Autor Wątek: Ciśnienie sprężania XJR X308  (Przeczytany 469 razy)

Offline KrzysztofP1

  • Aspirant
  • Wiadomości: 3
Ciśnienie sprężania XJR X308
« dnia: Wrzesień 27, 2022, 09:47:31 am »
Cześć,

jestem szczęśliwym posiadaczem XJR`a od dwóch miesięcy. Aktualnie robię przeglądy, wymiany oleju itp. Zaniepokoiło mnie, że przy naprawdę mocnym wciśnięciu gazu leci szary dym i delikatnie czuć nieprzyjemny zapach. To wszystko z relacji żony, który za mną jechała i nie była w stanie stwierdzić czy dym był szary czy szaro-niebieski.

Mechanik sprawdził aktualnie kompresję na zimnym silniku i na wszystkich cylindrach jest w okolicach 9 atm. Wiem, że stopień sprężania w tym silniku wynosi 9:1 ale to nie to samo i wyczytałem u nas na forum, że silniki z kompresorem mają niższe ciśnienie sprężania.

Powiedzcie mi proszę, czy taka wartość na zimnym silniku jest w porządku i ewentualnie jak powinno się to kształtować. Może macie tutaj swoje doświadczenia. Ja na razie robię płukankę, wymieniam olej + uszczelkę miski bo się poci, wlewam Ceratec i będę jeździł o obserwował.

Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi :)
Jaguar XJR '98

Offline a1410

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 371
  • X350 XJR 2004, X308 XJR 1998
Odp: Ciśnienie sprężania XJR X308
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 09, 2022, 13:06:01 pm »
9 atm na zimnym silniku to jest ok, gdyby był rozgrzany to pewnie byłoby około 10, ważne żeby na wszystkich cylindrach ciśnienie było podobne. Jaki przebieg ma Twój silnik, bo jeżeli ponad 200tys i zużywa trochę oleju, to z pewnością Ceratec czy jakiś inny, dobry ceramizer dobrze mu zrobią.
Pozdrawiam

Offline KrzysztofP1

  • Aspirant
  • Wiadomości: 3
Odp: Ciśnienie sprężania XJR X308
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 09, 2022, 16:40:50 pm »
Dzięki za odpowiedź !
Dokładnie na wszystkich cylindrach było w granicach 9-10 bar. Aktualnie auto jest po płukance + nowy olej + ceratec. Będę dalej obserwował i za rok sprawdzę ponownie kompresję.

Jaguar XJR '98