Autor Wątek: XJ40 gaśnie po wrzuceniu biegu  (Przeczytany 4724 razy)

Mr_Daimler

  • Gość
XJ40 gaśnie po wrzuceniu biegu
« dnia: Wrzesień 24, 2012, 10:02:38 am »
Witam :)
Daimler xj40 1991, 4.0 automat. No więc automat w moim jaguarku od początku działą dość nazwijmy to "nietypowo". Nie doszukiwałem się w tym niczego złego, jako ze autko ma bardzo malutki przebieg, własciwie przede mną jednego własciciela, serwisowane regularnie i wszystko inne chodzi na cacy. Owo "nietypowe" zachowanie polega na tym że w czasie postoju gdy wciskam hamulec, wrzucam lewarek w pozycje "D" (czyli do przodu), jade kawałek do przodu, potem znów wciskam hamulec i z "D" wrzucam na "R" (wsteczny), wtedy pomimo wciśnietego hamulca słychac takie charakterystyczne uderzenie i auto lekko, o jakies 1-2 cm przesuwa sie do tyłu a moim zdaniem nie powinno skoro hamulec jest wciśniety. Wydaje mi sie ze powinno to byc bezgłośne i bez zadnego przemieszczenia sie. Czesto temu towarzyszy tez malenie obrotow (wciaz przypominam ze hamulec na maksa wciśniety) i przygasanie świateł. Kiedys mialem okazje przejechac sie jaguarem 4.0 x300 i tam tak sie nie dzialo, ale myslałem sobie nowsze auto, skrzynia bardziej dopracowana, lepsza. Jednak od 3 dni, dzieje sie cos naprawde dziwnewgo. Wyjezdzam z podjazdu. Zeby z niego wyjechac musze podjechac kawałem do przodu skrecajac w prawo, potem lekko cofnąc skrecając w lewo i zas do przodu skrecajac w prawo i jestem na drodze. Tyle ze o ile na miejscu parkingowym auto stoi w poziomie, to gdy podjezdzam ten kawałem do przodu to tam jest przechył do góry, czyli przód auta jest sporo wyzej. I teraz tak, daje do przodu, auto wjeżdża kawałek pod górkę, wciskam hamulec, przerzucam lewarek z "D" w kierunku "R", az tu nagle, po drodze,  w pozycji "N" auto gaśnie :( Jeszcze nawet nie wrzuciłem "R".  Sutuacja dzieje sie tylko przy zimnym aucie, a włąsciwie skrzyni, bo wczoraj stało sie to pomimo tego ze auto chodzilo az 10 minut na wolnych obrotach, wiec silnik byl gorący ale skrzynia (i olej w skrzyni) zimna. Ale za to  - i to jest ciekawe !! - auto NIE gaśnie na poziomej powirzchni, nawet jesli skrzynia jest zupełnie zimna. Jedynie wtedy spadają obroty i światła przygasają, tak jak by zaraz miał zgasnąc ale nie gasnie. Czyli tylko na przechyle gaśnie, gdy przód auta jest u góry. Jednak nigdy wcześniej tak sie nie działo.
Dodam ze jakies dwa tygodnie wczesniej miałem serwis, i był wymieniany olej w skrzyni oraz filtr. Poziom sprawdzałem przy gorącej skrzyni - jest ok, olej tez czyściutki, widac ze nowutki. Czemu wiec zaczęło sie tak nagle robic ?? Ratujcie !!
Pozdrawiam i z góry dziękuje za wszelkie pomysły.

BlackV6

  • Gość
Odp: XJ40 gaśnie po wrzuceniu biegu
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 24, 2012, 10:09:42 am »
szukaj bardziej problemu utraty prądu , masy ,akumulator , itd

Jaguar Parts

  • Gość
Odp: XJ40 gaśnie po wrzuceniu biegu
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 24, 2012, 10:10:28 am »
Nie wiem co to jest ale ja mam dość podobny objaw w Range Roverze P38 diesel. Auto odpala od strzału ale wbijając jakikolwiek bieg momentalnie gaśnie i kontrolki mrugają (tak jakby iskrzą) na desce.

tomek1212

  • Gość
Odp: XJ40 gaśnie po wrzuceniu biegu
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 24, 2012, 16:18:28 pm »
Ten motyw z uderzeniem podczas wrzucania wstecznego biegu oraz delikatne przesunięcie pojazdu pomimo wciśniętego hamulca zaobserwowałem również u siebie, jednak ja mam motor 3,2 więc i skrzynia jest trochę inna, mianowicie u mnie 4HP22, a u Ciebie 4HP24.
Mi się wydaje, że odgłos ten pochodzi gdzieś z okolicy dyfra, ewentualnie tylnego zawieszenia, jednak u mnie poza wspomnianymi wyżej objawami nic innego się nie dzieję, więc jak dotąd nic z tym nie robiłem.

Offline dziadzol

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 196
Odp: XJ40 gaśnie po wrzuceniu biegu
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 24, 2012, 23:14:32 pm »
szarpanie z tyłu przy wrzucaniu wstecznego to albo zużyte łożyska tylnych piast albo dyfer, co do przygasania to tak jak pisze kolega Black V8 sprawdziłbym elektrykę - jakieś zaśniedziałe styki, poluzowane kable etc.

Mr_Daimler

  • Gość
Odp: XJ40 gaśnie po wrzuceniu biegu
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 25, 2012, 07:30:04 am »
no spoko,dzięki za rady. Mam kupione nowe kable, kopułkę i ten palec co tam jest w środku (nie wiem jak sie to nazywa  :-[ ), kupiłem to juz kiedys tak w razie czego, to teraz sie przyda. Czyli to nie bedzie np. jakis problem ze skrzynia ?

Offline dziadzol

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 196
Odp: XJ40 gaśnie po wrzuceniu biegu
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 25, 2012, 09:33:22 am »
Mam na myśli osprzęt elektryczny skrzyni raczej niż aparat zapłonowy, to przy zmianie biegu ci gaśnie, a zapłon jak rozumiem jest ok. ale najlepiej jednak odwiedzić mechanika, który rozumie koty

Mr_Daimler

  • Gość
Odp: XJ40 gaśnie po wrzuceniu biegu
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 27, 2012, 11:38:13 am »
dobra Panowie, chyba jednak było za mało oleju  :-[ Przyjechałem teraz do Polski tym Jagiem i po drodze postanowilem sprawdzic poziom oleju w skrzyni po raz kolejny i okazało sie ze jednak sporo za mało. Widocznie wczesniej sprawdzając skrzynia nie była jeszcze gorąca wystarczająco, natomiast w drodze do Polski na autostradzie, nagrzałą sie az nad to :). Ale postanowiłem dolewac po trochu, zeby nie przelac, wiec jak zobaczylem ze mały stan dolałem jakies 100 ml, na kolejnym postoju, dalej za mało, kolejne 100 ml, na kolejnym juz było prawie dobrze, ale wciaz minimalnie za mało, dolałem jakies 50 ml, na kolejnym postoju juz mialem sprawdzic po raz ostatni, otwieram maske....a tam nie ma bagnetu/miarki  :-gwizd Zostawielm go jakies 300 km wczesniej na stacji, na dystrybutorze :( Porażka. Ale dałem ciała. No ale nic, zatkałem tą rurkę byle czym, zeby tam syf nie leciał i juz jestem w Polsce. Patrzyłem na allegro i po necie, ale nigdzie nie znalazłem tej miarki na sprzedaż, tylko od oleju silnikowego :( W sumie powiem szczerze, ze gdybym wiedzial na 100 % ze stan jest ok, to zatkał bym pożadnie tą rurke i na razie  by tak było. Wróce do domu w Agnlii, tam kupie bez problemu na szrocie jaguarów i nastepny raz jak bede w Polsce to sobie przywioze. Ale kurde chciałbym jeszcze sprawdzic czy aby na pewno teraz stan jest idealny, czy moze jeszcze trzeba dolac. Jest ktos z Gliwic lub okolic, kto ma XJ40 z silnikiem 4.0 litra ? Jesli tak to prosze odezwijcie sie :) Pożyczył bym tylko miarki na 3 minutki, sprawdzil stan i po krzyku. HELP

monty

  • Gość
Odp: XJ40 gaśnie po wrzuceniu biegu
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 27, 2012, 15:01:38 pm »
mam Daimlera xj 40 4,0 i będę dzisiaj między 19,30 a 22,00 w restauracji Valdi Plus w Mikołowie (szukaj gościa w okularach koło 50 lat w towarzystwie 6-8 osób).Chętnie pomogę.

Mr_Daimler

  • Gość
Odp: XJ40 gaśnie po wrzuceniu biegu
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 29, 2012, 13:17:55 pm »
kurcze ja dopiero dzisiaj to odebrałem :P Udało mi sie kupic bagnet :) Tak czy siak dzieki wielkie za chęć pomocy i sorry za problem