Autor Wątek: Efekt pływania  (Przeczytany 4979 razy)

Offline xp32

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 33
Efekt pływania
« dnia: Grudzień 20, 2012, 17:07:21 pm »
Witam wszystkich.
Jestem posiadaczem Jaga X rok 2003 2.0D od trzech tygodni. Po pierwszych mrozach zauważyłem a może lepiej brzmi poczułem :) że autko zachowuje się jak bym pływał łódką. Nie ma określonych sytuacji kiedy to odczuwam, raz na nierównościach, raz na prostej drodze, czasem na "pusto" a czasem kiedy jedzie cztery pięć osób. Odczucie jest takie jak by uciekał tył auta na oblodzonej drodze. Czy ktoś się może spotkał z czymś takim? Dodam że po sprawdzeniu zawieszenia i mechanik i stacja kontroli uwag nie ma. Będę wdzięczny za jakieś wskazówki co to może być. Pozdrawiam

Offline Artek123

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 820
  • ....był S-Type 3.0 V6... ....jest XJ6 seria III...
Odp: Efekt pływania
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 20, 2012, 17:18:47 pm »
kolego a oprócz sprawdzenia luzów w zawieszeniu (Z tego co piszesz rozumiem że ich nie ma...), sprawdzałeś zbieżność???
Po za tym czy nie zacząłeś czasem odczuwać tego ,,pływania" po zmianie opon z letnich na zimowe???
Jeep Cherokee
BMW 3 GT
Jaguar XJ6 seria III

Offline xp32

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Efekt pływania
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 20, 2012, 17:43:43 pm »
Zbieżność też sprawdzona, a i owszem oo zmianie opon zaczęło się tak dziać tylko że na letnich raptem 30 kilometrów przejechałem po zakupie jaga i trzeba było zimówki zakładać więc i porównania za bardzo nie mam

Aleksander M

  • Gość
Odp: Efekt pływania
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 20, 2012, 17:45:47 pm »
jakie masz opony zimowe?

Offline xp32

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Efekt pływania
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 20, 2012, 17:54:38 pm »
Rozmiar 205/55/16 firmy nie pamiętam ale na bank żadna "chińszczyzna", zjechane też nie są

Offline Artek123

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 820
  • ....był S-Type 3.0 V6... ....jest XJ6 seria III...
Odp: Efekt pływania
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 20, 2012, 18:00:29 pm »
u mnie po zmianie opon na zimowe delikatnie taki efekt własnie występuje... na letnich tego nie ma (opony zimowe nowe kupione w zeszłym roku)... wynika to chyba z tego że guma jest miększa i jest wyższy protektor (bieżnik)...
Może spróbuj jak przez kilka dni nie będzie śniegu na drogach (będą suche), wrzucić na chwile letnie i zobaczyć jak się auto zachowuje...
Jeep Cherokee
BMW 3 GT
Jaguar XJ6 seria III

Offline xp32

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Efekt pływania
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 20, 2012, 18:40:28 pm »
Zobaczymy czy aura pozwoli, mam nadzieję że to kwestia opon. W poprzednim autku coś takiego się nie działo, wręcz w zimie prowadził się lepiej ale to skandynaw to może tak miał mieć  ;):-thank

cobi

  • Gość
Odp: Efekt pływania
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 20, 2012, 21:02:52 pm »
U mnie jest to samo. Po zmianie kół na zimowe 205/55/16 (letnie mam 205/45/17) czuje się jakbym płynął łódką dokładnie jak mówisz.

Kayyko

  • Gość
Odp: Efekt pływania
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 20, 2012, 22:32:17 pm »
wiem, że to może głupie, ale moj brat w fordzie miał coś takiego i aż sie bałem z nim jeżdzić bo wrazenie było jakby przod i tył miały sie zaraz rozjechać. U niego pomoglo wyważenie i dopompowanie/napompowanie kół. Po wizyzice u wulkanizatora sytuacja sie zancząco poprawiła.

Offline xp32

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Efekt pływania
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 21, 2012, 14:31:23 pm »
Kayyko - ciśnienie i wyważenie też sprawdzałem. Widocznie decydujący wpływ ma tu rodzaj opon - zimówki czy letnie. Widać Anglicy nie przewidzieli opadów śniegu i konieczności wymiany opon  ;D

Kayyko

  • Gość
Odp: Efekt pływania
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 21, 2012, 23:35:27 pm »
 ;D
w sumie Jaguar to nie Tygrys Syberyjski  :D

Offline Choina

  • Moderator Globalny
  • Forumowicz Daimler
  • ***
  • Wiadomości: 2.283
Odp: Efekt pływania
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 22, 2012, 08:07:08 am »
U mnie w iksie nie odczuwam efektu pływania. Zachowuje się tak samo jak na letnich. Przyznam nawet, że spodziewałem się bardziej komfortowej jazdy na 16tkach, a tu minimalna różnica.
Jest taka opona, nazwa firmy to Kelly i Diplomat (ten sam bieżnik pod różnymi producentami), większa większość narzeka na pływanie auta. Opona zajebista na śniegu, ale guma jest tak miękka, że aż przy większych prędkościach niebezpieczna. Bujanie występuje już przy 80km/h. Nie spotkałem się jednak z efektem pływania u innych producentów. Przeczytajcie w necie opinie o swoich oponach, a dowiecie się inny też mieli podobne problemy. Ja bardziej stawiałbym na zawieszenie. W iksie wysokość opony to 55, a takie opony już mają boki wzmacniane. Jakby to były balerony 75 czy 80 to jak najbardziej mógłbym się zgodzić, ale nie przy profilu 55.
Jest XE MY20, XJ6 BRG MY95
Był X350 Sovereign 4.2 Long 2005,  X350 SuperV8 2003, X-Type 3.0 2004 i 2007, X300 Sovereign 4.0 1997, X308 Sovereign 1998, X300 Tuning Arden 4.0 Manual 1996

cobi

  • Gość
Odp: Efekt pływania
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 22, 2012, 09:55:53 am »
Właśnie wróciłem z wulkanizacji.
Wymieniłem opony i już nie pływa  :-yipee

Offline Artek123

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 820
  • ....był S-Type 3.0 V6... ....jest XJ6 seria III...
Odp: Efekt pływania
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 22, 2012, 12:31:32 pm »
Ja bardziej stawiałbym na zawieszenie. W iksie wysokość opony to 55, a takie opony już mają boki wzmacniane. Jakby to były balerony 75 czy 80 to jak najbardziej mógłbym się zgodzić, ale nie przy profilu 55.


Tak jak pisałem wyżej u mnie na letnich takiego efektu ,,pływania" nie ma, a na zimowych (opony Dunlop SP WINTER SPORT 3D 225/55R16 95 H) delikatnie taki efekt występuje przy wyższych prędkościach (powyżej 120 km/h i wyżej)... więc skoro na jednych oponach jest (zimowe) to uczucie ,,pływania", a na drugich (letnie) nie, to zawias raczej to nie będzie, a co za tym idzie taki objaw jest możliwy w zalezności od opon...  ;)
dodam jeszcze że rozmiar opony letnia/zimowa jest ten sam. Wcześniej w Mondeo zresztą też miałem podobnie...

Właśnie wróciłem z wulkanizacji.
Wymieniłem opony i już nie pływa  :-yipee

zmieniłeś na letnie żeby sprawdzić??? czy na inne zimowe???

Jeep Cherokee
BMW 3 GT
Jaguar XJ6 seria III

Bedek

  • Gość
Odp: Efekt pływania
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 23, 2012, 10:19:23 am »
Mój X też kiedyś miał taki efekt pływania tyłu, też zwalałem na opony zimowe. Całe zawieszenie sprawdziłem i nic nie znalazłem. Dla świętego spokoju wymieniłem tulejki z tyłu ( te wahliwe ) ustawiłem zbieżnośc i teraz nic nie pływa a rodzaj opon nie ma znaczenia. Nie chcę tu przesądzac że to samo jest w waszych przypadkach ale warto tam pozaglądac.