Autor Wątek: DPF 3.0D procedura oczyszczania nie pomogła  (Przeczytany 1765 razy)

Offline pingoui

  • Aspirant
  • Wiadomości: 2
  • Kocham to forum
DPF 3.0D procedura oczyszczania nie pomogła
« dnia: Październik 01, 2021, 13:58:20 pm »
Cześć,

Mój niedawno zakupiony XF z 2011 roku 3.0d 241km ostatnio wyświetlił mi komunikat "DPF FULL SEE HANDBOOK" . Autko ma 141 tyś przebiegu. sądząc po karteczce ze zmianą oleju, mógł być on zmieniany za rzadko, bo teraz widnieje na niej napis 132000-152000. Zgodnie z procedurą wyjechałem na szybką trasę i jechałem przez 40 min około 90 km/h na S, zrzuciłem na 4 bieg, żeby było około 2300 obrotów. Trasa powrotna do domu tak samo. Nie wiem czy oczyszczanie się nie włączyło, czy coś zrobiłem źle, ale komunikat dalej jest. Nie mam żadnej utraty mocy, samochód jeździ normalnie, ale obawiam się nim przez to jeździć.

Widziałem sporo wątków na ten temat, ale domniemam że w większości ta procedura pomagała. Myślicie, że pozostaje mi zdjęcie DPF'a i jego czyszczenie/wymiana na nowy?

Pzdr.

Offline zielins

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 80
Odp: DPF 3.0D procedura oczyszczania nie pomogła
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 04, 2021, 20:55:41 pm »
przez 40 min około 90 km/h na S, zrzuciłem na 4 bieg, żeby było około 2300 obrotów

Czy aby na pewno w opisie procedury jest gdzieś, żeby przestawiać na S i ręcznie zmieniać biegi oraz trzymać jakieś obroty? Procedura aktywnej regeneracji filtra DPF jest dość złożona - kontroluje turbosprężarki, EGR, przepustnicę oraz dawkę paliwa i z całą pewnością została zaprogramowana tak, że żadne specjalne zachowanie poza utrzymywaniem prędkości przez konkretny czas nie jest od użytkownika wymagane. Co więcej gdy podczas regeneracji zostanie wykryte zapotrzebowanie na moc (np poprzez gwałtowne przyspieszenie) procedura zostaje przerwana by zapewnić użytkownikowi bezpieczeństwo i komfort.

Zakładając jednak, że procedura przebiegła prawidłowo a komunikat nadal jest wyświetlany należałoby sprawdzić kody błędów czy problemem nie jest np uszkodzenie czujnika różnicy ciśnień.

Offline milet

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 206
Odp: DPF 3.0D procedura oczyszczania nie pomogła
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 05, 2021, 13:55:10 pm »
W instrukcji jest napisane tylko tyle, by utrzymywać stałą prędkość 90-120 km/h.

Specjalnie przeczytałem, bo też miałem komunikat i w niedzielę czyściłem. 20-minutowa przejażdżka obwodnicą załatwiła sprawę.

Offline Robertleniwiec48

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 207
  • Kocham to forum
Odp: DPF 3.0D procedura oczyszczania nie pomogła
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 09, 2021, 01:36:19 am »
Kup 2 preparaty k2 do dpf . Zapodaj przez jeden czujnik wedługvinstrukcji i jedz na przejarzczkę  . Ja raczej jezdzę po miescie i najcześciej wyskakuje dpf gdy dodam do paliwa srodek do czyszczenia wtryskòw i egr 🙃

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.457
Odp: DPF 3.0D procedura oczyszczania nie pomogła
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 10, 2021, 15:09:07 pm »
Żadne preparaty. Demontaż filtra w tym aucie to 30 min roboty. Oddać do czyszczenia za 400 zł, wyzerować stan filtra, sprawdzić podczas jazdy próbnej różnice ciśnień. Jak wszystko git to jezdzic
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8