Autor Wątek: nie uruchamia się w pozycji "P"  (Przeczytany 6580 razy)

qbaty

  • Gość
nie uruchamia się w pozycji "P"
« dnia: Maj 19, 2008, 17:17:52 pm »
Mój kotek właśnie sprawił mi psikusa - nie chce odpalać na biegu "P": nie kręci, zapala się tylko kontrolka (!). Odpala bez problemów na "N". Co to może być - pomóżcie !!!

jannaf

  • Gość
Odp: nie uruchamia się w pozycji "P"
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 19, 2008, 20:24:10 pm »
Jeżeli odpala na "N" to musi być jakaś pierdoła - sądzę, że jakiś styk, który powinien się zewrzeć przy ustawieniu "P" po prostu zaśniedział itp. Przejrzyj, poczyść i w drogę. :-A

qbaty

  • Gość
Odp: nie uruchamia się w pozycji "P"
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 19, 2008, 22:06:08 pm »
Musi coś być z elektryką - w pozycji "P" świecą mi się światła cofania, a po przełączeniu na "R" gasną. Powiedzcie gdzie szukać - w zespole lewarka czy gdzieś w okolicach samej skrzyni ?

jannaf

  • Gość
Odp: nie uruchamia się w pozycji "P"
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 19, 2008, 23:20:26 pm »
Gdzie szukać to nie wiem, ale zacząłbym zdecydowanie od lewarka.

qbaty

  • Gość
Odp: nie uruchamia się w pozycji "P"
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 20, 2008, 08:47:41 am »
dzięki - no to mam już zajęcie alternatywne do czwartkowej procesji  ;D

jarek-jerryjag

  • Gość
Odp: nie uruchamia się w pozycji "P"
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 20, 2008, 10:14:45 am »
Z tego co piszesz wygląda ze kabel zmiany biegów sie rozciągnął. może spróbuj wyregulować dwoma nakrętkami znajdującymi sie w centralnej konsoli kolo lewarka zmiany biegów na końcu kabla.

qbaty

  • Gość
Odp: nie uruchamia się w pozycji "P"
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 20, 2008, 15:29:49 pm »
Poza tymi objawami "elektrycznymi" skrzynia pracuje OK, tzn. biegi są na swoim miejscu, więc linka chyba jest OK.
Przejrzałem dokumentację i niestety ustrojstwo do sterowania blokadą zapłonu i światłami cofania jest zamontowane na skrzyni :(, a ja nie mam kanału ani podnośnika. Jutro jadę do warsztatu na wymianę pompy hamulcowej, więc mam nadzieję, że mechanik zdoła usunąć tą usterkę... Pod warunkiem, że uda mi się go uruchomić - dziś nie chciał się uruchomić nawet na "N". Udało się to dopiero po wielu próbach...

Gerry

  • Gość
Odp: nie uruchamia się w pozycji "P"
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 20, 2008, 16:08:57 pm »
Ciekaw jestem co ten mechanik ci powie bo mnie się wydaje że to wina linki od zmiany biegów, że nie dokładnie wchodzi w biegi i stąd blokuje odpalenie auta, które można odpalić tylko z P lub N.

qbaty

  • Gość
Odp: nie uruchamia się w pozycji "P"
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 20, 2008, 16:30:52 pm »
Hmmm - też jestem ciekawy... Mam nadzieję, że coś poradzi. Problem może być taki, że to jest "zwykły" mechanik i nie wiem jak u niego znajomość i chęci zajmowania się automatem.

qbaty

  • Gość
Odp: nie uruchamia się w pozycji "P"
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 20, 2008, 22:02:43 pm »
No i ciekawość zwyciężyła ;D Sam się za to zabrałem, bo nie chciało mi się czekać do jutra, a poza tym bałem się czy w ogóle uda mi się go rano odpalić.
Panowie - dzięki. Trop z linką był jak najbardziej trafny - troszkę ją podciągnąłem i jest OK.

jannaf

  • Gość
Odp: nie uruchamia się w pozycji "P"
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 20, 2008, 22:09:10 pm »
Trafiłem, że to pierdoła, ale o lince to nic nie wiedziałem  ;D

Gerry

  • Gość
Odp: nie uruchamia się w pozycji "P"
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 21, 2008, 09:03:38 am »
 :-yipee :-yipee  :-yipee gratuluję sukcesu. Zaoszczędziłeś też pewnie na mechaniku ;D

qbaty

  • Gość
Odp: nie uruchamia się w pozycji "P"
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 21, 2008, 15:25:20 pm »
Historia miała jednak ciąg dalszy. Okazało się, że regulacja linki poprawiła systuacje tylko na chwilę. Rano okazało się, że kocur jednak nie ma ochoty odpalać na "P". Efektem ubocznym moich działań było niezbyt precyzyjne wybieranie biegów. A symptomy dalej te same - praktycznie brak możliwości uruchomienia samochodu na "P", większym powodzeniem kończyły się próby uruchomienia na "N", światło cofania świecące się przy dość przypadkowych położeniach lewarka zmiany biegów (np. na "P", albo pomiędzy "P" i "R", czasami na "R"). Moje podejrzenia z powrotem padły na moduł blokady zapłonu/świateł wstecznego znajdujący się na skrzyni. Linkę wyregulowałem tak, żeby biegi wchodziły precyzyjnie i wstawiłem auto na podwórko. Ku mojemu zaskoczeniu w miejscu gdzie stałem, mniej więcej na wysokości skrzyni, znalazłem niewielką śrubkę. Wziąłem śrubkę w kieszeń i do mechanika na kanał. Strzał w 10tkę - wspomniany moduł luźno obracał się na skrzyni.
Mam nadzieję, że to już koniec tej historii :).

Robson

  • Gość
Odp: nie uruchamia się w pozycji "P"
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 23, 2008, 00:03:44 am »
Za wybieranie biegów odpowiada linka która musi być precyzyjnie wyregulowana. Remontując swoją skrzynie, zaznaczałem dokładnie w którym położenie była linka przed demontażem skrzyni. Swiecące światła wstecznego na pozycji "P" świadczą o złej regulacji lub naciągnięciu się linki.