Autor Wątek: Krótkie pytanko o parktronik.  (Przeczytany 17924 razy)

ieuei

  • Gość
Krótkie pytanko o parktronik.
« dnia: Styczeń 29, 2011, 00:43:54 am »
Witam,
w czasie zimy zaczęło się coś niedobrego dziać z parktronikiem w moim X-Type-ie. Najpierw był po prostu "chimeryczny" i działał sobie co drugi dzień, a od pewnego czasu odmówił posłuszeństwa. Z tym, że nie działa tylko tył, a przód sprawuje się bez zarzutu. Po uruchomieniu wstecznego, albo ręcznie - przyciskiem - kilkusekundowy ciągły sygnał (z tyłu), lampka miga, ale przód działa.
I pytanie takie: czy jest coś co mogę spróbować zrobić na własną rękę - domowymi sposobami (podkreślam - złotą rączką jeszcze nie jestem)?
A jeśli nie, to czy pomoże mi zwykły elektryk samochodowy czy od razu z taką sprawą do serwisu dilera (co tanie pewnie nie będzie...)?
Bo słyszałem, że trzeba chyba podpiąć go do komputera i sprawdzić gdzie awaria - czujnik, zwarcie, przerwana izolacja na kablu i go uziemia...?
Z góry dzięki za każdą pomoc.

dedel

  • Gość
Odp: Krótkie pytanko o parktronik.
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 29, 2011, 00:50:27 am »
W większości wypadków wystarczy wyczyszczenie czujników  :)

ieuei

  • Gość
Odp: Krótkie pytanko o parktronik.
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 29, 2011, 00:57:35 am »
Z zewnątrz - czyściutkie. A z wewnątrz to jak to dobrze zrobić? 1.Zdemontować? - Jeśli tak to jak? 2.Strumieniem wody? -  Czy można? 3.Czy tylko tak pobieżnie - jak się dosięgnie...?

Offline kogutki

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 9.005
  • free milk for free cats
Odp: Krótkie pytanko o parktronik.
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 29, 2011, 01:20:19 am »
hejka :-witamy

w zimie czujniki potrafia zamrzazyc. ale takze mozliwy, ze jeden z czujnikow po prostu padl. jak wlaczysz zaplon
i rzuczasz wsteczny wiec wlaczony tylny czujniki wloz ucho do kazdego z czujnikow, kazdy dzialajacy powinno
wydawac dzwiek. jezeli jeden nie wydaje dzwieku, to znaczy ze nie dziala i jest do wymianie. wymiana jest
latwy i czujniki nie sa drogi.

ieuei

  • Gość
Odp: Krótkie pytanko o parktronik.
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 29, 2011, 01:43:38 am »
Miłe przywitanie:) - i od razu pomocne. Dzięki jeszcze raz.
Rzeczywiście jeden czujnik z tyłu nie wydaje dźwięków jak pozostałe.
Więc od razu rodzą się nowe pytania: jak go wymontować - są tam jakieś zaczepy? Czy można go próbować ratować, czy na śmietnik od razu? A jeśli kupować to gdzie najlepiej i czy to jest jakiś konkretny model do Jaguara z konkretnym oznaczeniem, czy to bardziej uniwersalne urządzonko - np. te same w fordach...? I ile powinien kosztować, żeby się nie dać naciągnąć?

Offline kogutki

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 9.005
  • free milk for free cats
Odp: Krótkie pytanko o parktronik.
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 29, 2011, 02:12:17 am »
czujniki niestety nie mozna naprawic. jezeli jeden faktycznie nie oddaje dzwieku to sprawdz kabli przy nim, i jezeli
to nic nie da to czeka ci wymiana. mozna to zrobic sam. troche delikatny, ale nie za trudny. z srodka wciskasz
klipsy przy nim i wypchasz go. czy twoj jest malowany?

nowego mozesz kupic u dealera, albo moze uzywanego. tez mozna ich zamowic przez internet, np tutaj:

LINK

albo tu:

LINK 2

czujniki sa takie same jak w fordach (focus, mondeo, c-max)

jak zamowisz w JLR centrum, to jako czlonek klubu masz rabat (aby zostac czlonkiem klubu napisz mi maila na
info@jaguarclubpoland.net)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2011, 02:24:15 am wysłana przez kogutki »

ieuei

  • Gość
Odp: Krótkie pytanko o parktronik.
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 29, 2011, 04:14:11 am »
No to diagnoza już jest:) A co do demontażu i montażu, to te trzy kabelki trzeba będzie przylutować, czy się je jakoś wpina?
Chyba zdecyduję się na te z ebaya. Bo jeszcze znalazłem na allegro: http://moto.allegro.pl/jaguar-x-type-s-type-czujnik-cofania-parkowania-i1413762110.html
ale chyba warto dopłacić niecałe 20zł, żeby był nowy...
A nie orientujesz się może, koło ilu by wyszły te z JLR z rabatem, bo nie chce się katalog na ich stronce otworzyć... :- pojecia

przemeq

  • Gość
Odp: Krótkie pytanko o parktronik.
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 29, 2011, 09:44:28 am »
Ja mam zatem wtręt laika - mój parktronik z tyłu działa bez zarzutu, ale nie wiedziałem, że jest też z przodu... jak on się aktywuje, bo domyślam się, że go mam, bo mam najbogatszą wersję wyposażenia, a skoro nie tika tzn. że nie działa bądź nie umiem go uruchomić.......


Artur G.

  • Gość
Odp: Krótkie pytanko o parktronik.
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 29, 2011, 13:11:16 pm »
Podepnę się  pod  temat:

jako że  mam X-typa 3.0 od wczoraj,  zauważyłem, że  przy  cofaniu po  włączeniu  R włączają się  światła  cofania i  jest sygnał  ciągły. Ale  przy  cofaniu  odnoszę wrażenie że coś  go trzyma  jakby  hamulec ręczny.  Do przodu  rosza  dużo,  dużo lżej,.  czy to  normalne,  a  może  ja coś  źle robię?


Pochwalę się  Jagiem  za  kilka dni  w  oddzielnym temacie. Dzięki  za  informacje.

ieuei

  • Gość
Odp: Krótkie pytanko o parktronik.
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 29, 2011, 13:52:12 pm »
przepeq: Domyślasz się? :)
Spójrz na przedni zderzak i zobacz czy są czujniki... Poza tym, jeśli masz też przód, to na podsufitce na środku, powinieneś mieć włącznik - gdy jest tylko tył włącza się tylko wstecznym.

Godan

  • Gość
Odp: Krótkie pytanko o parktronik.
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 29, 2011, 14:00:11 pm »
Ja tej zimy w pewnym momencie miałem ciągły sygnał przy włączeniu wstecznego. Naprawiłem go polskim sprawdzonym sposobem- kilka kopów w tyłek,  lód gdzieś tam od spodu sie wykruszył i zaczął sie włączać tylko tam i wtedy gdzie ja chcę a nie on! To ja tu rządzę, nie ma że boli.

Offline luko_j

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 616
Odp: Krótkie pytanko o parktronik.
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 29, 2011, 14:40:22 pm »
Ja tej zimy w pewnym momencie miałem ciągły sygnał przy włączeniu wstecznego. Naprawiłem go polskim sprawdzonym sposobem- kilka kopów w tyłek,  lód gdzieś tam od spodu sie wykruszył i zaczął sie włączać tylko tam i wtedy gdzie ja chcę a nie on! To ja tu rządzę, nie ma że boli.
:-R  :-K
tez tak swojego naprawialem jak sie zawalil sniegiem i mrozem ;].. 
x-type 2004, 2.0d sport, srebrna sierść ;]

Offline kogutki

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 9.005
  • free milk for free cats
Odp: Krótkie pytanko o parktronik.
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 29, 2011, 19:21:46 pm »
No to diagnoza już jest:) A co do demontażu i montażu, to te trzy kabelki trzeba będzie przylutować, czy się je jakoś wpina?

tam jest kostka, po prostu wyjmujesz i laczysz do nowego czujnika, nie trzeba nic przylutowac. a trop z zamarzeniem
o ktory mowia koledzy tez jest dobre. nie znam koszt w aso, najlepiej tam zadzwon i zapytaj.

ieuei

  • Gość
Odp: Krótkie pytanko o parktronik.
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 29, 2011, 19:33:53 pm »
Dzięki, podziałam i dam znać o efektach.:)

Artur G.

  • Gość
Odp: Krótkie pytanko o parktronik.
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 30, 2011, 06:44:48 am »
Ale  przy  cofaniu  odnoszę wrażenie że coś  go trzyma  jakby  hamulec ręczny.  

jest  dobrze,  chyba  byłem przewrażliwiony