Autor Wątek: Niepokojące dźwięki przy zamykaniu samochodu (superlock)  (Przeczytany 7135 razy)

Mariusz.524827

  • Gość
Niepokojące dźwięki przy zamykaniu samochodu (superlock)
« dnia: Marzec 16, 2013, 19:05:44 pm »
Witam!

Postanowiłem poprawić jakość dźwięku w moim Daimlerze co polegało między innymi na wygłuszeniu drzwi i dachu. Po ponownym spasowaniu boczków pojawił się pewien problem prawdopodobnie z jakimś czujnikiem.

Objawy są takie, że po zamknięciu auta z pilota (dwukrotne wciśnięcie przycisku) samochód wydaje krótki sygnał dźwiękowy i za chwilę drugi o wyższej częstotliwości. Wcześniej nie było tego drugiego "piknięcia". Niby wszystko działa, tzn. jeśli zamknę się w samochodzie, wcisnę dwa razy przycisk pilota to drzwi są zablokowane od środka, przy czym jeśli próbuję otworzyć prawe drzwi to załącza się alarm, natomiast alarm nie załącza się jeśli ciągnę za lewą klamkę.

Zwracam się z prośbą do użytkowników X300 żeby sprawdzili jak u Was zachowuje się samochód w przedstawionych przeze mnie sytuacjach. Co może być przyczyną tego drugiego "piknięcia" przy zamykaniu samochodu, jakiś czujnik?

Pozdrawiam!

lysyyy

  • Gość
Odp: Niepokojące dźwięki przy zamykaniu samochodu (superlock)
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 16, 2013, 19:09:38 pm »
Drugie pipnięcie to chyba standard  :-V Ja tak mam od początku i u mnie wszystko jest ok

Mariusz.524827

  • Gość
Odp: Niepokojące dźwięki przy zamykaniu samochodu (superlock)
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 16, 2013, 19:19:33 pm »
Drugie pipnięcie to chyba standard  :-V Ja tak mam od początku i u mnie wszystko jest ok

Wydaje mi się, że przedtem tego nie było. Zwróć uwagę na tą instrukcję:

http://www.youtube.com/watch?v=m1xBUL2BvRk

Oprócz tego drugiego piknięcia nie zauważyłem, żeby coś się zmieniło w funkcjonalności. Mógłbyś jeszcze sprawdzić jak zachowuje się alarm kiedy zamkniesz się w samochodzie (superlock) i pociągniesz za klamkę od środka? Jak wspomniałem u mnie załącza się syrena ale tylko przy prawych drzwiach.

Offline Zapek

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 742
  • DAIMLER LONG 4.0 1996
Odp: Niepokojące dźwięki przy zamykaniu samochodu (superlock)
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 16, 2013, 19:25:09 pm »
ma nie być

Mariusz.524827

  • Gość
Odp: Niepokojące dźwięki przy zamykaniu samochodu (superlock)
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 16, 2013, 19:41:16 pm »
zapek wiem, że wymieniałeś kiedyś podsufitkę, czy nie stało się to po tym? Wpadł mi jeszcze taki pomysł, że może winowajcą jest czujnik zbicia szyb...

lysyyy

  • Gość
Odp: Niepokojące dźwięki przy zamykaniu samochodu (superlock)
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 16, 2013, 23:09:24 pm »
Więc tak... U mnie, jak już pisałem, alarm zawsze uzbraja się dwoma piknięciami, z czego drugie ma wyższy dźwięk. Jeśli chodzi o klamki, to siedząc w środku przy uzbrojonym alarmie pociągnięcie za klamkę kierowcy lub pasażera powoduje uruchomienie alarmu. Jest tylko pewna różnica - w obu klamkach (pasażera z przodu i kierowcy) wystarczy samo naciągnięcie klamki, bez otwarcia drzwi, aby włączył się alarm, ale klamka kierowcy, mimo dalszego ciągnięcia klamki, nie otworzy drzwi - włączy się tylko alarm, ale klamka drzwi nie otwiera. W przypadku drzwi pasażera - klamka najpierw uruchamia alarm, ale dalsze jej ciągnięcie otwiera drzwi.
Jeśli chodzi o ten podwójny dźwięk, to ciekawe co to może być - może to jest sygnalizowanie jakiegoś problemu właśnie w systemie alarmu  ?????? Nie działa mi to domykanie szyb z pilota, tak jak nie działa zamykanie szyby kierowcy jednym przyciśnięciem przycisku. Samo otwieranie jednym przyciśnięciem działa (to chyba jest tzw. funkcja komfort otwierania i domykania szyb)...
Proponuję, żeby kilka osób posprawdzało u siebie te pipnięcia, pociąganie za klamki i domykanie szyb  :-V

Mariusz.524827

  • Gość
Odp: Niepokojące dźwięki przy zamykaniu samochodu (superlock)
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 17, 2013, 14:36:37 pm »
W przypadku drzwi pasażera - klamka najpierw uruchamia alarm, ale dalsze jej ciągnięcie otwiera drzwi.
Jeśli chodzi o ten podwójny dźwięk, to ciekawe co to może być - może to jest sygnalizowanie jakiegoś problemu właśnie w systemie alarmu  ?????? Nie działa mi to domykanie szyb z pilota, tak jak nie działa zamykanie szyby kierowcy jednym przyciśnięciem przycisku. Samo otwieranie jednym przyciśnięciem działa (to chyba jest tzw. funkcja komfort otwierania i domykania szyb)...

Drzwi nie powinny otwierać się od środka. Według instrukcji faktycznie sygnał dźwiękowy wysokiej częstotliwości sygnalizuje wystąpienie błędu. Mam oryginalną instrukcję w języku holenderskim i jest tam opis tej sytuacji, ale niestety bez szczegółów.

Proponuję, żeby kilka osób posprawdzało u siebie te pipnięcia, pociąganie za klamki i domykanie szyb  :-V

Jestem za.

lysyyy

  • Gość
Odp: Niepokojące dźwięki przy zamykaniu samochodu (superlock)
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 17, 2013, 14:56:19 pm »
Czyli u Ciebie pociągnięcie klamki, zarówno pasażera jak i kierowcy, nie otworzy drzwi, a jedynie włączy syrenę?

Mariusz.524827

  • Gość
Odp: Niepokojące dźwięki przy zamykaniu samochodu (superlock)
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 17, 2013, 15:02:36 pm »
Czyli u Ciebie pociągnięcie klamki, zarówno pasażera jak i kierowcy, nie otworzy drzwi, a jedynie włączy syrenę?

Dokładnie. W żaden sposób nie można otworzyć samochodu od środka (również przez tylne drzwi), taka jest idea tego zabezpieczenia.

Offline RedOctober

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.371
Odp: Niepokojące dźwięki przy zamykaniu samochodu (superlock)
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 17, 2013, 15:33:32 pm »
U nie w x300 po drugim naciśnięciu pilota samochód daje jeden dźwięk i nie można otworzyć samochodu od środka żadną klamką. Czasami jak nie zamknę dobrze maski lub bagażnika to zamek się zamyka ale zaraz pojawia się drugi donośniejszy sygnał że coś jest nie zamknięte i po chwili jak nie zamknę tego włącza się alarm.
Jaguar XJS 5,3 V12 1987
Jaguar XJ6 4,0 Sport 1996
Jaguar XE-S 3,0 V6 2015.

lysyyy

  • Gość
Odp: Niepokojące dźwięki przy zamykaniu samochodu (superlock)
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 17, 2013, 15:43:11 pm »
Czyli u mnie od początku coś jest nie teges...  ?????? Tylne klamki też otwierają samochód od środka, włączając przy tym alarm, ale samo ich naciągnięcie nic nie robi - trzeba otworzyć drzwi... No to teraz trzeba znaleźć powód tego niewłaściwego zachowania systemu alarmu  ??????
A jak u Was z domykaniem szyb z pilota?

Offline RedOctober

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.371
Odp: Niepokojące dźwięki przy zamykaniu samochodu (superlock)
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 17, 2013, 15:44:42 pm »
Po naciśnięciu drugi raz słychać w drzwiach jakby drugi raz został zamknięty zamek.
Jaguar XJS 5,3 V12 1987
Jaguar XJ6 4,0 Sport 1996
Jaguar XE-S 3,0 V6 2015.

lysyyy

  • Gość
Odp: Niepokojące dźwięki przy zamykaniu samochodu (superlock)
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 17, 2013, 15:54:04 pm »
Dobra wskazówka!
To będzie zapewne coś z tym, u mnie też to słychać, ale idę sprawdzę, czy słychać to w każdych drzwiach - może tylko w drzwiach kierowcy to poprawnie działa, a w pozostałych nie da rady coś przeskoczyć  ?????? Wczoraj jak sprawdzałem to otwieranie od środka, to przy tym drugim wciśnięciu pilota słyszałem zarówno przeskoczenie siłownika, jak i niepokojący dźwięk z prawej strony - jakby piśnięcie z takim "wygaszającym" się dźwiękiem, jakby właśnie siłownik nie mógł czegoś naciągnąć. Idę sprawdzać!

A więc tak...
Dzisiaj już z klamkami wszystko gra... Wczoraj były czyste drogi więc wziąłem Jaga na przejażdżkę, bo długo już stał. Zauważyłem, że w środku było b. dużo wilgoci - szyby po odmarznięciu po prostu ociekały wodą, co zapewne spowodowało też przymarznięcie mechanizmów w drzwiach. Pojeździłem z pół godziny, auto się odgrzało i dzisiaj już wszystko gra z klamkami - nie da się nimi otworzyć od środka, jak jest uzbrojony alarm. Ale pociągnięcie jedynie za klamki przednich drzwi załącza alarm - tylne pozostaję "nieaktywne". Nie ma też już tego dźwięku, jakby siłownik nie dawał rady, po prostu wczoraj musiało być coś przymarznięte...
Co do podwójnego dźwięku - nadal jest  ??????
Jedyne do przychodzi mi do głowy - to szyberdach. Coś z nim nie tak, otwierać się otwiera, ale jest tam coś pękniętego i nie odsuwa i nie podnosi podbitki pod szyberdachem. Tam pewnie też jest jakiś czujnik otwarcia i pewnie coś nie styka...
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2013, 16:15:51 pm wysłana przez lysyyy »

Mariusz.524827

  • Gość
Odp: Niepokojące dźwięki przy zamykaniu samochodu (superlock)
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 17, 2013, 18:21:16 pm »
Ale pociągnięcie jedynie za klamki przednich drzwi załącza alarm - tylne pozostaję "nieaktywne".

Wydaje mi się, że w tylnych drzwiach to normalne. U mnie też nie załącza się alarm kiedy ciągnę za klamkę od środka.

Połączono

Jedyne do przychodzi mi do głowy - to szyberdach. Coś z nim nie tak, otwierać się otwiera, ale jest tam coś pękniętego i nie odsuwa i nie podnosi podbitki pod szyberdachem. Tam pewnie też jest jakiś czujnik otwarcia i pewnie coś nie styka...

I tu możesz mieć rację! Również wymieniałem podsufitkę i teraz mam grubszy materiał. Szyberdach też się nie domyka do końca, dałem to tapicerowi do poprawienia. Na schemacie elektrycznym widać, że jest tam czujnik zamknięcia szyberdachu. Samochód oddałem do warsztatu i nie mogę teraz tego sprawdzić. Dla pewności zapytam - wyrażenie "HOOD AJAR" oznacza - uchylony szyberdach?

Chyba jednak otwarta maska  >:(
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2013, 18:58:50 pm wysłana przez Choina »

lysyyy

  • Gość
Odp: Niepokojące dźwięki przy zamykaniu samochodu (superlock)
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 17, 2013, 18:36:55 pm »
Słownik angielsko-polski PARK ˆ
1. (baglike covering the head)kaptur.
2. (holding roof overs carriage)składany dach.
3. (US, of a car)maska.

 ??????