Autor Wątek: Dziwnie działająca klimatyzacja  (Przeczytany 3363 razy)

Offline kirk42

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
  • Jaguar XE 20d R-Sport MY17
Dziwnie działająca klimatyzacja
« dnia: Maj 19, 2021, 18:10:10 pm »
Koleżanki i koledzy,
Powiedzcie jak to u Was jest z klimatyacją, bo zwariować można. Jadę sobie, tempratura na zwenątrz powiedzmy 15 stopni (choć nie ma to znaczenia czy jest 15, 18 czy 25). Klima ustawiona powiedzmy na 19,5 stopnia. Z nadmuchu ciągle wieje raz ciepłe, a raz zimne powietrze. Można oszaleć tak jakby tylko dwie opcje były. Bardzo zimno albo gorąco. A może u mnie jest coś nie tak?
Drugi temat to parowanie szyb. Filtr kabinowy nowiutki (wczoraj zmieniałem), auto wymyte, wysuszone, odkurzone, szyby od środka umyte. Jadę sobie, zaczyna deszcz padać i szyby od razu parują. Czy ktoś może coś poradzić?

Offline wemar

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 52
  • Kocham to forum
Odp: Dziwnie działająca klimatyzacja
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 20, 2021, 09:03:16 am »
Masz dwa tryby pracy klimatyzacji - łagodny i agresywny. Zmień w ustawieniach auta i zobacz czy pomoże.

Parowanie szyb zależy od różnicy temperatur z dwóch stron szyby. Praw fizyki nie przeskoczysz, możesz tylko łagodzić wciskając przycisk szybkiego odparowania.

Offline kirk42

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
  • Jaguar XE 20d R-Sport MY17
Odp: Dziwnie działająca klimatyzacja
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 20, 2021, 10:58:10 am »
Mam nawet 3 tryby:
Łagodny, normalny oraz intensywny (mogłem trochę zmienić ich nazwy), ale one wpływają przede wszystkim na siłę nadmuchu, a nie jego temperaturę.
W żadnym aucie do tej pory nie miałem takiego problemu. Zawsze jeżdżę z klimatronikiem ustawionym na jakąś konkretną temperaturę i nie muszę jej co chwilę zmeniać.

Ma działać to tak:
Klimatronik ustawiony na 20 stopni na zewnątrz jest 28 stopni więc wieje sobie zimnym powietrzem (koło 4 stopni na wydmuchu), później, gdy tempatura w kabinie zacznie osiągać zadane 20 stopni (tak naprawdę tu chodzi nie o tempaturę, a odczuwalność) nadmuch robi sie cieplejszy powiedzmy koło 10 stopni i utrzymuje to z możliwie małym nadmuchem (mogę to regulować 3 wyżej wymienionymi trybami).
Jeżeli temperatura jest ustawiona 20 stopni, a na zewnątrz jest 5 stopni to ma wiać ciepłym powietrzem do uzyskania żądanej przeze mnie tempratury i utrzymywać małym nadmuchem.

Niestety działa to tak, że na początku szybko chłodzi lub grzeje (zależy czy temperatura zewnętrza jest wyższa lub niższa niż zadana), a potem zaczynają się cyrki. W ciepły dzień klima fajnie szybko chłodzi, a potem nagle dostaje powiewy ciepłego powietrza żeby po 5 minutach znów być atakowany przez lodowate. To tak nie powinno działać i w żadnym aucie, które miałem do tej pory tak nie działało stąd pytanie jak działa to u Was. Byćmoże u mnie jest coś nie tak na przykład z czujnikiem temperatury w kabinie lub czujnikiem nasłonecznienia.

Co do parowania szyb to nie mam zamiaru przeskakiwać praw fizyki. Jadę w zamkniętym samochodzie, utrzymująć niski poziom wilgotności (przecież klimatyzacja jest cały czas włączona) zaczyna padać deszcz i szyby parują - to nie jest normalne zachowanie. W żadnym aucie tak nie miałem. Wygląda to jakby kompresor klimatyzacji co jakiś czas się wyłączał...


« Ostatnia zmiana: Maj 20, 2021, 21:06:18 pm wysłana przez MicGin »

Offline M737

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 399
  • The White Cat
Odp: Dziwnie działająca klimatyzacja
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 20, 2021, 16:19:36 pm »
jak z czynnikiem? XE lubi gubić czynnik, zasługa nowego czynnika 1234 niestety
(na szczęście można wymienić na R134 bez komplikacji dla układu)

Offline kirk42

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
  • Jaguar XE 20d R-Sport MY17
Odp: Dziwnie działająca klimatyzacja
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 20, 2021, 17:44:40 pm »
Szczerze to nie sprawdzałem. Zakładam, że skoro jest na tyle żeby uruchomić kompresor, na wylocie mam bardzo niską temperaturę i zawór rozprężny nie syczy to jest go wystarczająca ilość, a problem może leżeć w samym sterowaniu, a dokładniej może w software.

Online Zbyszek01

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Dziwnie działająca klimatyzacja
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 20, 2021, 17:56:56 pm »
Moja klima chodziła podobnie jak teraz się ociepliło, kupiłem kota na jesieni. Podjechałem do nabicia klimy i okazało się że chyba jeszcze ani razu nie była uzupełniana. Na 550 które miało być to było 120
Teraz jest nawet bardziej niż OK  :-gwizd
Jest - XE AWD 2.0d R Dynamic MY2020
Było - XE 25d AWD MY2017

Offline M737

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 399
  • The White Cat
Odp: Dziwnie działająca klimatyzacja
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 20, 2021, 19:31:58 pm »
kompresor w XE załącza nawet przy 100 gramach... a sam układ niestety często przypomina sito albo szwajcarski
ser jak kto woli... 1234 to straszne paskudztwo, nie dość że niebezpieczny i zagraża życiu to jeszcze bardzo szybko
niszczy elementy układu

polecam - odessać do zera, naładować starym czynnikiem

Online Zbyszek01

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Dziwnie działająca klimatyzacja
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 20, 2021, 20:06:47 pm »
Następnym razem właśnie to zrobię, cena nowego gazu powala na łopatki w porównaniu do starego.
Jest - XE AWD 2.0d R Dynamic MY2020
Było - XE 25d AWD MY2017

Offline Jaccom

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 131
  • Kocham to forum
Odp: Dziwnie działająca klimatyzacja
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 21, 2021, 15:26:27 pm »
Parowanie szyb zależy od różnicy temperatur z dwóch stron szyby. Praw fizyki nie przeskoczysz, możesz tylko łagodzić wciskając przycisk szybkiego odparowania.

Parowanie szyb jest zależne od :
1, wydajności układu wentylacji w tym jakości i typu filtra ( węglowy)
2, pracy klimatyzacji, klima osusza powietrze.



Niestety działa to tak, że na początku szybko chłodzi lub grzeje (zależy czy temperatura zewnętrza jest wyższa lub niższa niż zadana), a potem zaczynają się cyrki. W ciepły dzień klima fajnie szybko chłodzi, a potem nagle dostaje powiewy ciepłego powietrza żeby po 5 minutach znów być atakowany przez lodowate. To tak nie powinno działać i w żadnym aucie, które miałem do tej pory tak nie działało stąd pytanie jak działa to u Was. Byćmoże u mnie jest coś nie tak na przykład z czujnikiem temperatury w kabinie lub czujnikiem nasłonecznienia.

Objawy dokładnie jak w przypadku:
1, Niskie ciśnienie czynnika w układzie Klimy
2,Zbyt wielka szczelina na sprzęgle kompresora klimy, 

Obstawiam ze to 2 sprawdź szczelinę, powiano być miedzy 0,4 -0,6
To optymalne ustawienie, przy większej szczelinie widziałem przypadki pracy ale to wszystko zależne od producenta kompresora itd.

« Ostatnia zmiana: Maj 21, 2021, 15:35:45 pm wysłana przez Jaccom »

Offline kirk42

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
  • Jaguar XE 20d R-Sport MY17
Odp: Dziwnie działająca klimatyzacja
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 22, 2021, 10:59:10 am »
Kilka dni temu właśnie zamontowałem nowy filtr kabinowy - ten węglowy z warstwą biofunkcjonalną.
W przyszłym tygodniu mam w planie sprawdzić poziom czynnika, ale jego właśnie obstawiam jako winnego tej sytuacji. Jak dalej będzie nie tak to sprawdzę szelinę na sprzęgle kompresora klimy. Dzięki Jaccom za podpowiedź.

Offline kirk42

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
  • Jaguar XE 20d R-Sport MY17
Odp: Dziwnie działająca klimatyzacja
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 24, 2021, 21:52:05 pm »
Dzisiaj uzupełniłem czynnik w klimatyzacji i wygląda, że teraz działa wszystko jak powinno. Z nawiewów leci powietrze o stałej temperaturze (nie, że raz gorąc, a raz zimne), wentylator pracuje na umiarkowanych obrotach. Jeszcze będzie test w deszczu, ale zakładam, że i tutaj wszystko będzie w porządku. Dzięki za podpowiedzi. Mam nadzieję, że ten wątek będzie przydatny dla innych.

Online Zbyszek01

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Dziwnie działająca klimatyzacja
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 25, 2021, 05:17:31 am »
Ile ci brakowało czynnika?
Jest - XE AWD 2.0d R Dynamic MY2020
Było - XE 25d AWD MY2017

Offline M737

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 399
  • The White Cat
Odp: Dziwnie działająca klimatyzacja
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 25, 2021, 13:14:53 pm »
którym czynnikiem nabiłeś?

Offline kirk42

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
  • Jaguar XE 20d R-Sport MY17
Odp: Dziwnie działająca klimatyzacja
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 25, 2021, 21:26:21 pm »
Ile ci brakowało czynnika?

Ciężko powiedzieć, bo nie używałem maszyny do odzysku tylko resztka, która była poszła w atmosferę (na szczęscie ten gaz nie jest szkodliwy dla środowiska  ;D), ale z pewnością było go mało, bo nawet manometr pokazywał małe ciśnienie. Pusty układ został wypróżniowany i nabite zostało 550g

którym czynnikiem nabiłeś?

Takim jak ma być. R-1234yf


Online Zbyszek01

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Dziwnie działająca klimatyzacja
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 25, 2021, 21:31:02 pm »
Ale nawet trochę gazu z odzysku poprawia rachunek końcowy przy napełnianiu, chyba że masz inne dojścia  :-trudno
Jest - XE AWD 2.0d R Dynamic MY2020
Było - XE 25d AWD MY2017