Autor Wątek: Wentylator nie włącza 2 biegu, problem z klimatyzacją XJ X351 3.0SC  (Przeczytany 928 razy)

Offline pawelb

  • Aspirant
  • Wiadomości: 6
  • Kocham to forum
Witam,
Mam problem z prawidłowym działaniem klimatyzacji, która na postoju nie chłodzi, mimo że sprężarka cały czas pracuje, ale za to podczas jazdy zaczyna chłodzić. Wentylator pracuje i włącza się, ale na bardzo niskich obrotach. Chłodzenie gorącego silnika na postoju też odbywa się na bardzo niskich obrotach. Podejrzewam, że coś blokuje włączenie 2 biegu bo od dawna nie słyszałem głośniejszej pracy wentylatora. Prosiłbym o pomoc gdzie szukać rozwiązania tego problemu i od czego zacząć?

Offline zielins

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: Wentylator nie włącza 2 biegu, problem z klimatyzacją XJ X351 3.0SC
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 30, 2023, 20:56:33 pm »
Skąd założenie, że silnik wentylatora chłodnicy ma jakieś biegi? On jest sterowany w sposób ciągły za pomocą PWM. Nie pracuje szybko bo widocznie układ nie rozpoznaje takiej potrzeby. Zacząłbym od sprawdzenia prawidłowej ilości czynnika chłodniczego - jeśli będzie go mało to kompresor będzie pracował ale chłodzenie będzie słabe. 

Offline pawelb

  • Aspirant
  • Wiadomości: 6
  • Kocham to forum
Odp: Wentylator nie włącza 2 biegu, problem z klimatyzacją XJ X351 3.0SC
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 30, 2023, 21:07:21 pm »
Ilość czynnika jest prawidłowa. Wielokrotnie był sprawdzany. Układ jest szczelny. Wymieniony został niepotrzebnie kompresor, chłodnica i osuszacz. Objawy na nowych częściach nadal takie same i nic nie pomogło. Wydaje mi się, ze ewentualnie jakiś czujnik błędnie odczytuje temperaturę i blokuje obroty wentylatora bo podczas jazdy klimatyzacja zaczyna działać, a po zatrzymaniu nagle pada.

Offline pawelb

  • Aspirant
  • Wiadomości: 6
  • Kocham to forum
Odp: Wentylator nie włącza 2 biegu, problem z klimatyzacją XJ X351 3.0SC
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 30, 2023, 21:12:59 pm »
Wentylator tez wymieniłem i dalej to samo.

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.460
Odp: Wentylator nie włącza 2 biegu, problem z klimatyzacją XJ X351 3.0SC
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 05, 2023, 19:51:46 pm »
Podpiąć kompa i sprawdzać na ile procent sterownik wysterowuje wentylator. Klima to zazwyczaj 20-50% zależnie jak gorąco w aucie i na dworze. Po długim postoju w upale powinno wskoczyć na jakieś 80% żeby szybko wystudzić chłodnice klimy
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

Offline Mrówa666

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Kocham to forum
Odp: Wentylator nie włącza 2 biegu, problem z klimatyzacją XJ X351 3.0SC
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 09, 2023, 11:19:42 am »
Wentylator ma tak chodzic,uszkodzony jest regulator cisnienia w kompresorze,jezeli jest to silnik 3.0 sc AWD ciezko wymontowac kompresor,dlatego jeszcze nikt tego nie wymienil.

Offline pawelb

  • Aspirant
  • Wiadomości: 6
  • Kocham to forum
Odp: Wentylator nie włącza 2 biegu, problem z klimatyzacją XJ X351 3.0SC
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 09, 2023, 21:22:25 pm »
Wymieniłem kompresor na nowy (zregenerowany), więc zawór powinien być sprawny. Chyba, ze dali mi kompresor ze starym zaworem? Ewentualnie czujnik ciśnienia odczytuje złe wartości. Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie?
Zastanawiam się jeszcze nad zaworem rozprężny, ale wymontowanie go wiąże się z demontażem całego kokpitu.