Autor Wątek: X300, wymiana uszczelki pokrywy zaworów  (Przeczytany 327 razy)

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 687
  • XJ x300 sovereign
X300, wymiana uszczelki pokrywy zaworów
« dnia: Czerwiec 16, 2024, 15:37:11 pm »
Dzieńdoberek!  :-V
W końcu zebrałem się żeby wymienić cieknącą uszczelkę pokrywy zaworów.
Do tego potrzebujemy:
  • uszczelki pokrywy: NBC2525AA
  • uszczelek świec: NBC2579AA
  • uszczelek otworów na śruby: NBC2579AA
  • rzeczy potrzebne żeby to wszystko umyć

Więc po kolei.
- odkręcamy osłonę cewek i je demontujemy.
- odpinamy wiązkę cewek z mocowań. One się otwierają, wystarczy je podważyć małym wkrętakiem.
- odkręcamy śruby pokrywy i je wyciągamy z gniazd. I tu uwaga na ich podkładki! A śruby potrafią wychodzić z oporem.
- żeby odspoić odkręconą pokrywę, użyłem trzonka młotka włożonego w otwór świecy. Szarpnąłem do siebie i pokrywa się odspoiła.
- u mnie było sporo nagaru. Więc po zdjęciu uszczelek miałem sporo mycia.
- po odtłuszczeniu, można ułożyć uszczelki na swoje miejsce. Mają odpowiednie wypustki, dzięki czemu powinny trzymać się na swoim miejscu przy montażu. Ja osobiście często posiłkuje się uszczelniaczem Dirko przy składaniu swoich klamotów. Tak zrobiłem i tym razem.
>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 687
  • XJ x300 sovereign
Odp: X300, wymiana uszczelki pokrywy zaworów
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 16, 2024, 15:50:15 pm »
Kontynuacja...

- wyczyściłem też i odtłuściłem blok silnika i zwilżyłem uszczelniaczem powierzchnie przylegania uszczelek. Uszczelki też pokryłem warstewką uszczelniacza.
- montaż pokrywy: Dobrze było by usadzić ją za pierwszym razem, żeby nam uszczelki nie powypadały z pokrywy. A przy montażu przeszkadzają nam w tym trochę obejmy wałków rozrządu i kable na grodzi silnika. Więc warto je odsunąć na ile się da.
- po osadzeniu pokrywy, wkładamy nowe uszczelniacze w gniazda śrub. Wkładamy śruby i dokręcamy na krzyż i na skos, zaczynając od środka.
- dokręcamy siłą nie większą niż 20Nm. Dlatego że śruby są z ogranicznikiem i ich mocniejsze dokręcenie nie przekłada się na większy docisk pokrywy. A nadmierna siła może zerwać gwint w głowicy.
- składamy wszystko do kupy: cewki, wiązkę cewki, podłączamy odmę (zapomniałem o niej wspomnieć).
- jeśli zdecydowaliście się użyć sylikonu, to dajcie mu kilka godzin żeby związał, zanim odpalicie auto.

No, może komuś to pomoże. Pozdrawiam  :-V
>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 687
  • XJ x300 sovereign
Odp: X300, wymiana uszczelki pokrywy zaworów
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 17, 2024, 12:28:48 pm »
Kolejny edit: już po czasie znalazłem instrukcję kolejności dokręcania śrub pokrywy zaworów.

Śruby dokręcamy z momentem 6,5Nm. (no to na oko jak dokręciłem pewnie trochę mocniej  :-gwizd ). Ważne, żeby nie przesadzić i ich nie pozrywać.
>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<

Offline Czester Bednarz

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: X300, wymiana uszczelki pokrywy zaworów
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 17, 2024, 16:03:14 pm »
Ehh pozazdrościć. Miejsca tam tyle, że można tańce odczyniać
XF x260 2017 AJ126

Offline Jaguar XJ6

  • Moderator "Kotek miesiąca"
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 996
  • Niedrzwica Duża/Lublin
Odp: X300, wymiana uszczelki pokrywy zaworów
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 17, 2024, 16:24:49 pm »
W starych XJtach jest sporo miejsca, i to jest super , bo można sobie samemu pracować przy silniku. W XJ40 jeszcze nie ma osłon , to jest go jeszcze więcej ( wizualnie ). Niestety jak auto stoi na dworze , może zachęcać zwierzęta do włażenia pod maskę, w moim XJ40 często siedziała kuna z lampami od strony kolektorów wydechowych i gryzła kable zapłonowe ( najbardziej smakował jej ten od cewki do kopułki  :-hehe ).
Jaguar XJ6 1994r. 3.2L był
Jaguar X350 Super V8 4.2L jest

 


E-mail do konkursu ,, Kotek Miesiąca '' (  konkurs@jaguarclubpoland.net )

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 687
  • XJ x300 sovereign
Odp: X300, wymiana uszczelki pokrywy zaworów
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 18, 2024, 17:06:32 pm »
Na kuny naj lepiej chyba działa kostka do kibelka ;)
>lepiej głupio zapytać, niż coś mądrze sp...lić<