Autor Wątek: Kntrolka ABS i gearbox fault  (Przeczytany 8629 razy)

dariusz

  • Gość
Kntrolka ABS i gearbox fault
« dnia: Marzec 01, 2010, 21:19:58 pm »
W dniu dzisiejszym, w godzinach porannych zapaliła się kontrolka błędu ABS. Po pracy wracając do domu po paru metrach jazdy i przy lekkim przychamowaniu kontrolka zgasła. Po przejechaniu około 5 km. ponownie się zapaliła i w dodatku z błędem trakcji. I to pół biedy. Wieczorem wyjeżdżając zapaliła się lampka błąd ABS i po przejechaniu jednego kilometra szarpnięcie w skrzyni biegów i komunikat gearbox fault  :(  Jaki może mieć związek ABS ze skrzynią biegów?
Do tej pory nie miałem żadnych poważniejszych problemów i mam pytanie czy obecny mój problem jest poważny? Czy mogę w takim stanie Jaga jechać 20 km do serwisu? Czy nie rozsypie mi się skrzynia biegów ?
Proszę o radę.

Offline kogutki

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 9.005
  • free milk for free cats
Odp: Kntrolka ABS i gearbox fault
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 01, 2010, 21:27:51 pm »
tak naprawde nie dowiesz sie co kotkowi jest zanim dolaczysz do komputera. abs i traction czesto pokazaja
sie razem, bo systemy dzialaja wspolny. skoro teraz sie pokazuje jeszcze problem z skrzynia to moglbys cos
przyjechac, ja kiedys przyjechalem kawalek blache xjr-em i mi sie zeby w moscie zajechalo. ale ogolnie podczas
jazde cos slychac ?

dariusz

  • Gość
Odp: Kntrolka ABS i gearbox fault
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 01, 2010, 22:18:31 pm »
Podczas jazdy jest OK. Tylko mnie martwią te szarpnięcia jak włączam na drive bądź wsteczny. Mam OBD ale nic nie wykazuje, czyli silnik jest ok.

robertth

  • Gość
Odp: Kntrolka ABS i gearbox fault
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 01, 2010, 22:41:14 pm »
Mam objawy podobne. Autko jest w serwisie Altamira.
Mam od dłuższego czasu problem z pojawiającym się błędem gearbox fault. Błąd pojawia zawsze z rana, gdy auto jest nie rozgrzane. Gdy trochę pojeździłem i zgasiłem silnik, chwila przerwy, ponowne odpalenie i błąd się nie pojawiał. Wtedy skrzynia pracowała płynnie. Wymieniłem na drugą skrzynię, olej i objawy są takie same.  :(

Co do lampki ABS-u, to może być czujnik przy kole. Ostatnio też miałem taki objaw. Jeśli czujnik zawiedzie, rozłącza się system DSC. Przykra sprawa, jeśli nastąpi to w momencie, gdy akurat system jest najbardziej potrzebny.  :-X Podobno to znana przypadłość w X-Typie.

Nie pozostało mi nic innego, jak oddać kota w dobre ręce, ponieważ niektórzy rozkładali ręce.
Na razie czekam na diagnozę, zobaczymy co dalej, mam nadzieję, że nie będzie to wymiana pół auta. Jestem dobrej myśli

dariusz

  • Gość
Odp: Kntrolka ABS i gearbox fault
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 02, 2010, 07:11:18 am »
Dziś rano odwarzyłem sie jechać do pracy a później do diagnosty. Jechałem 30 km/h i dojechałem cały czas z komunikatem gearbox fault. Zajechałem na miejsce, zgasiłem silniki i ponownie uruchomiłem. Żadnych objawów przy drive i wstecznym w skrzyni biegów i komunikatów (mam nadzieję, że na stałe). Do diagnosty pojadę. Może to pogoda  :) mam nadzieję że nie moja naiwność.

adam74

  • Gość
Odp: Kntrolka ABS i gearbox fault
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 02, 2010, 08:15:53 am »
Po kolei. ABS. Może być to pierdolach od zapiaszczonej korony poczynając przez przebicie na przewodach do awarii czego kolwiek w ukladzie kończąc. Nie jestem mechanikiem tylko posiadaczem wiec to takie moje domniemania.

Jeżeli chodzi o błąd w skrzyni może się pojawiać np z powdu zawilgocenia jakiegoś styku lub tym podobnych. Latem podczas wielkiej ulewy wywalilo mi błąd czujnika położenia walu tylko i wyłącznie z powodu zalania woda.

Tak czy inaczej jedz i podłącz kota pod kompa, choćby po to aby wykasowac błędy. 

Offline kogutki

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 9.005
  • free milk for free cats
Odp: Kntrolka ABS i gearbox fault
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 02, 2010, 12:28:03 pm »
No wszystko sie zgada gdyby nie bylo szarpenie. to juz skrzynie nie oddaje glosow?

Dorsześ

  • Gość
Odp: Kntrolka ABS i gearbox fault
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 02, 2010, 12:56:29 pm »
A może olej w ASB jest już spracowany...?

donjaguar

  • Gość
Odp: Kntrolka ABS i gearbox fault
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 02, 2010, 20:26:50 pm »
mily kolego ta przypadlosc co spotkala twojego kotka moze byc blachostka mialem kiedys ten sam problem jak wyprasowywalem ze zwrotnicy sworzen rozpiolem czujnik abs od piasty a tam jest taka mala uszczelka czerwona co uszczelnia aby woda i ine ustrojstwa do srodka sie nie dostaly i wypadla a ja tego nie zauwazylem i zapiolem czujnik i jechalem i ten sam problem mialem ,,panika byla serwisanci w jagu zachodzili ogladali dumali i nic nie wymyslili i dopiero jak do domu dojechalem cos mnie tchnelo i zaczolem sprawdzac miejsce w ktorym naprawe robilem i znalazlem ta uszczelke malutkie to ale czerwone i odrazu skojarzylem ze to od absu czujnika zamontowalem i wszystko ok ,,a ty jezeli tego nie ruszales to te uszczelki tez moga bys zuzyte i tzeba je sprawdzic bo wystarczy ze jedziesz i sa drgania i juz sie wszystko tam telepie i dlatego wyswietla sprawdz to bo przy obecnej pogodzie wystarczy wody troche i koszta dopiero beda duze a tak tylko przy piascie tam gdzie czujnik abs zawleczke zdejmi i wyjmi delikatnie czujnik i zobacz w jakim stanie sa uszczelki czy wogole sa,,,,pozdrawiam i powodzenia i mysle ze to bedzie to co tu napisalem ,,,

dariusz

  • Gość
Odp: Kntrolka ABS i gearbox fault
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 02, 2010, 21:29:15 pm »
Jutro sprawdzę uszczelki od ABS-u. Do domu z pracy i trochę po mieście (w sumie jakieś 40 km) i nie miałem żadnych problemów. Diagnosta był b. zajęty i umówiony jestem na jutro godz. 14.00. W między czasie skorzystałem u znajomego z kanału aby obejrzeć skrzynię biegów i okazało się, że jest mokra od oleju. Widoczny jest przeciek spod uszczelki gdzie są wejścia dla czujników skrzyni biegów (od tyłu skrzyni, górny prawy róg). Podejrzewam ubytek oleju, jutro może potwierdzi to diagnosta. Telefonicznie w serwisie Jaguara potwierdzili częste usterki z ta uszczelką. Innych informacji nie chcieli udzielić: gdzie się wlewa olej, jaki zamiennik można zastosować, jak sprawdzić stan oleju itd. Ale bez łaski, miałem sposobność bezpośredniego kontaktu z producentem ZF i mam całą dokumentację do skrzyni biegów łącznie z rodzajami olej jako zamienniki, oraz innego rodzaju wszelaką wiedzę n/t skrzyni biegów do mojego kotka. Myślę generalnie, że obie awarie ABS i skrzynia są połączone z pogodą.
Jutro dam znać jakie są efekty skanu.
Dziękuję za okazaną pomoc na forum.

donjaguar

  • Gość
Odp: Kntrolka ABS i gearbox fault
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 02, 2010, 21:41:46 pm »
poziom oleju sprawdza sie za mocowaniem skrzyni jest taka sruba na imbus i tam trzeba odkrecic i sprawdzic poziom

Dorsześ

  • Gość
Odp: Kntrolka ABS i gearbox fault
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 02, 2010, 22:36:33 pm »
dariusz a nie podzielił byś się z nami informacjami jakie posiadasz odnośnie skrzyń biegów?  :-tylko

deangell

  • Gość
Odp: Kntrolka ABS i gearbox fault
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 12, 2011, 22:41:39 pm »
ja jak miałam takie komunikaty musiałam zrobić regeneracje skrzyni, podobno jezeli sie wymienia o czasie olej to nie powinno sie zdarzyć takie nieszczęście