Autor Wątek: Wskaźnik temperatury cieczy - nieprawidłowość?  (Przeczytany 5466 razy)

Tatarski

  • Gość
Wskaźnik temperatury cieczy - nieprawidłowość?
« dnia: Kwiecień 13, 2014, 11:07:10 am »
Czy zdarza się Wam w Waszych kotach, że po przejechaniu ok 100 km, wskaźnik temperatury wychyla sie delikatnie o jakies 2 mm w prawą stronę?
Po wyłączeniu silnika, po kilkunastu sekundach załącza się wentylator.
Nie ma jeszcze upałów, a tu takie historie...

Offline Jaguar XJ6

  • Moderator "Kotek miesiąca"
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 990
  • Niedrzwica Duża/Lublin
Odp: Wskaźnik temperatury cieczy - nieprawidłowość?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 13, 2014, 11:17:56 am »
Temperatura powinna byc cały czas w pionie . W moim jagu nawet w największym upale z właczona klimą i po trasie 250 km stoi idealnie w pionie . Wentylatory powinny chodzic po zgaszeniu autka dopóki go wystarczajaco nie schłodzą . Jesli masz problem z trzymaniem temperatury , to zapewne wina termostatu , albo źle działających wentylatorów .
Jaguar XJ6 1994r. 3.2L był
Jaguar X350 Super V8 4.2L jest

 


E-mail do konkursu ,, Kotek Miesiąca '' (  konkurs@jaguarclubpoland.net )

Tatarski

  • Gość
Odp: Wskaźnik temperatury cieczy - nieprawidłowość?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 13, 2014, 11:28:02 am »
Tak mi się wydawało, że to raczej nienormalne.
Wymieniałem chłodnicę, więc może układ jest niedostatecznie odpowietrzony, albo za mało płynu.
Ok, będę szukał. Dzięki

Offline Ojciec

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 292
Odp: Wskaźnik temperatury cieczy - nieprawidłowość?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 13, 2014, 18:38:21 pm »
Zobacz czy prawidłowa działa Ci wiskoza, przy okazji wymień czujnik temp. i termostat to groszowe sprawy .
1992r - Jaguar XJR6 4.0
1988r - Jaguar XJS 5.3 V12

Offline Jaguar XJ6

  • Moderator "Kotek miesiąca"
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 990
  • Niedrzwica Duża/Lublin
Odp: Wskaźnik temperatury cieczy - nieprawidłowość?
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 13, 2014, 18:57:32 pm »
W rocznikach 93-94 sa juz 2 duże wentylatory elektryczne , także wiskoza odpada . Albo ma problem z termostatem , albo poprostu czujnik temperatury sie skończył i sterownik nie załącza wentyli kiedy trzeba , co skutkuj wzrostem temperatury . Jedyna jeszcze mozliwość , to zacinajacy sie przekaźnik od wentylatorów , miałem to u siebie i jak sie zaciął w górnej pozycji , to temperatura mi skoczyła na 3/4 skali ( jak stałem w korku ) , bo podczas jazdy pęd powietrza wystarczał na przedmuchanie chłodnicy . Jak wymiana termostatu i czujnika nie pomoże , to trzeba będzie się przekaźnikowi przyjrzeć .
Jaguar XJ6 1994r. 3.2L był
Jaguar X350 Super V8 4.2L jest

 


E-mail do konkursu ,, Kotek Miesiąca '' (  konkurs@jaguarclubpoland.net )

Tatarski

  • Gość
Odp: Wskaźnik temperatury cieczy - nieprawidłowość?
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 29, 2014, 13:36:22 pm »
Jaguar, dzięki za wskazówki.
A wiecie może, skąd zamówić taki czujnik temperatury ? Macie jakieś sprawdzone źródła?

Tatarski

  • Gość
Odp: Wskaźnik temperatury cieczy - nieprawidłowość?
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 23, 2014, 08:04:17 am »
Jaguar Xj6, moje pytanie może zabrzmi głupio, ale gdzie w xj40 3.2 '92 rok znajduje się wisco?  :-boks
U mnie widzę dwa wentylatory na chłodnicy - jeden duży i mniejszy.
Z doświadczenia wiem, że wisco wychodzi praktycznie przy silniku, przy pasku, a tu u mnie nic nie ma takiego  :-nuts
Czyli w moim aucie rolę wisco spełniają te dwa wentylatory??

Offline katar83

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 997
Odp: Wskaźnik temperatury cieczy - nieprawidłowość?
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 23, 2014, 15:31:10 pm »
Tak, masz elektryczne wiatraki w swojej czterdziestce. Czujnik temperatury znajdziesz na ebayu uk czy allegro. Na tym pierwszym jest ich pelno.
Co do temperatury to podczas jazdy nawet z wylaczonymi wiatrakami wskazowka powinna stac pionowo i nie ma mowy o zadnym przegrzewaniu. Generalnie wiatraki sa tylko do jazdy w korku a i wtedy generalnie chlodzenie jest wystarczajace bez wiatrakow. Czesto jezdzilem bez wiatrakow miesiacami, czy to w lecie czy zimie(w zasadzie kazda zime) i nie nie wiem czy kiedykolwiek mi sie zagrzal chociaz jedno pole w prawo od pionu.
Za to z uszkodzeniem pompy wody bylo juz gorzej, 15 minut jazdy max i od razu sie zagrzewal  ;)
Stawiam ze masz zle wstawiony termostat albo zwyczajnie zamkniety na amen.

Offline Ojciec

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 292
Odp: Wskaźnik temperatury cieczy - nieprawidłowość?
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 23, 2014, 16:14:50 pm »
Ewentualnie jeśli chodnica jest od nowości to może też już być zasyfiona. Ja tak miałem i jedynym sensownym rozwiązaniem byłą nowa chłodnica.
1992r - Jaguar XJR6 4.0
1988r - Jaguar XJS 5.3 V12

Tatarski

  • Gość
Odp: Wskaźnik temperatury cieczy - nieprawidłowość?
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 24, 2014, 13:19:21 pm »
Mam nadzieję, że to jednak nie chłodnica, chociaż drugą już kupiłem używaną - niestety nie pasuje, bo ma inne wejścia czujnika od wiatraka i ogólnie czymś tam się jeszcze różniła - dzisiaj  przepłuczę starą, bo widzę, ze jest w zbiorniczku wyrównawczym mega brązowy osad. Termostat też sprawdzę. Wczoraj odkręciłem na próbę lekko korek od zbiorniczka i pojeździłem specjalnie po mieście w upał i nie było tragedii. Nic nie wychodziło poza pion w prawo.
Kurde, ceny nowych chłodnic porażają - a zamienników nie ma chyba.

Offline Ojciec

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 292
Odp: Wskaźnik temperatury cieczy - nieprawidłowość?
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 24, 2014, 14:04:04 pm »
Ja jak ok rok temu szukałem nowej chłodnicy do 4,0 to były nieosiągalne. Dlatego zdecydowałem się zrobić na zamówienie z mosiądzu i nieco grubszą dzięki czemu jest wydajniejsze.
1992r - Jaguar XJR6 4.0
1988r - Jaguar XJS 5.3 V12

Tatarski

  • Gość
Odp: Wskaźnik temperatury cieczy - nieprawidłowość?
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 26, 2014, 13:31:17 pm »
Ojciec, a powiedz mi, jakiego rzędu były to pieniądze, taki nowy wkład i cała zabawa z tym związana ?

Mam jeszcze jedno pytanko - dzisiaj pojeździłem w lekkim upale po mieście na lekko odkręconym korku od zbiorniczka i znowu wskaźnik nie wyjechał poza prawidłową pozycję, ale po paru minutach włączył się wentylator - i to ten mniejszy, niżej zlokalizowany.
Jak to jest z tymi wentylatorami - powinny działać razem równolegle, czy po prostu drugi załącza się w razie konieczności ?
Pozdrawiam

Offline Jaguar XJ6

  • Moderator "Kotek miesiąca"
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 990
  • Niedrzwica Duża/Lublin
Odp: Wskaźnik temperatury cieczy - nieprawidłowość?
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 26, 2014, 15:58:49 pm »
Najlepiej jakbyś zrobił fotke swoich wentyli , bo obydwa wentylatory są jednakowej wielkości i chodzą jednocześnie . W starszych XJ 40 , z tego co pamiętam był mały wentyl elektryczny ( do chłodnicy klimy ) i drugi większy na wiskozie .
Jaguar XJ6 1994r. 3.2L był
Jaguar X350 Super V8 4.2L jest

 


E-mail do konkursu ,, Kotek Miesiąca '' (  konkurs@jaguarclubpoland.net )

Offline Ojciec

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 292
Odp: Wskaźnik temperatury cieczy - nieprawidłowość?
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 26, 2014, 17:23:38 pm »
O ile się nie mylę to do 92 był mały wentylator i viskoza.
Co do chłodnicy to cena od 1200 do 1500 zależy z czego zrobiona (aluminium czy miedzi)  cena nie zawiera demontażu starej i montażu nowej chłodnicy.
1992r - Jaguar XJR6 4.0
1988r - Jaguar XJS 5.3 V12

Offline katar83

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 997
Odp: Wskaźnik temperatury cieczy - nieprawidłowość?
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 27, 2014, 14:45:43 pm »
Ojciec, a powiedz mi, jakiego rzędu były to pieniądze, taki nowy wkład i cała zabawa z tym związana ?

Mam jeszcze jedno pytanko - dzisiaj pojeździłem w lekkim upale po mieście na lekko odkręconym korku od zbiorniczka i znowu wskaźnik nie wyjechał poza prawidłową pozycję, ale po paru minutach włączył się wentylator - i to ten mniejszy, niżej zlokalizowany.
Jak to jest z tymi wentylatorami - powinny działać razem równolegle, czy po prostu drugi załącza się w razie konieczności ?
Pozdrawiam

Wentylatorem malym od klimy bym sobie glowy nie zawracal. Duze dwa na chlodnicy wlaczaja sie kiedy temperatura wzrasta. Sterowany przez czujnik temp wkrecany do chlodnicy. W UK aucie jest po lewej stronie chlodnicy. Wtyczka z dwoma lub trzema kablami. Nie pamietam juz teraz ale czujnik jak najbardziej potrafi pasc. W moim przypadku, raczej ekstremalnym, potrafil zalaczac wiatraki na zimnym silniku i np w ogole nie wylaczac ich po wyjeciu kluczyka ze stacyjki.