Autor Wątek: Zapowietrzone hamulce - proszę o pomoc  (Przeczytany 16363 razy)

supreme33

  • Gość
Zapowietrzone hamulce - proszę o pomoc
« dnia: Lipiec 23, 2011, 07:55:45 am »
Witam Wszystkich serdecznie,
Jestem od wczoraj nowym użytkownikiem forum oraz właścicielem wspaniałego jaguara x-type 2003r, 2.0 diesel.
Samochód kupiłem na początku miesiąca, ale jakoś nie mogę się nim nacieszyć. Ciągle coś wychodzi. Aktualnie mam problem z hamulcami.
Zaczęło się od zaciśniętych klocków hamulcowych oraz "twardego" pedału hamulca. Tzn. Klocki były ciągle zaciśnięte podczas jazdy i po paru kilometrach felgi były rozgrzane do czerwoności (czasami jedna, a czasami wszystkie cztery), do tego pedał hamulca mimo zaciśniętych klocków po zdecydowanym wciśnięciu cofał się i samochód przestawał hamować.
Mechanik po oględzinach stwierdził, że trzeba wymienić pompę hamulcową. Zdemontował starą pompę wstawił drugą (też używaną) i teraz nie może odpowietrzyć układu :???:
Żadne zabiegi nie przynoszą efektu.
Trochę długi ten post, ale chciałem szczegółowo opisać objawy i bardzo liczę na Waszą pomoc lub sugestie.
Pozdrawiam
supreme 33

moryc25

  • Gość
Odp: Zapowietrzone hamulce - proszę o pomoc
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 23, 2011, 14:00:28 pm »
Z pomocą kogoś, kto będzie naciskał na pedał hamulca odpowietrzaj w nast. kolejności:

- najpierw po kolei przewody przy samej pompie hamulcowej
- następnie te same przewody przy rozdzielaczu abs-u i to powinno wystarczyć do poprawnego działania hamulców
- jeśli będziesz odczuwał ze jednak pedał wpada i rośnie przy kilkakrotnym naciskaniu odpowietrzaj juz na kolach i będzie Ok

supreme33

  • Gość
Odp: Zapowietrzone hamulce - proszę o pomoc
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 23, 2011, 14:46:15 pm »
Ok, świetnie. Dzięki za pomoc. W poniedziałek ruszam do mechanika z tymi informacjami. Dam znać jak poszło.

romek

  • Gość
Odp: Zapowietrzone hamulce - proszę o pomoc
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 23, 2011, 15:47:18 pm »
Jeszcze sprawdź zaciski hamulcowe i sprawdz szczelność cylindrów.

supreme33

  • Gość
Odp: Zapowietrzone hamulce - proszę o pomoc
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 30, 2011, 10:35:05 am »
Witam ponownie,
Dzięki Waszym podpowiedziom hamulce udało się odpowietrzyć  :-clap jednak jest teraz problem innego typu. Hamulec "wpada" do samego dołu i nic nie hamuje. Mechanik zwala winę na pompę hamulcową, kupiłem już 2 pompy a mechanik nadal nie może uruchomić samochodu i twierdzi, że pompy są zepsute. Czy faktycznie jest to możliwe, że to sprawa pomp, czy może jest jakaś inna przyczyna.
Będę wdzięczny za pomoc.
 

zadek07

  • Gość
Odp: Zapowietrzone hamulce - proszę o pomoc
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 30, 2011, 13:30:31 pm »
No to ja nic nie kumam, skoro hamulce udalo sie odpowietrzyc to jak pedal moze wpadac do dolu? Jedno z drugim sie wyklucza. Bo jezeli za kazdym razem przy odpowietrzaniu hamulec wpadal do dolu to napewno hamulce nie sa dobrze odpowietrzone. Zeby dobrze odpowietrzyc hamulce, pedal musi byc napompowany i twardy jak kamien. Wiec jedno z drugim sie wyklucza. Chyba ze jakims systemem podcisnieniowym byl odpowietrzany? Pompa jak najbardziej moze uszkodzona, moze nie tyle uszkodzona co tloczek mogl sie zapiec, jezeli pompa dlugo lezala i dostalo sie do niej troche wody, to tloczek mogl skorodowac i nie odbija, ale wtedy nie dalo by sie odpowietrzyc.

Offline piluim

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 55
  • Wcześniej Włosi teraz Baby-Jag 2006 2.2D
Odp: Zapowietrzone hamulce - proszę o pomoc
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 31, 2011, 22:06:16 pm »
jednak jest teraz problem innego typu. Hamulec "wpada" do samego dołu i nic nie hamuje. Mechanik zwala winę na pompę hamulcową,

Ja tez prawie sie wyszedłem z siebie jak mi mechanicy pompę zepsuli.
Po pierwsze jakim płynem zalewasz układ (dot4.1 rozpuszcza uszczelki w pompie jaguara).
Po drugie polecam odpowietrzanie ciśnieniowe bo możesz mieć przytkaną pompę ABS.

Ja swój układ naprawiłem poprzez założenie pompy "z odzysku" i ciśnieniowe odpowietrzenie.
Znajomy mechanik, szkolony w zachodniej europie polecił jeszcze odpowietrzanie grawitacyjne (zakładasz wężyki na odpowietrzniki i wyciągasz je na wysokość szyb po czym je do nich podklejasz popuszczasz zaworki i zalewasz układ do pełna z naddatkiem tak aby po wyrównaniu poziomu w wężykach i zbiorniczku wyrównawczym powolutku uciekały sobie pęcherzyki z instalacji, tak zostawiasz na noc po nocy zakręcasz i powinno być git.
jakby cos to służę pomocą prześlę numer na priva.
Lancia Dedra SW 1995r 1.9TDS 90KM - przeszłość
Alfa Romeo 156 SW 2003r 2.4 JTD 150KM - przeszłość
Jaguar X-Type Sedan 2006r 2.2D 155KM

Marioosch

  • Gość
Odp: Zapowietrzone hamulce - proszę o pomoc
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 31, 2011, 22:20:27 pm »
jednak jest teraz problem innego typu. Hamulec "wpada" do samego dołu i nic nie hamuje. Mechanik zwala winę na pompę hamulcową,

Ja tez prawie sie wyszedłem z siebie jak mi mechanicy pompę zepsuli.
Po pierwsze jakim płynem zalewasz układ (dot4.1 rozpuszcza uszczelki w pompie jaguara).
Po drugie polecam odpowietrzanie ciśnieniowe bo możesz mieć przytkaną pompę ABS.

Ja swój układ naprawiłem poprzez założenie pompy "z odzysku" i ciśnieniowe odpowietrzenie.
Znajomy mechanik, szkolony w zachodniej europie polecił jeszcze odpowietrzanie grawitacyjne (zakładasz wężyki na odpowietrzniki i wyciągasz je na wysokość szyb po czym je do nich podklejasz popuszczasz zaworki i zalewasz układ do pełna z naddatkiem tak aby po wyrównaniu poziomu w wężykach i zbiorniczku wyrównawczym powolutku uciekały sobie pęcherzyki z instalacji, tak zostawiasz na noc po nocy zakręcasz i powinno być git.
jakby cos to służę pomocą prześlę numer na priva.

Skorp już piszesz, że płyn DOT 4.1 jest niedobry mógłbyś napisać jaki jest prawidłowy.

supreme33

  • Gość
Odp: Zapowietrzone hamulce - proszę o pomoc
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 31, 2011, 23:29:32 pm »
A czy można wymienić tą uszczelkę w pompie czy jak już ją ten płyn rozpuści to trzeba nową pompę kupować ?

Offline strawinski

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 542
  • Daimler Six
Odp: Zapowietrzone hamulce - proszę o pomoc
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 01, 2011, 00:33:21 am »
Zawsze lepiej zerknąć do instrukcji do auta.
płyn hamulcowy: Jaguar Super DOT 4 (ESA-M6C25-A), po prostu DOT 4
Znam przypadki kiedy "zły" płyn hamulcowy wyżarł uszczelki.
Co do uszczelki to warto poszukać, przecież ktoś kiedyś też ją tam wmontował.

Offline piluim

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 55
  • Wcześniej Włosi teraz Baby-Jag 2006 2.2D
Odp: Zapowietrzone hamulce - proszę o pomoc
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 03, 2011, 10:57:34 am »
Skorp już piszesz, że płyn DOT 4.1 jest niedobry mógłbyś napisać jaki jest prawidłowy.
Kolega Strawinski ma w pełni rację DOT4 jest zalecany przez producenta i taki należy lać, to ja się pomyliłem u mnie DOT 5.1 ( a nie jak napisałem DOT4.1) rozpuścił uszczelki. Co do wymiany uszczelek to właśnie przez wymianę uszczelek (jakiś zestaw naprawczy) mechanicy sprawili, że pompa pracowała dobbrze na jednej przekątnej a na drugiej nie odbijała. Wniosek, można zestaw naprawczy zamontować ale nie gwarantuje, że przy rozbieraniu mechanicy nie naruszą geometrii sprężynek co najprawdopodobniej u mnie zrobili. Ważne aby dokładnie pomierzyć elementy suwmiarką przy rozbiórce i delikatnie obchodzić się przy rozbieraniu i składaniu.
Lancia Dedra SW 1995r 1.9TDS 90KM - przeszłość
Alfa Romeo 156 SW 2003r 2.4 JTD 150KM - przeszłość
Jaguar X-Type Sedan 2006r 2.2D 155KM

supreme33

  • Gość
Odp: Zapowietrzone hamulce - proszę o pomoc
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 06, 2011, 21:38:26 pm »
Witam ponownie,
Temat może już upierdliwy, ale niestety nadal aktualny.
Dzięki Waszej pomocy mechanik wymienił 2 pompy hamulcowe i ciśnieniowo odpowietrzył hamulce. Ale samochód nadal nie hamuje. W związku z tym postanowiłem odebrać od niego swój samochód i zająć się tą sprawą z pomocą mojego kolegi mechanika.
Problem polega na tym, że wymieniliśmy kolejne dwie pompy i efekt jest za każdym razem ten sam: brak oporu przy pompowaniu, pedał hamulca wpada do samego końca, a płyn hamulcowy z przewodów wypływa jak "krew z nosa". Jakby nie było w ogóle ciśnienia.
Wydaje mi się, że któraś z 4 pomp powinna być sprawna. Dzisiaj jeden z kolegów stwierdził, że to pompa abs. Czy jest to możliwe?  Czy może to być serwo?
I jeszcze jedno pytanie, w środku serwo jest taki bolec, który wchodzi do tłoczka pompy. On jest luźny, tzn. można min poruszać we wszystkich kierunkach. Czy to prawidłowe działanie czy ten bolec powinien być sztywny?
Pozdrawiam
supreme33

supreme33

  • Gość
Odp: Zapowietrzone hamulce - proszę o pomoc
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 17, 2011, 22:57:25 pm »
Nareszcie po 6 tygodniach :) mój jaguar jest gotowy do jazdy! Co prawda jest jeszcze parę drobiazgów do zrobienia, ale...... najważniejsze, że jeździ :)
Dla tych, którzy będą mieli problemy ze swoimi kotami (oczywiście nikomu tego nie życzę) i jest z okolic trójmiasta gorąco polecam mechanika poniżej:
Pit Stop Serwis. Lewandowski M.
83-110 Tczew,
Przemysłowa 1
woj. Pomorskie, gm. Tczew
Kom.: 605 68 31 23

Gość w sprawie jaguarów naprawdę ogarnia temat!

Dziękuję Wszystkim za pomoc i podpowiedzi.
Pozdrawiam
supreme33
« Ostatnia zmiana: Sierpień 17, 2011, 23:01:56 pm wysłana przez supreme33 »

moryc25

  • Gość
Odp: Zapowietrzone hamulce - proszę o pomoc
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 17, 2011, 23:06:31 pm »
No i jaka przyczyna?

supreme33

  • Gość
Odp: Zapowietrzone hamulce - proszę o pomoc
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 17, 2011, 23:34:22 pm »
Pompa hamulcowa i wydaje mi się, że dodatkowo nieumiejętne odpowietrzanie układu hamulcowego.