Autor Wątek: X300 pytania od nowego posiadacza  (Przeczytany 4038 razy)

Offline Ziomek1988

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Kocham to forum
X300 pytania od nowego posiadacza
« dnia: Styczeń 23, 2021, 20:06:41 pm »
Dzień dobry,
Od dłuższego czasu chodził mi po głowie x300 i w końcu udało mi się kupić :) jest parę rzeczy do porobienia ale nurtuje mnie też parę rzeczy we wnętrzu:
1. Czy żarówki podświetlenia zegarów, zegarka czy panelu klimatyzacji są wszędzie takie same? Widzę, że brakuje mi podświetlenia części panelu klimatyzacji, przycisków radia, przycisków z prawej strony kierownicy i chyba czegoś brakuje w zegarach (jakoś góra świeci mocniej niż dół)
2. Mam wersję bez tempomatu i z prawej strony kierownicy mam tylko dwa przyciski ale jak je naduszam bo w sumie nic się nie dzieje, z kolei przełączając z km na mile wyskakują za każdym razem jakieś dziwne wartości. Dobrze pokazuje przebieg ogólny ale reszta to jakieś bzdury. Ktoś miał podobny problem?

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 671
  • XJ x300 sovereign
Odp: X300 pytania od nowego posiadacza
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 27, 2021, 12:34:27 pm »
Do ogólnego podświetlenia tarcz zegarów idą żarówki w5w. Do kontrolek licznika idą żarówki t5. A do tych przycisków na "fortepianie" i z resztą wszędzie indziej idą żarówki miniaturowe (takie z długimi wąsami do zawinięcia na oprawce). A pod ekraniki klimy i zegarka idą t5.
Ja to wszystko powymieniałem na LEDy.

Jak wyglądają te Twoje przyciski od tempomatu? Jeśli masz tempomat, po prawej stronie tego "fortepianu" powinno być "ucho" do włączania tempomatu i jego pauzowania/przywracania, a trochę przed nim nie duży przycisk SET.

Jak na komputerze pokładowym zmienisz przełącznik z "km" na "mi" to pokazuje głupoty, bo zmienia się sposób obliczania zużycia paliwa na imperialny. Czyli pokazuje ilość mil przejechanych na litrze. W jagu chyba nie przelicza w galonach. Chociaż nie wiem.  :-trudno
>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<

Offline Ziomek1988

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Kocham to forum
Odp: X300 pytania od nowego posiadacza
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 28, 2021, 22:51:22 pm »
Dzięki za info :)

Co do komputera pokładowego, może źle się wyraziłem...każde przełącznie pokazuje kompletne głupoty typu, mam przebieg 257000, przełączę na mile pokazuje 785000, zmieniam na km pokazuje 100080, zmieniam na mile pokazuje 10,na km pokazuje 523000 itp.
Manetka z lewej strony nic nie zmienia, praktycznie poza przebiegiem nic nie mogę zobaczyć czy zmienić.

Czy komputer pokładowy ma jakiś swój moduł? Podejrzewam, że tam coś jest rozsypane...

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 671
  • XJ x300 sovereign
Odp: X300 pytania od nowego posiadacza
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 29, 2021, 09:49:44 am »
O kurde, z tym się nie spotkałem.  Rozkręć dół "fortepianu" pod przyciskami komputera, może coś nie łączy.  Nie pamiętam z czym się bezpośrednio łączyło sterowanie komputerem z manetki.
>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<

Offline piorek

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 272
  • Kocham to forum
Odp: X300 pytania od nowego posiadacza
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 29, 2021, 10:32:25 am »
Patrzę teraz na schematy i połaczenie od przycisków konsoli pod kierownicą idzie wprost do zegarów. Przyciski te tylko zwierają do masy odpowiednie wejścia w zegarach.


Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 671
  • XJ x300 sovereign
Odp: X300 pytania od nowego posiadacza
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 29, 2021, 13:21:08 pm »
Może wyczki nie łączą w liczniku.
>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<

Offline Ziomek1988

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Kocham to forum
Odp: X300 pytania od nowego posiadacza
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 31, 2021, 17:37:48 pm »
Odłączenie akumulatora nie pomogło. Wieczorem biorę się za liczniki i fortepian. Znalazłem natomiast pod maską jakąś odpiętą wtyczkę. Nic nie jest zdrutowane. Luźno leży wtyczka i jest przypięte gniazdo wtyczki, żadnego połączenia między nimi nie ma. Kolor wtyczki i gniazda się zgadza ale nie wchodzi. Wtyk jest jajowaty a gniazdo okrągłe. Jak to macie spięte w x300?



Do ogólnego podświetlenia tarcz zegarów idą żarówki w5w. Do kontrolek licznika idą żarówki t5. A do tych przycisków na "fortepianie" i z resztą wszędzie indziej idą żarówki miniaturowe (takie z długimi wąsami do zawinięcia na oprawce). A pod ekraniki klimy i zegarka idą t5.
Ja to wszystko powymieniałem na LEDy.

Jak wyglądają te Twoje przyciski od tempomatu? Jeśli masz tempomat, po prawej stronie tego "fortepianu" powinno być "ucho" do włączania tempomatu i jego pauzowania/przywracania, a trochę przed nim nie duży przycisk SET.

Jak na komputerze pokładowym zmienisz przełącznik z "km" na "mi" to pokazuje głupoty, bo zmienia się sposób obliczania zużycia paliwa na imperialny. Czyli pokazuje ilość mil przejechanych na litrze. W jagu chyba nie przelicza w galonach. Chociaż nie wiem.  :-trudno

Właśnie się zabrałem za wymiany żarówek i były tak stare, że nawet oprawki popękały...poza tym, że żarówki wyglądają jakby były wlutowane w te oprawki. Też tak miałeś?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2021, 22:38:59 pm wysłana przez Choina »

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 671
  • XJ x300 sovereign
Odp: X300 pytania od nowego posiadacza
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 01, 2021, 10:32:55 am »
Nie pamiętam z tymi obsadkami, mogły być w nich żarówki niewymienne. Ale wydaje mi się, że dało się z nich wyciągać żarówki.

A co do tego złącza co pokazałeś, to złączka elektrosprzęgła kompresora klimy. To okrągłe w gnieździe to stara wtyczka. Weź to wyciągnij, a wtedy wtyczka na kablu zacznie pasować ;)
Ewidentnie ktoś już coś tam grzebał.
>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<

Offline Ziomek1988

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Kocham to forum
Odp: X300 pytania od nowego posiadacza
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 01, 2021, 20:05:55 pm »
Żarówki już ogarniam :D

W sprawie wtyczek jesteś pewny? Szarpię i szarpię i wyjść nie może. Z kolei na jakieś grupie ktoś mi mi pisał, że to ślepe wtyczki a kompresor bierze masę z obudowy. Masz zdjęcie tego u siebie?
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2021, 20:50:49 pm wysłana przez MicGin »

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 671
  • XJ x300 sovereign
Odp: X300 pytania od nowego posiadacza
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 01, 2021, 20:10:23 pm »
Ale ta wtyczka ma blokadę, którą trzeba zwolnić. Może jutro Ci wyślę jak to u mnie wygląda. A może zdjęcie jakieś znajdę. Pogoda nie zachęca żeby zaglądać pod maskę, nawet w stodole ;)
>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<

Offline denver69

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 238
  • XJ6 4.2 SIII, Xjr 4.0, x-type 3.0 sport, XE 2.0 D
Odp: X300 pytania od nowego posiadacza
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 02, 2021, 19:59:01 pm »
 Co do wymiany żarówek, ja wymieniłem wszystkie na diody zielone,  ale same diody świecą za jasno, malowałem je niebieskim lakierem do paznokci i jest idealnie, świecą jasno ale nie "rażą".

Offline Ziomek1988

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Kocham to forum
Odp: X300 pytania od nowego posiadacza
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 02, 2021, 21:53:16 pm »
Ale ta wtyczka ma blokadę, którą trzeba zwolnić. Może jutro Ci wyślę jak to u mnie wygląda. A może zdjęcie jakieś znajdę. Pogoda nie zachęca żeby zaglądać pod maskę, nawet w stodole ;)

Faktycznie udało mi się wyrwać końcówkę i wrzucić tę luźną. Klima zaczęła chłodzić...jutro jadę do serwisu klimy żeby sprawdzić co i jak. Auto kupiłem świadomie z niedziałającą klimatyzacją. Ciekawe czy ktoś był nieświadomy tej wtyczki czy może z jakiegoś powodu była wypięta i tak złożona celowo? Hmmm


W kwestii żarówek wyjąłem wszystkie z panelu klimy, zegarka i radia, zamówiłem żarówki z wąsem i kapturki sylikonowe, będę starał się zrobić tak jak było oryginalnie :)

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 671
  • XJ x300 sovereign
Odp: X300 pytania od nowego posiadacza
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 02, 2021, 22:01:44 pm »
Może ktoś kompresor zmieniał i zawiesił sie na "niepasującej" wtyczce?

Co do wymiany żarówek, ja wymieniłem wszystkie na diody zielone,  ale same diody świecą za jasno, malowałem je niebieskim lakierem do paznokci i jest idealnie, świecą jasno ale nie "rażą".

Ja z kolei u siebie zastosowałem wszędzie diody białe. Co ciekawe dało to kolor podświetlenia znany z nowych jagów, taki turkusowo-niebieski.
Do konwersji na LEDy, polecam wybierać te dyfuzyjne  :-V
>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<

Offline Ziomek1988

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Kocham to forum
Odp: X300 pytania od nowego posiadacza
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 02, 2021, 23:12:38 pm »
Nie wali Ci za mocno po oczach?
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2021, 08:55:14 am wysłana przez MicGin »

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 671
  • XJ x300 sovereign
Odp: X300 pytania od nowego posiadacza
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 03, 2021, 08:56:40 am »
Nie. Kolor jest przyjemny dla oka. Poza tym, jest regulacja jasności przecież ;)
>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<