:56:33 pm wysłana przez ojciec »
1992r - Jaguar XJR6 4.0
1988r - Jaguar XJS 5.3 V12

robek1965

  • Gość
Odp: jak przygotować jaguara do snu zimowego
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 07, 2013, 20:00:39 pm »
1 - wentylacja się przyda. jak jest ruch, jest i wentylacja.

2 - podniesienie robi nivomatami dobrze.

3 - tak, wtedy korozja w baku nie ma szans.

tomek1212

  • Gość
Odp: jak przygotować jaguara do snu zimowego
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 07, 2013, 22:29:30 pm »
Podstawić możesz go najlepiej w miejscu gdzie są zaślepki do fabrycznego podnośnika, chociaż osobiście uważam że lepiej jakby auto stało na kołach i chociaż raz na miesiąc odpalić silnik, zagrzać, zrobić małą rundę. Nie ma nic gorszego niż auto nieodpalane i nieużywane przez dłuższy czas.

Offline Ojciec

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 292
Odp: jak przygotować jaguara do snu zimowego
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 08, 2013, 07:04:09 am »
Jeśli kobyłki podstawie pod te tunele na ori podnośnik to nie odkształca się one po tak długim czasie?

Jeśli chodzi o garaż to co lepiej wybrać nie ogrzewany codziennie wentylowany? Czy ten ogrzewany? (wjazd do ogrzewanego jest bardzo stromy wiec w zimie nie wyjdę...)
1992r - Jaguar XJR6 4.0
1988r - Jaguar XJS 5.3 V12

Pawel99

  • Gość
Odp: jak przygotować jaguara do snu zimowego
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 08, 2013, 11:48:25 am »

Offline Ojciec

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 292
Odp: jak przygotować jaguara do snu zimowego
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 13, 2014, 11:03:55 am »
Odświeżę temat bo mam jedno pytanie.
Jako że na dniach jaguar zapadnie w sen zimowy to powiedzcie mi czy skrzynię zostawić na P czy na N ?

z góry dzięki za info.
1992r - Jaguar XJR6 4.0
1988r - Jaguar XJS 5.3 V12

Offline Michal_sk8

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 109
  • low mileager jaguar XJ40 94'
Odp: jak przygotować jaguara do snu zimowego
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 15, 2014, 22:36:38 pm »
z 2 może 3 zimy temu takie naprawdę srogie nawet -30 zostawiłem auto nie odpalane całą zimę zakryte plandeką, na P wiosną odpaliło, skrzynia działała również ok i działa nadal jak i cała reszta

ja dodatkowo jaguarowi na zimę zakładam stare felgi z oponami aby nie odkształcać tych na których teraz jeździ a co jakiś czas będzie odpalany i zabierany na mała rundkę przed garaż

Offline Ojciec

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 292
Odp: jak przygotować jaguara do snu zimowego
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 15, 2014, 22:44:30 pm »
Ja zostawiam jaguara na obecnych kołach bo i tak opony mam do wymiany. Dodatkowo zostawiam pełny bak. W planach mam odpalić go co miesiąc rozgrzewac do tem. roboczej i zostawiać go jeszcze trochę na chodzie.
Skrzynie na razie zostawiłem na N a pod koł dałem klin.
1992r - Jaguar XJR6 4.0
1988r - Jaguar XJS 5.3 V12

Offline Michal_sk8

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 109
  • low mileager jaguar XJ40 94'
Odp: jak przygotować jaguara do snu zimowego
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 16, 2014, 01:30:43 am »
też mam pod sam korek zalane na zimę, ciekawe z tą skrzynią jak jest bardziej poprawnie, zapewne w instrukcji obsługi będzie napisane co lepsze w razie dłuższego postoju o ile jest jakaś różnica, skoro skrzynia i tak nie pracuje

Offline Ojciec

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 292
Odp: jak przygotować jaguara do snu zimowego
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 16, 2014, 07:45:38 am »
Moje pytanie czy auto na dłuższy postój zostawić na P cz na N wynika skąd ze na P coś się blokuje ze nie można ruszyć auta (nie wiem co nie jestem mechanikiem) i zastanawiam się czy ta blokada nie może jakoś zamarznać i uniemożliwić odpalenie / przedstawienie auta.
1992r - Jaguar XJR6 4.0
1988r - Jaguar XJS 5.3 V12

Offline Six

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 267
Odp: jak przygotować jaguara do snu zimowego
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 16, 2014, 09:38:45 am »
Nie wiem jak jest w XJ40, ale w każdym aucie z automatem, jakim miałem okazję jeździć nie da się wyjąć kluczyka ze stacyjki, jeśli skrzynia nie jest na P.
Poza tym bez przesady, to nie hamulec ręczny, żeby cośtam miało przymarznąć/skorodować...

Offline Ojciec

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 292
Odp: jak przygotować jaguara do snu zimowego
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 16, 2014, 09:54:19 am »
W moim xj40 da się wyciągnąć kluczyk gdy skrzynia jest na N. Przez chwilę jest pukanie i później spokój.
1992r - Jaguar XJR6 4.0
1988r - Jaguar XJS 5.3 V12

Offline sebek1111

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 255
Odp: jak przygotować jaguara do snu zimowego
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 16, 2014, 13:46:09 pm »
Chyba za bardzo certolisz sie z autem. Postaw grata i niech stoi, a najlepiej to przejedz sie nim czasem jak bedzie sucho. Po co ma stac bezczynnie. Wielka krzywda mu sie nie stanie. Ja tez w zimie zadko jezdze i jak jest sucho ale, raz na jakis czas przejade sie.