Autor Wątek: Kierownica z poduszką powietrzną  (Przeczytany 14778 razy)

jannaf

  • Gość
Kierownica z poduszką powietrzną
« dnia: Maj 16, 2008, 12:18:40 pm »
Mój model auta ('91) jest wersją sprzed liftingu, tak więc nie posiada jeszcze poduszki powietrznej kierowcy. Przez szczęśliwy okres użytkowania (ostatnie 3 m-ce) nie mogłem przyzwyczaić się do cieniutkiej i słabo leżącej w dłoniach kierownicy. Jej wygląd też jest dla mnie kontrowersyjny, choć przyznaję, że pozwala  na niezakłócone obserwowanie wszystkich wskaźników. Wczoraj udało mi się zakupić kierownicę z modelu '93 z tą wielką poduchą i czterema ramionami. Chcę ją zamontować w moim aucie i w związku z tym mam pytanie: czy ktoś przeprowadził u siebie podobną operację i czy rodzi ona jakieś problemy mechaniczne?
Intryguje mnie również następujące zagadnienie: oglądając nową kierownicę nie zauważyłem żadnych elektrycznych połączeń pomiędzy modułem poduszki a samochodem. Nowa kiera ma tylko blaszki ślizgowe od przycisków sygnału dźwiękowego, który w nowszym modelu przeniesiono z dźwigni kierunkowskazów.
Czy jest możliwe, że czujnik bezwładnościowy uruchamiający poduszkę jest w całości z nią zintegrowany i nie wymaga żadnych części zabudowanych w innych miejscach karoserii?? mówiąc wprost: czy jest możliwe, że poduszka będzie działać ???  Nie przypominam sobie również czy w samochodach z oryginalnie zamontowaną poduszką są jakieś czujniki i kontrolki diagnostyki tego układu??   
 

jannaf

  • Gość
Odp: Kierownica z poduszką powietrzną
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 16, 2008, 21:41:48 pm »
No to sam sobie odpowiem. Nie da się przełożyć kierownicy bez drobnych modyfikacji, gdyż inaczej wygląda układ sterowania powrotem dźwigni kierunkowskazów. Oczywiście można nic z tym nie robić i wyłączać kierunki ręcznie po każdym ich użyciu, ale to mnie nie satysfakcjonuje. Konieczna przeróbka nie jest jednak specjalnie trudna (choć czasochłonna), więc jak się ze wszystkim uporam, to napiszę czy jest OK. Czekam natomiast na odpowiedzi na temat poduszki, bo tego ustrojstwa nie rozgryzłem.

autoklima

  • Gość
Odp: Kierownica z poduszką powietrzną
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 17, 2008, 00:49:49 am »
poduszka nie ma żadnych komputerów sterowników ani czujników jeszt wszystko zintegrowane w ładunku tzn jak kolumna uderzy w odpowiednie miejsce z odpowiednią siła to wywali poduszka

jannaf

  • Gość
Odp: Kierownica z poduszką powietrzną
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 17, 2008, 08:28:55 am »
No to super. Za kilka groszy będę miał dodatkową ochronę.

jannaf

  • Gość
Odp: Kierownica z poduszką powietrzną
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 22, 2008, 20:07:40 pm »
Kierownica przełożona. Montaż wcale nie był łatwy ze względu na konieczność przeróbki układu sterowania dźwignią kierunkowskazów oraz skomplikowany system "zazbrajania" poduszki powietrznej. Układ ma działanie klasycznie mechaniczne i doszedłem do tego, że wybuch poduszki wyzwala wkręcany od tyłu kierownicy metalowy bolec. Żeby nie uruchomić poduszki przypadkowo przy montażu Jaguar zastosował skomplikowany system zapadek i blokadek, które musiałem rozgryźć bo montaż całego modułu poduszki wymaga dokładnie określonej kolejności postepowania. Wykonując jeden fałszywy ruch nie możnaalbo zazbroić poduszki albo wcale jej przykrecić do kierownicy. Może wyważałem otwarte drzwi bo na poduszce jest nalepka która informuje, że instrukcja montażu jest w manualu, ale nie miałem dostępu do książki i poradziłem sobie sam. Sama kierownica nie jest może szczytem piękna i designu, ale zdecydowanie lepiej leży w dłoniach (ma o 0,5 cm większą średnicę)

jannaf

  • Gość
Odp: Kierownica z poduszką powietrzną
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 23, 2008, 20:05:07 pm »
Mam nadzieję, że się o tym nie bedę musiał przekonać. Wystarczy na forum jeden expert od "kasowania" Jaguarów .....    ;D  ;D  ;D minikoparką

Offline G@briel

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 148
Odp: Kierownica z poduszką powietrzną
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 13, 2008, 21:09:07 pm »
Mnie by interesowalo czy jest mozliwosc przelozenia kierownicy od x300 do 40stki,
strasznie mi sie nie podobaja te kanciaste kierownice :p

jarek-jerryjag

  • Gość
Odp: Kierownica z poduszką powietrzną
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 14, 2008, 00:08:01 am »
X-300 poduszka jest elektroniczna komputer sensory ,w xj40 poduszki były mechaniczne .

Offline G@briel

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 148
Odp: Kierownica z poduszką powietrzną
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 14, 2008, 00:57:27 am »
W tych pozniejszych modelach xj40 byly juz chyba elektroniczne, nie?
Jak inaczej by dzialala poduszka pasazera?  :P

Batman

  • Gość
Odp: Kierownica z poduszką powietrzną
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 14, 2008, 01:17:33 am »
Tez musze nliżej się zapoznać z przełożeniemkierownicy bo ta to jak w autosanie wyglada

Offline walec

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.277
Odp: Kierownica z poduszką powietrzną
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 14, 2008, 13:47:27 pm »
bierzcie pod uwage ze nie bedziecie widzieli polowy wskaznikow z kierownicą z airbagiem
'XJR XJ40

jannaf

  • Gość
Odp: Kierownica z poduszką powietrzną
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 14, 2008, 14:03:06 pm »
Nie jest tak źle z widocznością. Górne ramiona kierownicy zasłaniają włączniki lamp przeciwmgielnych i awaryjnych oraz panel sterowania komputerem pokładowym, a tych instrumentów zbyt często się nie używa. Ja jestem bardzo zadowolony z przekładki bo po zmianie kierownicy czuję się jakoś tak bardziej zespolony z autem  :-V.

jarek-jerryjag

  • Gość
Odp: Kierownica z poduszką powietrzną
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 14, 2008, 23:35:22 pm »
Cytuj
W tych pomniejszych modelach xj40 były już chyba elektroniczne, nie?
Jak inaczej by dzialala poduszka pasażera? 
wszystkie xj40 maja poduszki mechaniczne włącznie z pasażera poduszka

Offline G@briel

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 148
Odp: Kierownica z poduszką powietrzną
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 15, 2008, 11:51:00 am »
Jak dziala mechaniczna poduszka pasazera? ;D

jarek-jerryjag

  • Gość
Odp: Kierownica z poduszką powietrzną
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 15, 2008, 21:55:06 pm »
Podobnie jak kierowcy tylko inaczej sie ja "rozbraja" łatwiej bo nie trzeba mieć specjalnego narzędzie jak u kierowcy .Z boku poduszki są dwie prowadnice które po zluzowaniu pozwalają przekrecic trochę poduszkę co powoduje jej "rozbrojenie"