Autor Wątek: ciśnienie oleju - dziwne ??  (Przeczytany 2577 razy)

Kuba_Wawa

  • Gość
ciśnienie oleju - dziwne ??
« dnia: Styczeń 19, 2016, 11:17:56 am »
Auto od kilku dni przechodzi "badania lekarskie" i wymianę tego i tamtego w warsztacie.
Jednym z elementów na którym mi zależało była wymiana czujnika ciśnienia oleju, ponieważ auto miało objawy jakby silnik się skończył tzn. wskazówka przy zimnym silniku stała w pionie jak u młodego byczka, natomiast wraz ze wzrostem temperatury, opadała coraz niżej. Na światłach gdy się zatrzymałem, potrafiła prawie zupełnie opaść, aż zapalała się czerwona kontrolka.
Kupiłem więc czujnik, nowy olej ( 10W40 Liqui Moly), nowy filtr oleju. Dodam że auto ma przejechane 182tys km ( potwierdzony przebieg). Silnik pracuje równo, nie faluje, nie trzęsie itd..
Wymiana czujnika oleju ( na tzw "nowy typ" ) powoduje iż kontrolka świeci się w trybie ciągłym.
Dziś będziemy mierzyć ciśnienie na cylindrach, jednakże pan doktor stwierdził że raczej tu będzie wszystko o.k. a te silniki potrafią znieść naprawdę dużo i ten przebieg i stan auta nie wskazuje na to by silnik się skończył.
Podejrzewamy jeszcze ewentualnie pompę oleju która może nie domaga...
Sam już nie wiem co mysleć.
Macie może jakieś sugestie co należałoby jeszcze sprawdzić? Co może byc przyczyną takiego stanu rzeczy. Spać przez to nie mogę od kilku dni.. :(

Offline Zatoichi

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: ciśnienie oleju - dziwne ??
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 19, 2016, 13:23:40 pm »
Myślę, że warto wkręcić manometr w miejsce czujnika ciśnienia oleju żeby upewnić się, jak to ciśnienie wygląda naprawdę.
Co do pompy oleju - znam przypadek pewnego niestarego audi, w którym po ok. 200tys. km sitko na smoku pompy było zapchane "szlamem" olejowym w takim stopniu, że znacząco wpływało to na spadek ciśnienia oleju (zatarły się wałki rozrządu). Proponuję tam zajrzeć.... ale w X300 ściągnięcie miski to chyba nie taka prosta sprawa   :-nie

Kuba_Wawa

  • Gość
Odp: ciśnienie oleju - dziwne ??
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 19, 2016, 13:30:53 pm »
dlaczego uważasz że ściągnięcie miski olejowej to nie prosta sprawa?
Przecież tam jest tylko parę śrubek od spodu i jedna uszczelka..

Offline katar83

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.005
Odp: ciśnienie oleju - dziwne ??
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 19, 2016, 14:04:04 pm »
Moze rura ktora zbiera olej ci sie ulamala albo odkrecila. Widzialem kilka zdjec na jag-lovers gdzie wlasnie tak to wygladalo. Rurka ma numerek: EAC7355

Jakkolwiek jestem prawie na 100% pewny ze i tak cos z czujnikiem lub samym przewodem do czujnika, moj np ulamal sie jakies 25cm od samego czujnika i dzialal kiedy mu bylo wygodnie. Wkrec manometr i bedziesz wiedzial na pewno.

Kuba_Wawa

  • Gość
Odp: ciśnienie oleju - dziwne ??
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 19, 2016, 19:01:48 pm »
jestem właśnie po pomiarach manometrem ciśnienia w miejscu czujnika oleju. sprawa wygląda następująco:
- na zimnym silniku manometr pokazał 6 - 6,5Atm
- po zagrzaniu, tj po włączeniu się dwukrotnie wentylatorów wyszło 3Atm
Po dodaniu lekko gazu - ciśnienie trzymało równo 6Atm
Mechanik stwierdził iż jest to zupełnie prawidłowy odczyt, a takie parametry wykazuje prawie nowy motor...
Ktoś zna się na tym, albo wie gdzie mogę znaleźć takie informacje?

Podejrzewa z bardzo dużym prawdopodobieństwem że trzeba czujnik wymienić.
Jednakże ten który kupiłem - JLM20791 sygnalizuje cały czas zapaloną kontrolkę ?????????

W załączeniu zdjęcie takiego który jest mi potrzebny. Może ktoś wie gdzie go szukać i jakie może mieć oznaczenie?
dzięki za uwagi i sugestie.
http://imageshack.com/a/img911/2669/pl0XxS.jpg

Offline Zatoichi

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: ciśnienie oleju - dziwne ??
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 19, 2016, 20:41:28 pm »
dlaczego uważasz że ściągnięcie miski olejowej to nie prosta sprawa?
Przecież tam jest tylko parę śrubek od spodu i jedna uszczelka..

Miski nie ściągałem - sugerowałem się tym, co napisał kiedyś qbaty w tym wątku:
http://jaguarclubpoland.net/forum/index.php?topic=9139.0

A co do samego czujnika, to może coś Ci się rozjaśni (lub jeszcze bardziej ściemni) po lekturze tego:
http://jaguarclubpoland.net/forum/index.php?topic=5917.0

 

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.457
Odp: ciśnienie oleju - dziwne ??
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 19, 2016, 22:14:26 pm »
No z micha nie jest tak hop siup niestety. Oliwa tez nie odpowiednia do tego silnika. Reszte koledzy napisali co robić
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

Kuba_Wawa

  • Gość
Odp: ciśnienie oleju - dziwne ??
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 19, 2016, 23:40:35 pm »
Panowie
wielkie dzięki za wypowiedzi. Dużo mi się wyjaśniło wbrew pozorom.
Wiedziałem że te czujniki się pier**lą ale nie sądziłem że tak często, że mi też się to trafi, choć przyznam że po pomiarach w końcu oddycham w normalnym tempie i ustąpiła tachykardia serca :)
Wiem też że miałem oryginalny czujnik starego typu nadal do dziś, i wiem że ten zero-jedynkowy nowego typu nie hula u mnie jak należy. Jeżdżenie z kontrolką też mnie wykończy nerwowo, a ja się uzależnię od psychotropów.. :-boks
czy te czujniki są jeszcze gdzieś dostępne, albo jakoś można je zregenerować..? Może symbol ktoś posiada?

a co do oliwy, to wszędzie gdzie czytałem, to taka właśnie winna być (10W40)

jeszcze raz wszystkim dziękuję