Autor Wątek: Dystanse do kół  (Przeczytany 4121 razy)

Online kupis99

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Zauroczony Kotem
Dystanse do kół
« dnia: Wrzesień 03, 2022, 20:23:28 pm »
Cześć Wszystkim,

Podpowiedzcie proszę, czy ktoś może montował dystanse do kół tylnych w swoim kocie ?
Ja mam felgi 19, opony 255x35x19 i tak się zastanawiam, czy czasem nie dołożyć tych 20 - 25mm, co wy na to ?
Czy może to mieć wpływ na gwarancję ?

Obecnie Jaguar XE 2021 R-Dynamic HSE

Offline stingear

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 219
  • Informatyk, mam 3 koty: Fuli, Kaion oraz XE
Odp: Dystanse do kół
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 03, 2022, 20:57:04 pm »
Zazwyczaj modyfikacje mają wpływ, a przynajmniej są idealnym pretekstem do jej odmówienia.
Druga kwestia, to wystawanie poza obrys auta - jest to niezgodne z prawem.
Co do opon, to tragicznie musi się jeździć na tak niskim profilu, to już prawie jak w rowerze. Zwłaszcza na polskich drogach.
XE 2015 2.0D Automat

Online kupis99

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Zauroczony Kotem
Odp: Dystanse do kół
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 03, 2022, 21:25:00 pm »
Teraz sprawdziłem, do obrysu mam 20 mm, wiec mówiąc o dystansach mam na myśli 10 maksymalnie 15 mm, absolutnie nie chce wychodzić poza obrys auta.

Masz rację z tą gwarancją, muszę to przemyśleć temat, a co do opon, wcale nie jest tak źle, szczerze przyznam, że jest nawet przyjemnie, tzn. wcześniej w autach opony miały 40 oraz 45 tu jest z tyłu 35 a z przodu 40 ale wcale nie odczuwam dyskomfortu czy też twardości w zawieszeniu, jest nadspodziewanie dobrze.
Dwa mam ustawione zawieszenie w trybie komfort, być może to też robi swoje.

Obecnie Jaguar XE 2021 R-Dynamic HSE

Offline stingear

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 219
  • Informatyk, mam 3 koty: Fuli, Kaion oraz XE
Odp: Dystanse do kół
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 04, 2022, 15:48:48 pm »
Kwestia tylko tego, że cała praca przenosi się na zawieszenie, a felga dostaje przy tym mocno po dupie. O ile na gładkiej nawierzchni powinno jeździć się całkiem komfortowo, powinien się dobrze trzymać zwłaszcza w zakrętach, to serze szwajcarskim najpierw baty zbierze ściana boczna opony oraz felga, a następnie z powodu niskiej absorbcji opony większe drgania i uderzenia pójdą na na amorki i sprężyny. Tak mi się to widzi z fizycznego punktu widzenia. W każdym razie to tylko moja teoria, potwierdzić powinien to specjalista. Ja w każdym razie widzę różnicę w komforcie między oponami 55 w jednym aucie a 45 w drugim. Niby centymetr, a jednak robi różnice. Dlatego zastanowiłbym się dwa razy, czy efekt wizualny jest wart skrócenia żywotności zawieszenia. Opony jednak trochę tańsze do wymiany.
XE 2015 2.0D Automat

Online kupis99

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Zauroczony Kotem
Odp: Dystanse do kół
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 05, 2022, 14:33:23 pm »
Ja organoleptycznie, potwierdzam, że nie czuć różnicy w komforcie pomiędzy Mazdą 6 z oponami 225x45x19 a Jaguarem z oponami przód 225x40x19 tył 255x35x19, ale dzięki za ciekawe spostrzeżenie.

Co do dystansów to odpuszczam temat, tak jak kolega radził, różnię to może być w razie potrzeby skorzystania z gwarancji.
Obecnie Jaguar XE 2021 R-Dynamic HSE

Offline ZAIC

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • XF SV8
Odp: Dystanse do kół
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 06, 2022, 07:52:04 am »
Mam u siebie dystanse (przykręcane do piasty) na dwie osie i jest ok. Ogólnie w każdym aucie jakie miałem dokładałem dystanse. W jakiś sposób poprawia to prowadzenie samochodu no i napewno poprawia wygląd.

Online kupis99

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Zauroczony Kotem
Odp: Dystanse do kół
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 06, 2022, 11:22:18 am »
Dzięki za info, w takim razie powrócę do myślenia nad dystansami :)
W moim przypadku zastanawiam się nad 15 mm, to chyba nie jest jakoś dużo, cały czas będę miał zapas 5 mm do obrysu auta.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 06, 2022, 21:21:16 pm wysłana przez MicGin »
Obecnie Jaguar XE 2021 R-Dynamic HSE

Offline ZAIC

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • XF SV8
Odp: Dystanse do kół
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 07, 2022, 07:23:34 am »
Nie wiem jaką masz szerokość felgi i ET i jak to wygląda n aucie. Ja mam u siebie dystanse 20mm z przodu i 22mm z tyłu przy feldze 20 cali 8,5 szerokości z przodu i 9,5 szerokości z tyłu (ET coś w granicach 55 chyba). Opona z przodu to 255/35 R20 a tył 285/30 R20. Myślę, że weszłoby jeszcze kilka mm na obu osiach. Mogę polecić firmę Dystom, jest chyba na allegro, zawsze od nich kupowałem.

Online kupis99

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Zauroczony Kotem
Odp: Dystanse do kół
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 07, 2022, 08:57:53 am »
U mnie jest niestety taki problem, że z tyłu tak jak pisałem jest tylko 20 mm do obrysu, więc dystans najlepiej jeśli by był maks 15 - 17 mm. Tej grubości dystanse są na tyle cienkie, że są w wersji przelotowej a nie nakręcanej, i do tej pory wszystko ok, problem pojawia się gdy nałożymy przelotowy dystans na szpilki, to okazuje się że są za krótkie i należałoby je wymienić na dłuższe i tu dochodzimy do problemu, bowiem wolę nie dłubać w piastach i nie wymieniać szpilek w aucie na gwarancji bo to już zbyt duża ingerencja i może być to powód do odrzucenia gwarancji.

Pytałem od jakiej grubości stosuje się dystanse przykręcane i tu sugerują od 25 mm wzwyż, ale 25 mm to już za dużo, więc w przypadku kół letnich dystanse odpadają, kwestia kół zimowych, które zamiast 255 są 225, ale raczej wolałbym nie ściągać i nie zakładać dystansów co sezon.
Obecnie Jaguar XE 2021 R-Dynamic HSE

Offline ZAIC

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • XF SV8
Odp: Dystanse do kół
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 12, 2022, 07:13:56 am »
W wymianę szpilek na pewno bym się nie bawił. Co do minimalnej szerokości przykręcanego dystansu to z tego co kojarzę 20mm to najniższa bezpieczna wartość. Ja mam właśnie takie. Ostatnio znajomy zamawiał przykręcane dystanse zmieniające rozstaw śrub tez o szerokości 20mm, mniej się nie da.

Online kupis99

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Zauroczony Kotem
Odp: Dystanse do kół
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 12, 2022, 18:36:19 pm »
W wymianę szpilek na pewno bym się nie bawił. Co do minimalnej szerokości przykręcanego dystansu to z tego co kojarzę 20mm to najniższa bezpieczna wartość. Ja mam właśnie takie. Ostatnio znajomy zamawiał przykręcane dystanse zmieniające rozstaw śrub tez o szerokości 20mm, mniej się nie da.
Jedna ważna rzecz, przy 20mm nie da rady schować (zlicowanie) nakrętki, z czołem dystansu, wiec nakrętka wystaje, a to oznacza ze musi schować się w feldze, pytanie czy akurat jest gdzie.
Obecnie Jaguar XE 2021 R-Dynamic HSE

Offline ZAIC

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • XF SV8
Odp: Dystanse do kół
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 13, 2022, 07:48:10 am »
U mnie jest miejsce w letnim kole i zimowym. Musiałbyś dla pewności zdjąć koło i ocenić sytuację.

Online piotrrf

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 328
  • Jaguar XF 20d AWD R-Sport
Odp: Dystanse do kół
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 27, 2022, 09:35:41 am »
Nie wiem jaką masz szerokość felgi i ET i jak to wygląda n aucie. Ja mam u siebie dystanse 20mm z przodu i 22mm z tyłu przy feldze 20 cali 8,5 szerokości z przodu i 9,5 szerokości z tyłu (ET coś w granicach 55 chyba). Opona z przodu to 255/35 R20 a tył 285/30 R20. Myślę, że weszłoby jeszcze kilka mm na obu osiach. Mogę polecić firmę Dystom, jest chyba na allegro, zawsze od nich kupowałem.
Tak z ciekawosci przeczytalem temat i postanowilem zmierzyc w aucie odleglosci opon do krawedzi blotnikow.
Ogladalem film na YT ,gdzie gosc zalozyl dystanse a potem sie okazalo,ze jedno kolo wiecej wystaje niz pozostale. Zaznacze,ze dobrze wyczyscil miejsce styku tych czesci.
No i uzywajac poziomicy oraz miary wyszly mi roznice 5 mm. Jedna strona jakby byla bardziej schowana.
Oczywiscie wiem jak uzywac poziomicy. Nie odchylalem od pionu. Co jest grane?
Porsche 987 S
SLK R 171

Online kupis99

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Zauroczony Kotem
Odp: Dystanse do kół
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 27, 2022, 14:23:47 pm »
a to ciekawe, myślałem, że powinno być symetrycznie.
5mm w dystansie to sporo, tzn. samo 5mm może wydawać się nie znaczną różnicą, ale mieć dystans 15 a 20 mm, to już jest różnica.
Obecnie Jaguar XE 2021 R-Dynamic HSE

Online piotrrf

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 328
  • Jaguar XF 20d AWD R-Sport
Odp: Dystanse do kół
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 27, 2022, 15:38:40 pm »
I to mnie martwi.
Felgi jednakowe, opony ten sam rozmiar i firma.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 27, 2022, 19:43:46 pm wysłana przez MicGin »
Porsche 987 S
SLK R 171