Autor Wątek: Uszkodzony schowek na okulary w podsufitce  (Przeczytany 630 razy)

Offline stingear

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 220
  • Informatyk, mam 3 koty: Fuli, Kaion oraz XE
Uszkodzony schowek na okulary w podsufitce
« dnia: Czerwiec 04, 2022, 21:43:16 pm »
Witam,
jako że od początku borykałem się z wadliwym schowkiem - zacina się przy otwieraniu albo nie chce się wcale zamknąć, czasami otwierał się samoczynnie, postanowiłem ogarnąć temat.
Wykonałem małą modyfikację, dzięki której nie mam już więcej problemów zarówno z otwieraniem, jak i zamykaniem schowka.
Najpierw jednak rozebrałem i sprawdziłem powód problemu - był to ma ly biały obrotowy element blokady, który w zależności od ustawienia, miał blokować lub uwalniać tackę schowka. U mnie działał on bardzo sporadycznie, a nawet powodował problemy z zamknięciem schowka. Znajdował się on po prawej stronie wewnątrz obudowy schowka.
Wymontowałem ten element. Klapka otwierała i zamykała się płynnie. Potrzebna była więc jakaś blokada - w moim przypadku padło na 2 małe, ale silne magnesy neodymowe. Wstępnie zamontowana była blaszka i magnes, ale było to za słabe i podczas jazdy mogło prowadzić do samoistnego otwierania się schowka. Wracając do magnesów.
Jeden zamontowałem na krawędzi klapki - zmieścił się idealnie pod progiem tacki.
Drugi magnes zamontowałem na wewnętrznej stronie obudowy uchwytu - także mieścił się idealnie pod progiem obudowy.
Oba magnesy są niewidoczne z zewnątrz, a po zamknięciu stykają się ze sobą, jednocześnie nie powodując większych problemów z otwieraniem.
Napisałem większych, gdyż są one na tyle silne, że otwarcie klapki wymagało użycia odrobiny siły w palcach naciskając na rogi z drugiej strony tacki.
Tu wymyśliłem zastosowanie czegoś, za co mogę pociągnąć, aby schowek sie otworzył.
Wstępnie myślałem o niewielkiej wstążce wystającej z pomiędzy tacki i ramki, ale finalnie zastosowałem małą śrubę, która ma gwint tylko w połowie nóżki - stosowane są przykładowo do montażu amortyzacji dysków twardych w laptopach.
Nawierciłem niewielki otwór o średnicy pasującej do śrubki i ją wkręciłem. Śrubkę zabezpieczyłem dodatkowo niebieskim klejem do śrub - pozwala wkręcić śrubę, a potem zabezpiecza przed jej samoistnym wykręceniem z powodu drgań itp.
 W przyszłości zastosuję coś bardziej estetycznego, ale na chwilę obecną w pełni zdaje to egzamin w kwestii otwierania schowka o jest w miarę schludne.
XE 2015 2.0D Automat