Autor Wątek: Dojazdówka, a napęd 4x4  (Przeczytany 10148 razy)

miki151993

  • Gość
Odp: Dojazdówka, a napęd 4x4
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 10, 2012, 20:27:14 pm »
Moim zdaniem zapas nie szkodzi niczemu jeśli jest ta sama wysokość. Wiadomo przy delikatnej i spokojnej jeździe ale przecież do czego jest zapas aby spokojnie i wolno dojechać do najbliższego warsztatu itp. nikt na zapasie nie ciśnie do końca przecież (wtedy by szkodziło bo zapas traciłby szybciej przyczepność i mechanizm zawsze coś by tam odczuwał przy gwałtownym ruszaniu itp.) ;)

Offline Artek123

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 821
  • ....był S-Type 3.0 V6... ....jest XJ6 seria III...
Odp: Dojazdówka, a napęd 4x4
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 10, 2012, 20:46:45 pm »
Nikt nie jest wszech wiedzący i kolega Choina miał pewne wątpliwości co do tego tematu, więc zapytał co inni na ten temat sądzą... w końcu po to jest to forum...
To o czym pisze kolega miki zostało już wcześniej napisane (stwierdzone), więc wydaje mi się że temat jest wyczerpany i nie ma go sensu dalej roztrząsać...
Jeep Cherokee
BMW 3 GT
Jaguar XJ6 seria III

Offline Choina

  • Moderator Globalny
  • Forumowicz Daimler
  • ***
  • Wiadomości: 2.282
Odp: Dojazdówka, a napęd 4x4
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 11, 2012, 05:47:45 am »
Temat wszedł już na drugą stronę, o odpowiedzi na zadane pytanie można policzyć na palcach jednej ręki. Czytajcie proszę i interpretujcie! Tematem nie jest prędkość czy odległość.

W poprzednim aucie też miałem dojazdówkę i w instrukcji obsługi było napisane, że nie wolno stosować dojazdówek na osi przedniej. Widać większość osób tego nie wie. Co z tego, że dojazdówka ma tą samą wysokość koła jak ma inną szerokość. O ile przy jeździe na wprost nie będzie to miało wielkiego znaczenia, to przy skręcaniu już będzie odczuwalne. Im szersza opona tym promień skrętu się zwiększa. I jak się zachowa samochód gdzie jedno koło zawraca na 8m, a drugie na 11? Oczywiście jest mechanizm różnicowy, ale działa w jakiś tam tolerancjach. Normalnie auto zawraca na 11m po zewnętrznej. Zewnętrzne koło zatoczy koło 11m, a wewnętrzne przykładowo 9,5m. A tu nagle zatoczy nam 8. Czy to jest bezpieczne? Pytanie retoryczne. Niektórzy mają to w dupie, a ja jestem taką osobą, że jak mam wątpliwość to będę drążył temat, aż znajdę odpowiedź. Na studiach otrzymałem tytuł magister inżynier, a jak wiadomo większość inżynierów nie patrzy na daną rzecz jako ogół lecz od dupy strony. Czyli jak to działa, a dlaczego tak, a nie inaczej. Dlatego chciałem poznać opinie innych. Według mnie powinna być na zapasie opona pełno wymiarowa i Jaguar dał dupy. W instrukcji również nie ma wzmianki o umieszczeniu dojazdówki na przedniej osi, a dla bezpieczeństwa powinna być.

Niektórzy piszą, że dojazdówka służy do dojechania do najbliższej wulkanizacji. Ok wiadome to jest. Jedziemy 5-10km i nic się nie stało. A co będzie jak uszkodzimy oponę w wigilię, a do miejsca docelowego jeszcze 200-300km. Wszystkie wulkanizacje zamknięte. I co wtedy mądrusie? Większość ma, miała problemy z napędem przy normalnym użytkowaniu X-Type'a, bo jak wiemy są z tym problemy. A pokonując taki odcinek uważam, że możemy skrócić jego żywot. Według mnie DSC również powinien być wyłączony.

Tyle ode mnie.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 11, 2012, 07:51:34 am wysłana przez Choina »
Jest XE MY20, XJ6 1995
Był X350 Sovereign 4.2 Long 2005,  X350 SuperV8 2003, X-Type 3.0 2004 i 2007, X300 Sovereign 4.0 1997, X308 Sovereign 1998, X300 Tuning Arden 4.0 Manual 1996

Offline bodi

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 605
Odp: Dojazdówka, a napęd 4x4
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 25, 2012, 04:53:38 am »
tak sie składa, że też mam mgr inż.
ale nie próbuję szukać problemów na siłę
jak masz przeczucie, że Ci koło w wigilię nawali to se zakup na allegro pełnowymiarowe koło

W życiu gorsze rzeczy sie mogą przytrafić...
np. jeleń Ci wyskoczy przed maskę i tez koniecznie chcesz być gotowy na takie zdarzenie???

Ja bym nie rozkminiał tego w nieskończoność, bo zycie Ci pomiędzy palcami ucieka, a Ty sie skupiasz na takim "gównie"
Sorry max, ale chyba przesadzasz
2004 X-Type V6 3.0 AWD Automatic Black on black