Autor Wątek: x-type: czy to pompa wspomagania?  (Przeczytany 15217 razy)

ktr

  • Gość
x-type: czy to pompa wspomagania?
« dnia: Październik 29, 2011, 14:34:32 pm »
Od kilku dni słyszę nowy objaw. Akurat po wymianie opon na zimowe, ale raczej to wydarzenie się z tym nie łączy. Otóż gdy kręcę kierownicą podczas gdy auto stoi, zarówno w lewo jak i w prawo to słychać głośną pracę wspomagania, najgłośniej jest jak skręcę na maksa i przytrzymam. Ale nawet jak nie jest skręcona na maxa to i tak podczas obracania kierownicą zaczęło być głośno. Jakby się coś męczyło. Gdy skręcam kierownicą podczas jazdy to jest OK, no chyba że jadę wolniusieńko, to wtedy trochę słychać. Czy to może być pompa wspomagania? Jeśli tak to co polecacie zrobić - nowa pewnie kosztuje bardzo dużo... może da się regenerować? A może naprawić? A może to coś innego?

To jest inny, niezależny temat w stosunku do pisków z kierownicy (może to być taśma/wiązka bezstykowa lub jakaś guma) - z tym także muszę powalczyć.

moryc25

  • Gość
Odp: x-type: czy to pompa wspomagania?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 29, 2011, 15:00:48 pm »
Wszystko wskazuje na pompę albo brak oleju. Pompę można zregenerować, jednak najpierw warto zmienić olej w układzie. Rozumiem, ze sprawdziłeś stan oleju?

andrew140785

  • Gość
Odp: x-type: czy to pompa wspomagania?
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 29, 2011, 15:22:57 pm »
Zawsze będzie słychać pompę podczas skręcania kierownicą do oporu pytanie jak głośny to dźwięk?
Moryc25 ma rację najpierw zmień płyn w układzie wraz z płukaniem i dopiero zobacz ;)

Offline radzioo

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 129
Odp: x-type: czy to pompa wspomagania?
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 29, 2011, 15:28:39 pm »
Może nie od razu to pompa. Sprawdź poziom płynu, jeśli mało to dolej. Jeśli nie będzie wyło przy skręconych kołach to auto na podnośnik i sprawdź czy nie cieknie z przekładni kierowniczej - objaw jaki opisujesz to w 90% wynik cieknącej przekładni. Jeśli po dolaniu płynu wspomaganie dalej wyje a przekładnia jest sucha to niestety trzeba zajrzeć do pompy.
XJ Executive 4.0, 1999

Offline walbor62

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 140
Odp: x-type: czy to pompa wspomagania?
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 29, 2011, 17:05:21 pm »
Wymieniałem w swoim X- typie pompę wspomagania w tym roku wiosną, kupiłem nową firmy TRW / pasuje od Mondeo  :-super/ koszt z dostawą 569,99 PLN. Kupiłem na allegro od Firmy DAMAR z Bogatyni. Pasowała idealnie!
Jaguar x-type 2.0 D
Jeep Grand Cherokee 3,0 CRD
Hummer H3 3.7 Pb

ktr

  • Gość
Odp: x-type: czy to pompa wspomagania?
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 01, 2011, 15:14:45 pm »
To gratuluję zakupu, a czy ktoś wie może czy Twoja pompa jest taka sama jak moja? Ty masz chyba diesla, ja mam 2.5 benzynę. Swoją drogą, pamiętasz może nr tej części firmy TRW?

Jeśli o mnie chodzi to u mnie olej od wspomagania jest, sprawdziliśmy to z mechanikiem, on twierdzi, że skoro olej jest to wg niech to jest pompa. Ja oleju nie dolewałem, więc skoro jest go tyle ile trzeba to znaczy to też, że nie ma ubytków, a przynajmniej nie ma sporych ubytków (bo trzeba by było dolać). Na podnośniku widać było, że coś się tam poci, ale nie wiadomo skąd.

Podejrzewam, że na razie tak będę jeździł, a jak zacznie się robić bardzo głośno lub jak padnie to kupię nową pompę tak jak kolega firmy TRW. Tylko przydałby się nr części albo informacja od jakiego modelu to jest (np. jeśli to ford mondeo to z którego roku i jaki silnik). A najlepiej nr TRW. I czy taka sama pompa jest we wszystkich X-Typach?

Offline kogutki

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 9.005
  • free milk for free cats
Odp: x-type: czy to pompa wspomagania?
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 01, 2011, 15:32:31 pm »
hejka, niestety w modelach benzynowych jest inna pompa niz w dieslowskich i nie pasuje z forda.

numer jaguara: C2S3673

zamieniki np:

Era SP8431
Delco Remy DSP431
Spidan 54167
URW 3292510
Löbro 54167

ktr

  • Gość
Odp: x-type: czy to pompa wspomagania?
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 02, 2011, 15:21:14 pm »
W Aso chcą grubo ponad tysiaka za pompę. Zamienniki, jak na razie nie znalazłem ani w Inter Cars, ani w Inter Team, ani w BHMD, ani w 4x4 Partner.

Za to widzę, że na allegro spoto jest używanych pomp za 150-200 zł. Pytanie tylko czy warto kupować używną pompę? A może lepiej oddać do regeneracji? Tylko to też kosztuje pewnie ze 600. Co radzicie?

Na razie jakiś czas pojeżdżę, ale z czasem warto to chyba zrobić.

BlackV6

  • Gość
Odp: x-type: czy to pompa wspomagania?
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 05, 2011, 10:52:11 am »
Przerabiałem temat ze swoim kotem w sumie co ja już nie przerabiałem ehh jeszcze reduktor mi został i chyba koniec będzie sorry za :-off ja kupiłem taką używana pompę i zaniosłem do warsztatu gdzie regenerują aby mi ja przed założeniem sprawdzili ,jest bardzo ciężki dostęp do niej .wolałem być pewny że jest sprawna kupiłem za 165 zl z portalu aukcyjnego

ktr

  • Gość
Odp: x-type: czy to pompa wspomagania?
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 07, 2011, 14:01:59 pm »
I jak ta używana pompa z allegro? Musisz ją zregenerować, czyli do 165 zł dodać kolejne koszty regeneracji, czy nadaje się ona do zamontowania? Powiedz coś więcej.

BlackV6

  • Gość
Odp: x-type: czy to pompa wspomagania?
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 07, 2011, 14:45:45 pm »
W moim przypadku była 100% sprawna ale jak już pisałem wyżej ze względu na trudny dostęp wolałem aby ja zobaczyli fachowcy koszt takich oględzin wyniósł mnie 25 zl z vat-em

ktr

  • Gość
Odp: x-type: czy to pompa wspomagania?
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 30, 2011, 13:27:56 pm »
Tak więc wymieniłem płyn/olej wspomagania. Nie ma żadnych wycieków. Wspomaganie robi się jednak coraz głośniejsze, pompa jest coraz bardziej zmęczona. Skoro nie cieknie, to może łożyska w pompie są już w kiepskiej kondycji? Najgorsze, że nowa nie jest taka sama jak w dieslu bo te dieslowskie pasują od forda i są o wiele tańsze.

Ma ktoś z Was do sprzedania sprawną i cichą pompę? Wiem, że na allegro sa po 100-150 zł, ale trochę strach kupować. Bo kupić używaną to sami wiecie - ja mam używaną teraz w samochodzie:)

Koszt regeneracji mojej pompy pewnie też nie jest mały.

ciamajda

  • Gość
Odp: x-type: czy to pompa wspomagania?
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 01, 2011, 16:18:08 pm »
jaki olej wlałeś?

ktr

  • Gość
Odp: x-type: czy to pompa wspomagania?
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 02, 2011, 13:19:50 pm »
Musiałby zerknąć w papiery jakie dostałem od FeuVert, a nie mam ich teraz przy sobie. Z tego co pamiętam to chyba ATF.

Niebawem będę szukał w wawie jakiegoś zakładu, który zajmuje się regeneracją pomp (najlepjej który także ją wyjmie i założy, a nie tylko zregeneruje). Boję się, że koszt takiej operacji będzie spory. Moja pompa wyje o regenerację.

ciamajda

  • Gość
Odp: x-type: czy to pompa wspomagania?
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 02, 2011, 14:11:42 pm »
Nie wiem jakie ma to dokładne znaczenie
powinieneś mieć dextron 2 E