Autor Wątek: PANEL STERUJĄCY.  (Przeczytany 11531 razy)

Godan

  • Gość
PANEL STERUJĄCY.
« dnia: Grudzień 30, 2009, 15:59:06 pm »
Mam zepsuty panel sterujący. Jak już pisałem mam duży ekran LCD. Włączają się ikony klimatronika pokazujące nawiewy i PIN radia. Nie włącza się radio  bo nie można ustawić PINU na dotyk, to samo dotyczy ikonek kierunków nawiewu. Ekran jest włączony, ma obraz - słowem nie reaguje na dotyk.
Cały panel jest jeszcze z magnetofonem a nie z odtwarzaczem CD (szkoda).
Byłem wstępnie u elektronika - a ten powiedział mi , że to prawdopodobnie matryca i da się podmienić na inną. Nurtuje mnie pytanie: czy można np. zmienić  panel na tradycyjny z dwoma małymi ekranikami LCD jak ma większość  Jaguarów X-Type, klimatronikiem i ODTWARZACZEM CD. Czy już ktoś z was robił takie podmiany i jak wtedy wygląda sprawa ustawienia nowego PiN-u bo pewnie będzie inny? Czy wiecie jakie są ceny samych 7 calowych ekranów (matryc LCD ?) do Jaguara X-Type, czy idzie coś podmienić, znaleźć tańszego itd. Słowem co można zdziałać w tym temacie. Jest parę propozycji na allegro, ale skromnie wyglądają propozycje z dużym ekranem LCD.Piszcie - pozdrawiam.

Godan

  • Gość
Odp: PANEL STERUJĄCY.
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 30, 2009, 17:38:56 pm »
No ładnie wyjdę tu na panikarza jak sam sobie odpowiadam :-nutsale chociaż na bazie mojej historii w samochodzie może to się wam koledzy przydać. Otórz Jaguar po naprawie alternatora , sterownika , wymianie akumulatora na 80 Ah ryknął tak, że zatrzęsła się cała dżungla !WSZYSTKO ZACZĘŁO DZIAŁAĆ ! Okazało się że po tych wszystkich wymianach po 5 minutach słychać pstrykniecie przekaźnika sorry lub sterownika (dokładnie nie wiem ) i napięcię od razu wali na 14 AH. Zaraz zaczął działać LCD, mogłem wpisać PIN, działa ekran na dotyk. Tak to wyglądało z kasą: pierwszy ,,fachowiec,, doszedł do alternatora, mstwierdził że jest OK i nic nie zrobił bo potem wyszło że śruby były nietknięte (zapłaciłem za ,,przegląd,, 240 zł - Firma Bendiks w Bydgoszczy ponoć hehehehe najlepsi  :-zly ,,fachowcy,, :-nuts, potem kupiłem akumulator 70 AH  280 zł, potem akumulator 80 Ah 360 zł, no i następny fachowiec który zmienił sterownik , alternator - doszedł do niego od góry  - rozebrał przód, przeczyścił przepustnicę , wymienił żarówki- z nowym alternatorem zapłacilem 600 zł- ale dobra obsługa , żadnego bajerowania łącznie z powiedzeniem mi ile na tym zarabia. Jest super : elektro mechanik w Bydgoszczy ul. Kijowska 28.
Ale największa radocha jest z tego ekranu i klimatroniku - DZIAŁAJĄ.
Napiszcie jednak jak podmienić ten magnetofon na odtwarzacz CD i czy można to zrobić pozdrawiam i dziękuję wszystkim którzy na forum w ,, pasku i alternatorze ,, starali się mi doradzić i pisali o podobnych problemach. Szczęścia w Nowym Roku !

Offline strawinski

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 542
  • Daimler Six
Odp: PANEL STERUJĄCY.
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 30, 2009, 21:32:44 pm »
no to na bogato- kupę kasy poszło!
na szczęści wszystko Ci już działa. :-tylko

Godan

  • Gość
Odp: PANEL STERUJĄCY.
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 30, 2009, 22:31:47 pm »
hehehe ale popatrz z drugiej strony ile oszczędziłem..... gdyby ten panel był walnięty a matryca LCD spalona brrrr. Z tego wypływa wniosek , że ci dobrzy mechanicy to wyjechali do Anglii i Niemiec. Dobrze , że ktoś jeszcze w tym kraju pozostał , umie pokombinować i nie boi się pyska Jaguara na grillu. Potwierdziła się zasada , że wcale nie znaczy iż ktoś ma wielki warsztat 10 mechaników i cię dobrze obsłuży. Wręcz przeciwnie potraktują cię w dużym warsztacie jak śmiecia, bo potrafią naprawiać (z całym szacunkiem) tylko proste niemieckie wozy w ilościach komercyjnych i na kopy :-thumpdown.
Teraz wsiadam sobie  :-Aodkręcam radyjko i wolno ze smakiem  popłynę po drodze ;D

rafi77

  • Gość
Odp: PANEL STERUJĄCY.
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 08, 2010, 16:45:44 pm »
Z wymiana na CD nie ma żadnego problemu!
Odkręcasz od panelu LCD swojego kaseciaka i w to miejsce przykręcasz nowo kupiony CD. Wpisujesz pin z radia CD( pamiętaj kupując CD żeby sprzedawca podał Ci pin) i cieszyszysz się pięknym brzmieniem płyty :)

Możesz również kupić zmieniarkę i podłączyć ją pod kaseciaka, ale z tym jest więcej roboty i musisz mieć oryginalną wiązkę + przelotkę światłowodową.
Pozdrawiam i życzę miłego słuchania :)

Godan

  • Gość
Odp: PANEL STERUJĄCY.
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 08, 2010, 22:26:25 pm »
Dzięki Rafi , ale mam pytanie: czy to ma być CD oryginalne od Jaguara, czy
to może być dowolne radio samochodowe z odtwarzaczem CD ? Pozdrawiam !

Godan

  • Gość
Odp: PANEL STERUJĄCY.
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 11, 2010, 13:13:46 pm »
Ekran mojego LCD z panelu sterowniczego przestał reagować na dotyk: wymieniłem akumulator 80 Ah, sprawdziłem alternator, sterownik - ekran zaczął działać, teraz znów przestał  ale wyraźnie było słychać górne rolki transportujące pasek wieloklinowy. Napięcie w akumulatorze jest OK.Teraz daję do zrobienia te hałasujące rolki, ale elektryk powiedział mi że tracenie czułości na dotyk  ;D przez ekran LCD zdarza się często zimową porą w takich ekranach . Coś takiego jak jakiś - przepraszam ale nie powtórzę : TUW czy TIF przestaje działać ??????Pewnie chodzi a matrycę  ??????, powiedział że w nowych Audi taka naprawa kosztuje ok. 500 zl
No i bądź tu mądry. Jedno jest pewne , że jak to naprawię, to tylko rzeczywiście pozostaje taka możliwość czyli zepsute coś tam coś tam w ekranie LCD.

rafi77

  • Gość
Odp: PANEL STERUJĄCY.
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 15, 2010, 00:25:11 am »
Dzięki Rafi , ale mam pytanie: czy to ma być CD oryginalne od Jaguara, czy
to może być dowolne radio samochodowe z odtwarzaczem CD ? Pozdrawiam !

Niestety inżynierowie z Jaguara skomplikowali nam trochę życie wprowadzając nietypowe rozwiązania komunikacji w naszych Jagach - telefon, CD, navi, zmieniarka komunikują sie ze sobą za pośrednictwem swiatłowodów, dlatego żeby to wszystko działało musisz kupić oryginał- chyba że masz kumatego elektronika który jest w stanie to ominąć. Sam walczę już od jakiegoś czasu żeby oglądać filmy z DVD na wyświetlaczu, ale jak na razie obraz marniutki.
Co do matrycy...to jak dobrze pamiętam też jakaś nietypowa Toschiba TFD70W20

rafi77

  • Gość
Odp: PANEL STERUJĄCY.
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 15, 2010, 00:48:33 am »
czy to ma być CD oryginalne od Jaguara, czy
to może być dowolne radio samochodowe z odtwarzaczem CD ? Pozdrawiam !

Albo drugie radio będziesz miał np.w schowku, bo w otwór po oryginale się raczej nie zmieści  ;D Zresztą jak by to wyglądało! Wtedy wpinasz się tylko w głosniki!

Godan

  • Gość
Odp: PANEL STERUJĄCY.
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 15, 2010, 22:49:59 pm »
Radio to nie wszystko tam na panelu LCD  jest też klimatronik, kierunki nawiewów oraz nawigacja. Czy ktoś wie czym odkręca sie w Jagu wkręty które mają specyficzną wieloramienną gwiazdkę w środku główki- sam wkrętak krzyżowy odpada, imbus również. Chciałbym odkręcić ten panel. Dałem sobie radę z podniesieniem mieszka , odkręciłem schowek z zapalniczką . Niestety dalej wymiękam bo dwie śruby przytrzymujące od dołu panel siedzą strasznie mocno i mają te ,,gwiazdki,, Są takie same jak te co trzymają w drzwiach zamki tylko mają płaską okrągłą główkę z tą przegraną gwiazdką w środku :-\

Offline strawinski

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 542
  • Daimler Six
Odp: PANEL STERUJĄCY.
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 16, 2010, 00:15:25 am »
klucze tego rodzaju nazywają się TORX.
kupuje się je najczęściej w zestawie takim jak imbusy.

Godan

  • Gość
Odp: PANEL STERUJĄCY.
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 16, 2010, 13:03:36 pm »
Dzięki za uświadomienie , kurcze całe życie się człowiek uczy :-K

rafi77

  • Gość
Odp: PANEL STERUJĄCY.
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 16, 2010, 14:19:44 pm »
Niestety dalej wymiękam bo dwie śruby przytrzymujące od dołu panel siedzą strasznie mocno i mają te ,,gwiazdki,, Są takie same jak te co trzymają w drzwiach zamki tylko mają płaską okrągłą główkę z tą przegraną gwiazdką w środku :-\

Pod zaślepką od awaryjek  są jeszcze dwie śruby ukryte chyba na torx 30 albo 25 już nie pamiętam dokładnie.
Może spróbuj wcześniej zainstalować jeszcze raz oryginalną płytę navi z nowym softem, czasem pomaga.

rafi77

  • Gość
Odp: PANEL STERUJĄCY.
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 16, 2010, 16:30:52 pm »
Ekran mojego LCD z panelu sterowniczego przestał reagować na dotyk
No i bądź tu mądry. Jedno jest pewne , że jak to naprawię, to tylko rzeczywiście pozostaje taka możliwość czyli zepsute coś tam coś tam w ekranie LCD.

Tak się jeszcze zastanawiam czy przypadkiem ostatnio nie potraktowałeś swojej matrycy plakiem lub czymś podobnym a nadmiar dostał się między matrycę a czarną ramkę (przy samej matrycy)?

Godan

  • Gość
Odp: PANEL STERUJĄCY.
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 16, 2010, 18:26:16 pm »
Witam !!!!!!!!!!! Posłuchajcie...Dzięki Strawińskiemu kupiłem odpowiednie klucze  :-thank podniosłem mieszek, odkręciłem zapalniczkę, potem dolne śruby panelu, podważyłem plastik przycisku świateł awaryjnych odkręciłem następne śruby, wyciągnąłem całość. Odkręciłem śruby magnetofonu (niestety nie odtwarzacza CD) mogłem oddzielić Ekran od radia. Rozebrałem ekran - posłuchajcie z dwóch stron są wtyczki białe 1/2 cm szerokości na 1 cm długości z masą połączeń - posłuchajcie miniaturowe to jak ostrza igieł- nie ma bata to musi się poluzować przy polskich dziurach drogowych i podjazdach na krawężniki. Gdy wszystko już rozebrałem , a dzięki Strawińskiemu miałem te kluczyki  :-K- kupiłem je w OBI- otworzyłem piwo OKOCIM MOCNY w puszce  :-super podłączyłem suszarkę i dawaj po tych stykach po ekranie (Toshiba) , przeczyściłem szmatką panel dotykowy, podłączyłem ponownie wszystko - zostały mi dwie małe śrubki ?????? :-zly ;D ale to nie problem .... odliczyłem do trzech, wziąłem wdech i przekręciłem kluczyk .Pokazał się pin - wpisałem ..............i wszystko zadziałało ;D ;D ;D Kurcze jak się cieszę zaoszczędziłem od 1600- 2500 zł tyle średnio chodzi  panel z LCD. Właśnie odkręcam BOLSA i serdecznie pozdrawiam was z Bydgoszczy ! :-tylko